تقدیر شهردار تهران از سخنان امام جمعه در خانه مدرس

شهردار تهران امروز در خانه مدرس از سخنان امام جمعه موقت تهران درباره مشکلات شهر تهران تقدیر کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، پیروز حناچی شهردار تهران در مراسم بزرگداشت مدرس که در موزه و محل زندگی وی برگزار شد، گفت: برای من سخت است که درباره مرد بزرگی همچون مدرس سخن بگویم. بزرگمردی می گفت ملتی که تاریخ خود را فراموش کند آلزایمر می گیرد. تاریخ معاصر ما مملو از حوادثی است که اگر به آنها توجه کنیم مشکلات امروز را می توانیم حل کنیم.

وی به عصر اطلاعات اشاره کرد و گفت: به یمن اطلاعاتی که امروز در دسترس است می توانیم ویژگی های آیت الله مدرس را در یابیم از جمله این که ایشان به گواه تاریخ در دوره ای که در نجف در محضر آیت الله سیدابوالحسن اصفهانی شاگردی می کرد دو روز در هفته کار می کرد تا هزینه تحصیل خود را تامین کند.   همین ویژگی مناعت طبع ایشان است که باعث می شود در کودتای ۱۲۹۹ در برابر کودتاچیان بایستد و او را بازداشت کرده و به قزوین ببرند یا یک تنه مقاومت کند و برگه  تایید سلطنت پهلوی را امضا نکند.

شهردار تهران گفت: یکی دیگر از ویژگی های مدرس شجاعت بود اتفاقا این شجاعت بود که ایشان را در تاریخ ماندگار کرده است همچون حضرت امام که او هم این ویژگی را داشت.

حناچی گفت: یکی دیگر از ویژگی های مدرس ذو وجهین بودن او بود. او همزمان که یک سیاستمدار زبده بود فقیهی عالیقدر هم بود و در عین حال شاگردان بزرگی همچون کمال الدین نوربخش، الهی قمشه ای، سیدمرتضی پسندیده و جلال الدین همایی را نیز در درس نهج البلاغه تربیت کرد.

وی افزود: خوشحالم که امروز در فضایی هستیم که رنگ و بوی مدرس را دارد و نهادی اقتصادی این مجموعه را به این زیبایی تبدیل به موزه کرده است و امیدوارم نهادهایی که فعالیت اقتصادی دارند بخشی از فعالیت هایشان را به امور فرهنگی اختصاص دهند. اگر این فعالیت ها بیشتر شده بود امروز بسیاری از خانه های دیگر را داشتیم که تاریخ ما در آن بود در حالی که امروز از آن خانه ها دیگر خبری نیست.

حناچی در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از امام جمعه امروز تهران که درباره مشکلات شهر تهران سخن گفته  بود افزود: بیان مشکلات شهر تهران از تریبون هایی مانند نماز جمعه کمک زیادی به حل این مشکلات خواهد کرد. طرح این مشکلات از تریبون هایی این چنین امری مدبرانه است و آن را به فال نیک می گیریم.

مسعود پزشکیان  نیز در مراسم بزرگداشت مدرس که در خانه – موزه مدرس برگزار می شد گفت: بزرگداشت امثال مدرس به این است که راه او را ادامه دهیم و به دنبال ایجاد عدالت و مقابله با بی عدالتی باشیم.

وی با انتقاد از دیوارکشی ها دور مجلس شورای اسلامی گفت: چرا باید دور مجلس حصارهایی بکشیم و مردم برای دیدن نمایندگانشان از ۱۰ واسطه عبور کنند؟ آیا این گونه رفتارها با مشی مدرس و بزرگان دین ما همخوانی دارد؟ در زمان مدرس طرحی به مجلس آمده بود که به دنبال تشویق پارسی های هند برای بازگشت به ایران بود که مدرس درباره این طرح نوشت هیچ کسی از خانه آباد به خرابه نمی رود اگر می خواهیم برگردند خانه را آباد کنیم آنها بدون درخواست ما بر می گردند.

کد خبر 4472193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =