سرنوشت قراردادهای خارجی وزارت نفت/طرح مجلس برای توسعه پتروشیمی‌ها

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: طرحی در کمیسیون انرژی به تصویب رسیده که با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی دو میلیون بشکه تولیدات پتروشیمی‌ها از طریق سرمایه گذاری مردمی افزایش یابد.

خبرگزاری مهر، گروه سیاست- فهمیه رضیان؛ علی بختیار عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص راهکار های توسعه میادین نفتی در دوران تحریم گفت: باید در شرایط مختلف و در شرایط تحریم و غیر تحریم تصمیمات متفاوت و خلاقانه ای از سوی مسئولان برای پیشرفت و توسعه کشور اتخاذ شود.

جزئیات اجرای موفقیت آمیز طرح توسعه فازهای پارس جنوبی در شرایط تحریم سال ۸۸

نماینده مردم  گلپایگان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در سال ۱۳۸۸ مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در شرایطی که کشور با تحریم مواجه بود و شرکت های خارجی آمادگی سرمایه گذاری در پارس جنوبی را نداشتند، طرحی را برای توسعه همه فازهای پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ آغاز کرد.

 وی افزود: شش فاز همزمان با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی به پیمانکاران ایرانی واگذار شد به شکلی که هر یک از فازها یک لیدر داشت و بقیه پیمانکاران ذیل آن قرار می گرفتند.

عضو کمیسیون انرژی تصریح کرد: در میدان آزادگان نیز شرکت‌های ژاپنی مشغول به کار بودند لذا تدبیرهای دیگری اتخاذ شد تا این میدان توسعه یابد. بر این اساس «بخش یادآوران» این میدان جدا شد و با شرکت CNPC قرارداد منعقد شد و آزادگان شمالی و جنوبی نیز منفک شد.

عضو سابق کارگروه میادین مشترک نفت و گاز  شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: در این میان میدان یاران مهمترین بخش میدان آزادگان بود زیرا میدان مشترک با کشور عراق بود لذا توسعه میدان به ستاد اجرایی فرمان امام(ره) واگذار شد و با منابع ستاد، این میدان توسعه یافت.

تولید گاز ایران در میادین پارس جنوبی بیش از قطر است

عضو فراکسیون امید تأکید کرد: اگر این تصمیمات در حوزه توسعه پارس جنوبی گرفته نمی‌شد امروز کشور در شرایط بسیار سختی بود. امروز افتخارما این است که در تولید گاز در میدان پارس جنوبی با استفاده از پیمانکاران داخلی از قطری ها تولید بیشتری داریم. این امر یک افتخار ملی است.

عضو سابق  کارگروه میادین مشترک نفت و گاز شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: در آن زمان ایراداتی به این قراردادها گرفته می شد و ما هم در سازمان بازرسی بودیم اما سازمان بازرسی نه تنها مانعی در اجرای این طرح ایجاد نکرد بلکه کمک کرد تا این طرح توسعه با شدت بیشتری اجرا شود.

لزوم اتخاذ تصمیمات شجاعانه برای توسعه میادین مشترک

وی یادآور شد: در میدان غرب کارون و پارس جنوبی این طرح اجرا شد. امروز کشور مجددا با تحریم های شدید مواجه است لذا اتخاذ تصمیمات شجاعانه برای اجرای فازهای باقیمانده غرب کارون، اجرای فاز ۱۱ پارس جنوبی، میادین فرزاد و میادین مشترکی که نیاز به تصمیم گیری دارد، بسیار مهم است و موجب می شود پیمانکاران داخلی امیدوار شوند.

عضو کمیسیون انرژی تصریح کرد: پروژه هایی که پیمانکاران داخلی از بخش های بالادستی در اختیار داشتند در حال بهره برداری است لذا این پیمانکاران می‌توانند چرخ اقتصادی کشور را به حرکت درآورند.

 طرح کمیسیون انرژی برای افزایش ۲۵۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران

بختیار تأکید کرد: کمیسیون انرژی طرحی را برای توسعه میدان غرب کارون تدوین کرده است. در صورت اجرای این طرح، ۲۵۰ هزار بشکه بر تولید نفت ایران با سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلار افزوده خواهد شد. حتی فاینانسور سرمایه گذاری در این میادین نیز وجود دارد و طرح خلاقانه نیز تدوین شده است تا میدان آزادگان توسعه یابد.

عضو فراکسیون امید گفت: حتماً باید برای توسعه میدان فرزاد که سالهای سال است برای توسعه آنها تصمیم گرفته نشده و صرفاً منتظر ورود هندی ها برای توسعه میادین هستیم، برنامه ریزی کنیم و به شرکت های ایرانی واگذار کنیم.

عضو کارگروه‌ کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: چرخ اقتصاد کشور با اتخاذ چنین تصمیماتی حرکت تندتری خواهد یافت و تحریم ها با اتخاذ این تصمیمات شجاعانه، شکسته خواهد شد.

وی افزود: در شرایط غیر تحریم اقتضا می‌کند که از منابع  خارجی استفاده کنیم و سایر منابع را به سمت بخش هایی ببریم که انگیزه ای برای سرمایه گذاران جهت ورود به این بخش ها وجود ندارد.

عضو کمیسیون انرژی تصریح کرد: در شرایط تحریم یکی از امکاناتی که در اختیار وزارت نفت قرار دارد که می تواند به وسیله آن چرخ اقتصاد نفت را به حرکت درآورد، منابع صندوق توسعه ملی است که می تواند چرخ توسعه نفت در حوزه بالا دستی و پائین دستی را به حرکت درآورد.

طرح کمیسیون انرژی برای ورود نقدینگی به توسعه پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها

بختیار گفت: طرحی در کمیسیون انرژی به تصویب رسیده است که براساس آن دو میلیون بشکه تولیدات پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها از طریق سرمایه گذاری مردمی افزایش یابد. مشوق ما در این طرح استفاده از منابع صندوق توسعه ملی است. بر این اساس به مدت دو سال با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، تنفس خوراک داده می‌شود و پس از آن شرکت‌ها باید طی ۱۲ سال منابع مزبور را به صندوق توسعه ملی بازگردانند.

عضو فراکسیون امید اظهار داشت: در صورت تصویب نهایی این طرح در صحن علنی مجلس، سرمایه مردمی نیز وارد حوزه تولید خواهد شد. مردم مایل به سرمایه گذاری در حوزه هایی هستند که مشوق داشته باشد. این بازار بسیار جذاب تر از بازار سکه، ارز و خودرو است.

نماینده مردم  گلپایگان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در صورت اجرای این طرح سرمایه های مردم به سمت پتروشیمی ها و پالایشگاه ها سوق داده خواهد شد.

  وزارت نفت تنها ۲ قرارداد خارجی تحت عنوان IPC    منعقد کرد/ عاقبت قرارداد با توتال و روسیه

عضو کارگروه‌ کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص انعقاد قراردادهای وزارت نفت با شرکت های خارجی در دوران تصویب برجام، گفت: تعداد قراردادهایی که تحت عنوان IPC منعقد شد در کل دو قرارداد است. یک قرارداد با روسیه و قرارداد دوم با توتال در میدان فاز ۱۱ پارس جنوبی به امضا رسید.

عضو کمیسیون انرژی خاطرنشان کرد: توتال در این قرارداد با شرکت پتروپارس و CNPC شریک بود. قرارداد فاز ۱۱ در حال مذاکره است که CNPC جایگزین توتال شود. پتروپارس هم سهم ۱۹ درصدی خود را خواهد داشت.

بختیار اظهار داشت: در قرارداد با روس‌ها، کار به خوبی پیش نرفته است. روس ها هم از زمانی که قرارداد را امضاء کرده‌اند منتظر بوده اند ببینند نتیجه خروج آمریکا از برجام چه می‌شود. این قرارداد قبل از خروج آمریکا از برجام امضاء شده بود. بعد از خروج آمریکا از برجام هم روس‌ها اعلام نکردند که این قرارداد را اجرا نمی‌کنند اما کار را نگه داشتند.

کد خبر 4493842

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =