۱۶ اسفند ۱۳۸۵، ۱۱:۰۶

قانونگذاران آمریکایی برای افزایش فشار اقتصادی بر ایران تلاش می کنند

قانونگذاران آمریکایی شب گذشته تلاش کردند تا با معرفی لایحه ای برای متوقف کردن سرمایه گذاری در ایران فشارهای اقتصادی علیه این کشور را با هدف منصرف کردن تهران از حقوق هسته ای مشروع خود افزایش دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه،" تام لانتوس" رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا بدون توجه به ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران ادعا کرد که لایحه وی با عنوان" قانون مقابله با گسترش سلاحهای هسته ای ایران" کمک خواهد کرد تا مانع ایران در دستیابی به سلاحهای هسته ای و ابزار تولید آنها شود و این اطمینان را می دهد که آنها به این هدف به گونه ای صلح آمیز برسند.

وی در حالی که ازباز شدن مسیر دیپلماتیک بین واشنگتن و تهران حمایت می کرد، افزود:"لایحه من فشار اقتصادی بر ایران را به شکل تصاعدی افزایش خواهد داد."

لانتوس گفت که لایحه وی به ویژه افراد مهم حقوقی را که در شرکتهای بزرگ نفتی ایران فعالیت می کنند، هدف قرار می دهد.

وی ادعا کرد:" اگر اقدامات شرکت شل آلمان با قرارداد پیشنهاد شده 10 میلیارد دلاری خود با ایران پیش برود؛آن هم تحریم خواهد شد. اگر مالزی هم به طرف چنین معامله ای با ایران حرکت کند؛ آن هم تحریم خواهد شد. اگر چین و هند نیز قراردادهای خود با ایران را پایانی کنند؛ یک چنین رفتاری با آنها نیز خواهد شد."

همچنین،"ایلینا روز لتینن" از قانونگذاران جمهوریخواه نیز لایحه ای را در جهت تلاشهای آمریکا برای افزایش فشار اقتصادی بر ایران معرفی کرد.

وی در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ادعا کرد که این اقدام ایران را مجبور می کند تا تلاشهای خود برای دستیابی به فناوری هسته ای را متوقف کند.

وی مدعی شد: تصمیم ایران برای رسیدن به ظرفیت ساخت سلاحهای هسته ای یک تهدید مهم را برای منافع امنیت ملی آمریکا و صلح و امنیت جهانی تحمیل می کند.

لتینن در ادامه ادعاهای خود افزود:" ما باید مانع آن شویم تا ایران به منابع مالی برای ادامه این مسیردست پیدا کند. این اقدام یک ابزار مهم بیشتر برای ممانعت از دستیابی ایران به این منابع اقتصادی که برای ادامه فعالیتهای خطرناک آن مورد نیاز است، خواهد بود."

وی مدعی شد:" با کاهش سرمایه گذاریهای خود در ایران مانع از تمایلات مرگبار آن که به شدت به درآمدهای حاصل از نفت و گاز خود وابستگی دارد، می شویم."

تلاش قانونگذاران آمریکایی برای افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران در حالی است که واشنگتن خود دارنده بزرگترین زرادخانه سلاحهای کشتارجمعی در جهان است و از رژیم اسرائیل که دارای بیش از 200 کلاهک هسته ای در زرادخانه مخوف خود است، حمایت می کند. 

کد خبر 458004

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha