سفینه‌ ترمد و طنزپردازی عبید زاکانی نقدوبررسی می‌شوند

دو نشست نقد و بررسی کتاب «سفینه ترمد» و «عبید زاکانی نقطه عطف طنزپردازی در تاریخ ادب فارسی» طی روزهای هفته آینده در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دو نشست نقد و بررسی کتاب «سفینه ترمد» و «عبید زاکانی نقطه عطف طنزپردازی در تاریخ ادب فارسی» طی روزهای هفته آینده در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شوند.

«سفینه‌ ترمد»، مجموعه‌ای معتبر و ارزشمند است که محمدبن‌یغمور در حدود سده‌ هشتم قمری از میان اشعار ۱۱۵ شاعر متقدم در موضوعات متنوع تدوین کرده است. این سفینه در شهر ترمد تدوین شده و تنها یک نسخه دارد که آن نیز در همان حدود سده‌ هشتم قمری کتابت شده است. این اثر را در سال گذشته امید سروری تصحیح کرده که توسط بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار منتشر شده است.

در سفینه‌ ترمد نام برخی از شاعران آمده که در منابع دیگری ذکری از آن‌ها نیست و طبعا اشعارشان هم نویافته است. همچنین از شعرای مشهور نیز اشعار و ابیاتی نویافته ثبت‌شده که در دیوان چاپی آن‌ها نیست. از دیگر ویژگی‌های مهم این سفینه وجود ضبط‌های خوب و مهمی است که در دواوین چاپ شده‌ این شاعران وجود ندارد.

نشست نقد و بررسی کتاب «سفینه‌ی ترمد» با حضور جواد بشری، مهدی رحیم‌پور و امید سروری مصحح کتاب همراه خواهد بود.

این برنامه روز یکشنبه هفتم بهمن از ساعت ۱۶ برگزار می‌شود.

برنامه بعدی شهرکتاب هم در هفته آینده، یکی از سلسله‌نشست‌های درسگفتارهایی درباره عبید زاکانی است. بدون تردید عبید زاکانی یکی از شاخص‌ترین طنزپردازان عرصه تاریخ ادب فارسی است؛ تا آنجا که واژگان طنز و عبید در تاریخ فرهنگ و تمدن ایرانی چنان درهم‌تنیده شده که به‌محض یادکرد یکی، دیگری به ذهن متبادر می‌شود. با این‌همه عبید اولین طنزپرداز تاریخ ادب فارسی نیست و شاعران و نویسندگان فراوانی پیش از او در این عرصه قلم‌زده‌اند و عبید نیز در این زمینه وامدار آنان است.

چهارمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ عبید زاکانی با عنوان «عبید زاکانی نقطه عطف طنزپردازی در تاریخ ادب فارسی» با سخنرانی ناصر نیکوبخت استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس، همراه خواهد بود.

خوشبختانه در باب طنز در ادب فارسی و کارکردها و ویژگی‌های آن، به‌ویژه درباره طنز عبید زاکانی، کتاب‌ها و مقالات و پژوهش‌های عالمانه‌ای تنظیم و منتشر شده است. اما اینکه چه ویژگی‌های منحصربه‌فردی در طنز عبید نهفته که او را سردمدار و نقطه‌عطف طنز فارسی قلمداد کرده؟ اصولاً این قالب ادبی از کی و چگونه در ادب فارسی به‌عنوان یک قالب مستقل ادبی شناخته و معرفی شده؟ سیر تحول طنز تا عصر عبید چگونه بوده و چه فراز و فرودهایی طی کرده؟ عوامل مؤثر در ورود عبید به این عرصه کدام بوده؟ از عمده‌ترین مباحث این درس‌گفتار است که امید است بتواند تا حدی ما را با شخصیت و مرتبه هنری یکی از ذخایر ارزشمند ادبی و تمدنی ایران اسلامی آشنا سازد.

این برنامه هم روز چهارشنبه ۳ بهمن از ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.

کد خبر 4519207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =