انعکاس پیچیدگی‏‌های موجود روابط انسانی در مدیریت ادعا

کتاب «قرارداد و مدیریت ادعا» شرحی بر پرسش و پاسخ‌های پیمانکاری و انعکاس پیچیدگی‏‌های موجود در روابط انسانی است.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب قرارداد و مدیریت ادعا به نویسندگی مرتضی آمری‌نیا، شرحی بر پرسش و پاسخ‌های پیمانکاری است. انعکاس پیچیدگی‏‌های موجود در روابط انسانی را می‌توان در تعبیرهای مختلف از یک اتفاق مشاهده کرد. حال وقتی رابطه‏‏‌ای در قالب قرارداد برای تسهیـم ســود تعریف می‏‌شود، موضوع پیچیده‏‌تر می‌شود. بنابراین مباحث مرتبط با تعیین حد و مرز حقوق طرفین در قرارداد و پیرو آن مدیریت ادعاهای مطروحه، بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است.

گاهی‌اوقات پیمانکاران یا کارفرمایان، در جریان اجرای پروژه به دلیل عدم اتفاق نظر بر مفاد مندرج در قراردادها و یا در راستای رفع ابهامات موجود، اقدام به استعلام موارد از سازمان برنامه و بودجه کشور کردند. سازمان نیز ضمن پاسخ‌گویی به استعلامات مذکور، تعدادی از آنها را تحت عنوان «مجموعه پرسش و پاسخ های متداول» در پایگاه اطلاع رسانی نظام فنی و اجرایی کشور منتشر می‌کند که بخشی از«پرسش و پاسخ‌ها»، مربوط به عدم انطباق روند اجرایی پروژه با سندی است که «شرایط عمومی پیمان» نام دارد.

با وجود اینکه «پرسش و پاسخ‌ها» به‌صورت رسمی و در قالب دستورالعمل و یا بخشنامه منتشر نمی‌شوند، لکن مدیران و دینفعان پروژه‌ها‏، در اکثر موارد جهت یافتن پاسخ به ادعاهای مطروحه و یا مدیریت آنها، به مجموعه مذکور مراجعه و به مفاد آن استنـاد می‌کنند. زیرا مصادیق عینی و واقعی طرح و دفاع از دعاوی فنی و قراردادی در حوزه صنعت احداث را می‌توان در مجموعه پرسش و پاسخ‌ها یافت.

کتاب «قرارداد و مدیریت ادعا» مشتمل  بر ۱۷۰ صفحه، به تجزیـــــه و تحلیـــل این «پرسش و پاسخ‏‌ها» در بخش مرتبط با «شرایط عمومی پیمان» پرداخته است. تجزیه و تحلیلی که صرفاً به مفاد مندرج در «شرایط عمومی پیمان‏(ها)‏» اکتفا نمی‌کند بلکه با استناد به متون قراردادی استاندارد، منابع غنی در فقه‌اسلامی و حقوق معاملات، به بسط و بررسی عمیق‌تر موضوعات مورد ادعا می‌پردازد.

تدوین کتاب «قرارداد و مدیریت ادعا»، حاصل حدود ۴۰۰۰ ساعت مطالعه مستمر و کار کارشناسی بر روی «مجموعه پرسش و پاسخ‌ها» و دربردارنده بخشی از تجربیات ۱۷ ساله در حوزه پروژه‌های عمرانی، تهیه و تنظیم انواع قراردادها ( طراحی، تأمین و ساخت) و شرکت در جلسات متعدد طرح یا دفاع از ادعاهای فنی و قراردادی است.

آنچه که این کتاب را از سایر کتاب‌هایی که در این حوزه نگارش شده است، متمایز می کند؛ بررسـی و تجـزیه تحلیل ادعاهای مطرح شده در قـالب رویدادها به وجود آمده در پروژه‌ها است.

کد خبر 4464511

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =