تجلیل ازسال ها تلاش خستگی ناپذیر دو استاد حوزه فرهنگ وهنر کردستان

سنندج- طی مراسمی از محمد کمانگر یکی از گنجینه های رادیو کُردی و علی ظهیرنیا از فعالان عرصه حفظ واحیای هه لپه رکی یکی از میراث آیینی کُردها قدردانی شد.

به گزارش خبرنگارمهر، انجمن تجلیل از مفاخر کردستان در راستای رسالت خود برنامه تجلیل از ادیب و محقق استاد محمد کمانگر و هنرمند حوزه هه لپه رکی کاک علی ظهیرنیا را شامگاه جمعه در باغ نوروز سنندج اجرا کرد.

محمد کمانگر، مدیریت رادیو کُردی تهران و کرمانشاه، سردبیری مجله ئاوینه و ۴۰ سال فعالیت فرهنگی وهنری را در کارنامه کاری خود دارد و از هم دوره ها و همراهان اساتید بزرگی هم چون مظهر خالقی بوده است.

علی ظهیرنیا هم در ده ها جشنواره داخلی و خارجی شرکت کرده و به اجرای هه لپرکی کُردی پرداخته است و از جمله افرادی است که در احیای این آیین بومی منطقه تلاش فراوانی کرده است.

یحیی صمدی نایب رئیس  انجمن تجلیل از مفاخر استان دراین برنامه با اشاره به اینکه امروزه در دنیا کُردها را با هنر وفرهنگ آنها می شناسند، گفت: کُردها در حوزه های مختلف به ویژه فرهنگی وهنری توانایی و استعداد خود را بخوبی نشان دادند و آثار منتشر شده آنها در سطح دنیا و استقبال از آنها گواهی بر این مدعا است.

وی با اشاره به اینکه تجلیل از بزرگان و افراد تاثیرگذار در هر حوزه و رشته ای اقدامی بسیار پسندیده و شایسته است، بیان کرد: یکی از سنت های ما در انجمن این است که برای تجلیل از مفاخر به منزل آنها می رویم و در خانه این بزرگان همه اعضا قیام کرده و ۱۵ ثانیه این افتخارآفرینان کُرد را تشویق می کنیم.

محمد کمانگر، گنجینه و سرمایه رادیو کُردی است

سید اسماعیل حسینی یکی از فعالان فرهنگی استان کردستان هم در این مراسم به تاریخچه شکل گیری رادیو کُردی در دنیا اشاره کرد و گفت: نخستین بار حدود سال ۱۳۳۷ در مصر به دستور عبدالناصر رادیو کُردی تاسیس شد.

وی با اشاره به اینکه بعد از مصر، عراق هم اقدام به راه اندازی رادیو کُردی کرد، افزود: سپس شاه ایران هم دستور ایجاد رادیوکُردی را صادر کرد و از جمله  افرادی که از همان ابتدا در این مجموعه مشغول بکار و فعالیت شدند شکرالله بابان، محمد کمانگر، مظهر اخلاقی بود.

وی عنوان کرد: این افرادی که در آن دوره جذب رادیو شدند به سرمایه بزرگ فرهنگی وهنری استان کردستان تبدیل شدند و خشت اول را هم بسیار ماهرانه و خوب بنا نهادند.

حسینی اظهارداشت: اگر امروز برنامه رادیو کُردی در ایران سرآمد است نتیجه تلاش و فعالیت این گروه در ابتدای فعالیت رادیو کُردی در کشورمان است.

وی محمد کمانگر را گنجینه رادیو کُردی خواند و بیان کرد: این استاد گرانقدر حق بزرگی بر کردن رادیو کُردی دارند و می بایست خیلی زودتر هم مورد تجلیل قرار می گرفت.

وی ضمن پاسداشت زحمات علی ظهیرنیا هم گفت: هه لپه رکی رقص نیست بلکه نماد حرکت، جنب و جوش، تلاش و زنده بودن یک ملت است که استاد ظهیرنیا  تلاش ارزنده ای در راستای احیا و حفظ این آیین کهن داشته است.

علی ظهیرنیا،سهم بزرگی در احیای میراث آیینی کُردها دارد

جمال احمدی آیین یکی از پژوهشگران کردستانی هم در این برنامه با بیان اینکه ملت کُرد به استاد کمانگر و همرهان او در دوره ابتدایی شکل گیری رادیو کُردی بسیار مدیون اند، گفت: در دوره ای که رادیو کُردی در بغداد آغاز بکار کرد چند ساعتی را به بیان سخنان مخالف و برضد رژیم شاهنشاهی ایران اختصاص داده بودند و شاه ایران هم دستور ایجاد رادیو کُردی را برای پاسخ دادن به آنها صادر کرد.

وی با اشاره به اینکه دهه ۵۰ اوج کار رادیو و شکوفایی اقتصادی ایران بود، بیان کرد: جمع آوری بسیاری از اطلاعات مربوط به تاریخ و فرهنگ کُردها را مدیون رادیو کُردی هستیم.

وی هه لپه رکی رامیراث آیینی کُردها خواند و عنوان کرد: به مرور زمان این میراث رنگ و بوی حماسی به خود گرفت و افرادی هم چون علی ظهیرنیا در احیای این آیین کهن سهم بزرگی دارند.

احمدی آیین اظهارداشت: برگزاری چنین مراسم هایی برای اساتید وافراد تاثیرگذار حوزه فرهنگ و هنر منجر به دلگرمی آنها و الگو قراردادن این افراد برای نسل جوان و نوجوان می شود.

در ادامه این مراسم چندین برنامه از جمله قرائت شعر، سرود و هه لپه رکی اجرا شد و از تعدادی از حامیان این مراسم و همچنین از سرگل آرش خبرنگار خبرگزاری ایسنا و بختیار صمدی عکاس خبرگزاری فارس با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل به عمل آمد.

در پایان هم به پاس سال ها تلاش و کوشش در راستای حفظ و اعتلای فرهنگ وهنر استان از استاد محمد کمانگر و علی ظهیرنیا با اهدای لوح سپاس و هدایایی قدردانی شد.

کد خبر 4396721

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =