نبود باند ویژه آمبولانس عامل مهم در تاخیر نیروهای امدادی اورژانس

اصفهان- مدیر مرکز فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت:ت اخیر در رسیدن بر سر بالین حادثه دیدگان را قبول دارم که این امر به دلیل عدم توزیع مناسب پایگاه‌های ۱۱۵ و عدم وجود باند ویژه آمبولانس است.

به گزارش خبرنگار مهر، غفور راستین بعدازظهر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: تمام تلاش ما بر این است که پس از امدادخواهی بتوانیم در کمترین زمان  بر سر بالین بیمار یا حادثه دیده حاضر شویم اما یکی از دلایل اصلی دیرکرد ما عدم توزیع مناسب پایگاه‌های ۱۱۵ است که نیاز به همکاری و حمایت مسئولان در واگذاری زمین برای  تعبیه کانکس امداد خواهی ۱۱۵ داریم.

وی با بیان اینکه شهرداری در این امر می تواند به ما کمک کند، ادامه داد: این دیدگاه که درمان از بیمارستان‌ها آغاز می شود موجب شده تا شاهد ورود بسیاری از خیران  در امر ساخت بیمارستان باشیم که کاملا غلط است و باید این فرهنگ شکل بگیرد که ورود خیران به احداث پایگاه‌های ۱۱۵ و همچنین واگذاری زمین و تامین امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای امداد رسانی پیش بیمارستانی بسیار امر حیاتی است.

مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: هنگامی که حادثه‌ای به وقوع می‌پیوندد در لاینی که حادثه رخ داده نمی توان ورود کرد چونسیلی از جمعیت  وجود دارد و در لاین مقابل هم با تعداد کثیری از افرادی مواجهیم که تماشاگر هستند و اجازه ورود نمی دهند، اگر به اندازه تنها حرکت چرخ های یک خودرو امکان حرکت بود بسیار در امدادرسانی سریع کمک کننده بود.

طرح موتور آمبولانس در اصفهان محقق نشده است

وی با اعلام اینکه  وجودی که اولین موتورآمبولانس را در سالهای گذشته رونمایی کردیم طرح موتور آمبولانس در اصفهان  محقق نشده است، ادامه داد:در صورت تامین اعتبار از سوی وزارت بهداشت و خرید موتور آمبولانس امکان استفاده از این روش امدادخواهی وجود دارد.

راستین بیان داشت: در صورت اجرای این طرح در اصفهان در امر امدادرسانی در خود شهر اصفهان موفق تر خواهیم بود و این در حایل است که اکنون با مشکلات مختلفی روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه عمر مفید آمبولانس ها ۱۰ ساله  است که در طرح جدید وزارت بهداشت به جای خرید آمبولانس های جدید که اعتباری بیش از یک میلیارد تومان نیاز است، آمبولانس‌های بالای ۱۰ سال را به طور کامل نوسازی میکنیم و دوباره در چرخه امدادرسانی می‌آوریم، اضافه کرد: هم اکنون ۲۳۰ دستگاه آمبولانس داریم که ۱۴۵ آمبولانس در پایگاه‌ها فعال است و مابقی را به عنوان آمبولانس رزرو در بین پایگاه‌ها توزیع کردیم.

اورژانس پیش بیمارستانی برای توریست خارجی نداریم

مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان با اعلام اینکه اورژانس پیش بیمارستانی برای توریست خارجی نداریم، ادامه داد: به غیر از امدادرسانی های روتین برنامه‌ای برای گردشگران خارجی که دچار حادثه می شوند نداریم.

وی با بیان اینکه اورژانس اصفهان به شدت نیاز به تکنسین دارد و این در حالی است که عمده تکنسین های استخدامی اورژانس اصفهان ا از شهرهای دیگر هستند و آشنایی کامل به شهر اصفهان ندارند،‌گفت: اگر کسی بده نبال رشته ای هست که امروز فارغ التحصیل و فردا استخدام شود ما پیشنهاد رشته فوریت های پزشکی را می دهیم و به طور قطع اگر کسی باشد که تحصیلکرده این رشته باشد، در اورژانس به عنوان تکنسین استخدام می کنیم.

راستین با اعلام اینکه تعداد پایگاه های اورژانس در جاده‌های استان نیز مطابق با استانداردها نیست به طوری که باید به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر  دو ونیم پایگاه اورژانس باشد در صورتی که به ازای ۱۰۰ کیلومتر،‌ ۱.۸  پایگاه واقع شده است، ادامه داد: هم اکنون  در کمتر از ۱۴ دقیقه در جاده ها بر سر بالین بیمار حاضر می شویم که باید به عدد کمتر ۱۰ دقیقه برسانیم.

وی گفت: توزیع پایگاه های پیش بیمارستانی ما بر اساس بافت شهری و نیاز مردم نیست و هر جا که پیدا کردیم پایگاه احداث شده است و این بزرگترین اشکال ما است.

۴۰درصد بیمارستان‌های استان در زمان بحران از نظر سازه‌ای مقاوم نیست

مدیرمرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان با اشاره به اجرای طرح ارزیابی خطر در  سطح بیمارستان‌های استان اصفهان گفت: طبق این ارزیابی مشخص شد که ۶۰ درصد بیمارستان‌های استان از نظر سازه‌ای مقاوم هستند و ۴۰ درصد این مقاومت در برابر بحران را ندارند.

راستین با اعلام اینکه از نظر آمادگی بیمارستان ها از نظر فراهم کردن تجهیزات پزشکی در مواقع بحران تنها ۴۷ درصد بیمارستان‌ها این آمادگی را دارند و ۵۳ درصد بیمارستان‌ها آماده نیستند، گفت: تنها ۵۰ درصد بیمارستان‌های سطح استان آمادگی زیرساختی و تجهیزاتی را در مواقع بحران و بروز حوادث دارند.

کد خبر 4489001

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =