کم توجهی به تولید پنل‌های خورشیدی و انرژی‌های پاک

شیراز- چهره ماندگار مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز و عضو پیوسته فرهنگستان علوم از بی توجهی به تولید پنل‌های خورشیدی و انرژی‌های پاک انتقاد کرد.

محمود یعقوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ایران نخستین کشور منطقه به شمار می‌رود که مونتاژ و ساخت پنل‌های خورشیدی را داشته است، اعلام کرد: کارخانه تولید این پنل ها در شهر یزد قرار داشت و تولیدات آن چندین سال ادامه یافت، اما در ادامه این واحد تعطیل شد.

وی تأسیس چنین واحد تولیدی را محصول آینده نگری دانست، اما با این حال گفت: در حال حاضر یکی از کارخانه‌های مهمی که برای ساخت و مونتاژ این پنل ها موجود هست، در شهرک صنعتی شیراز قرار دارد که اگر بازار برای این پنل ها هم به دلیل گرانی وجود نیاید، این واحد تولیدی هم تعطیل خواهد شد.

باید به مرز تولید ۵ هزار مگاوات برق برسیم

یعقوبی با این وجود تولیدات این کارخانه را برطرف کننده نیاز کل کشور ندانست و افزود: اگر بخواهیم رشد معقولی در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به ویژه فتوولتاژ برسیم باید به مرز تولید ۵ هزار مگاوات برق دست پیدا کنیم.

دبیر ششمین کنفرانس سالانه انرژِی پاک که در شیراز برگزار شد در ادامه، عنوان کرد: اکنون ما توانایی فقط ۷۰۰ مگاوات برق خورشیدی داریم درحالیکه بیش از یکسال است از برنامه ششم توسعه گذشته و ما باید ۱۰۰۰ مگاوات برق خورشیدی نصب می‌کردیم.

وی درباره صرفه اقتصادی نیروگاه‌های خورشیدی برای بخش خصوصی اعلام کرد: با نوسانات قیمت ارز همه معادلات به هم ریخته، لذا در حال حاضر بازگشت سرمایه بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال به درازا می‌کشد درحالیکه قبل از افزایش قیمت‌ها، بازگشت سرمایه ۳ سال بود، این رو کسی برای ۱۵ سال سرمایه گذاری نمی‌کند.

پس از برجام ۴ گروه خارجی تمایل به سرمایه گذاری داشتند

یعقوبی با تاکید بر اینکه پس از توافق برجام بسیاری کشورها تمایل به سرمایه گذاری در بخش تولید انرژی‌های پاک در ایران داشتند، گفت: دست کم ۴ گروه مختلف خارجی به دانشگاه شیراز آمدند و با ما مذاکره کردند و اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری در این بخش کردند که متأسفانه ادامه پیدا نکرد.

وی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر به جز نیروگاه‌های خورشیدی از توانمندی استان فارس در ایجاد نیروگاه‌های بادی خبر داد و افزود: مناطق بادخیز داریم که باید شناسایی و ارزیابی دقیقی شود و از نصب نیروگاه‌های بادی که نمونه آن‌را در ضلع شمالی شهر شیراز دیده می‌شود موید این است که فارس قابلیت چنین سرمایه گذاری دارد.

استاد مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز، یادآور شد: ظرفیت نیروگاه‌های بادی در کشور مانند ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی نیست، اما در این رابطه پتانسیل داریم که حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه بادی است.

به گفته یعقوبی، از همه مهمتر در بخش بازیافت کردن باید سرمایه گذاری کرده و بیندیشیم زیرا ضایعات ما در کشور زیاد است؛ در خیلی از کشورها بخشی از ضایعات تبدیل به انرژی می‌شود و این این پتانسیل در همه شهرهای ما هست که باید ضمن جلوگیری از آلودگی محیط زیست، از این ضایعات مواد کمپوست تولید شود.

وی با بیان اینکه شیراز نخستین خاستگاه تولید «ورمی کمپوست» از زباله به شمار می‌رود، عنوان کرد: این درحالیست که سایت زباله «برمشور» شیراز به عنوان یکی از ۲ سایت کشور در زمینه تولید الکتریسته نام برده می‌شود.

کد خبر 4559720

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =