حمایت نویسنده برنده پولیتزر از کتابی افشاگرانه در باره صهیونیسم

آلیس واکر نویسنده برنده جایزه پولیتزر به خاطر حمایت از کتابی که روشنگر رفتار یهودیان و دروغ‌گویی‌های آنها در طول تاریخ بوده است، حسابی خبرساز شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، آلیس واکر نویسنده آمریکایی به خاطر حمایت عمومی از کتابی که از نظر بعضی‌ها ضدیهودی است، مورد انتقاد قرار گرفته است.

واکر که به خاطر رمان سال ۱۹۸۲ «رنگ بنفش» برنده جایزه پولیتزر داستانی شده، در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز کتاب «و حقیقت تو را رها خواهد ساخت» نوشته دیوید آیک را به عنوان یکی از کتاب‌هایی معرفی کرد که در زمره کتاب‌های محبوبش قرار دارد.

آیک تا به حال کتاب‌ها و ویدیوهای بسیاری منتشر کرده و فرضیه‌های مختلف در این کتاب‌ها مطرح کرده است. کتابی که واکر به آن اشاره کرد می‌گوید «اطلاعات جایگزین» درباره سرکوب ارایه شده است و حملات ضدیهودی به صورت جعلی صورت می‌پذیرند تا اعتبار افراد گروه مقابل را که متهم به ارتکاب آن‌ها می‌شوند، کم کنند.

واکر در مصاحبه‌ خود با نیویورک تایمز به هیچ یک از این جنبه‌های کتاب اشاره نمی‌کند و می‌گوید: «در کتاب‌های آیک کل موجودیت روی سیاره و دیگر سیاره‌ها مورد نظر است که می‌توان درباره‌اش فکر کرد». او در ادامه به این کتاب به عنوان «رویای به حقیقت پیوسته یک فرد کنجکاو» اشاره می‌کند.

اینکه واکر کتاب آیک را به عنوان یکی از کتاب‌های محبوبش شناسایی کرده باعث شد کاربرانی در توییتر به انتقاد از او بپردازند. تعدادی از آن‌ها گفتند او نمی‌تواند فرضیه‌های ضدیهودی کتاب را ببیند و به این ترتیب دارد در تضاد با ساختارهای ضد برتری‌گرایی کتاب‌های پیشین خود عمل می‌کند در عین حال شماری نیز به حمایت از وی برخاسته‌اند.

یکی از بخش‌های کتاب دیوید آیک به این ترتیب سوال‌هایی را درباره هولوکاست مطرح می‌کند: «چرا ما در سرکوب کردن اطلاعات جایگزین نسبت به موضع‌گیری رسمی جنگ جهانی دوم نقش ایفا می‌کنیم؟ چطور درست است که در حالیکه این سرکوب جدی ادامه دارد، نسخه‌های رایگان از فیلم «فهرست شیندلر» اسپیلبرگ در مدارس پخش می‌شوند تا نسخه به چالش کشیده‌نشده و مورد نظر خودشان از رخدادها را در ذهن کودکان قرار دهند؟ و چرا ما که می‌گوییم مخالف استبداد و خواستار آزادی بیان هستیم، اجازه می‌دهیم افراد به زندان بیفتند و مجله‌ها در جا بسته بشوند چون می‌گویند ممکن است یک جنبه دیگر از رخدادهای تاریخی حقیقت داشته باشد؟»

نیویورک تایمز هم به شدت به خاطر منتشر کردن این مصاحبه و پیشنهاد کتاب واکر مورد انتقاد قرار گرفته است. با این حال، این روزنامه اعلام کرده مطلب مصاحبه را که به آیک اشاره می‌کند تصحیح نخواهد کرد چون ستون هفتگی‌اش قرار است «پرتره‌ای از یک فرد عمومی از طریق لنز کتاب‌ها» باشد.

سخنگوی این روزنامه گفت: «علاوه بر این، دبیرهای ما درباره کتاب‌هایی که توسط افراد نام برده می‌شوند اظهار نظر نمی‌کنند، چه موضوع آن‌ها مثبت باشد چه منفی باشد. خیلی‌ها کتاب‌هایی را در نیویورک تایمز معرفی می‌کنند که دبیرها از آن‌ها بدشان می‌آید یا حتی از آن‌ها متنفر هستند».

کد خبر 4489953

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha