مولفانی که حقوق‌شان نقض شده به دادسرای فرهنگ مراجعه کنند

مدیر مسئول انجمن ناشران دانشگاهی گفت: نویسندگان و مولفانی که حقوق‌شان نقض می‌شود، می‌توانند برای پیگیری حقوق خود به دادسرای فرهنگ مراجعه کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو با موضوع جایگاه حق مؤلف در جریان تولید اثر مکتوب با حضور سید عباس حسینی نیک مدیر انتشارات مجد و مدیر مسئول انجمن ناشران دانشگاهی از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

حسینی نیک در این برنامه گفت: کنوانسیون برن یا همان موضوع کپی رایت اولین بار در سال ۱۸۸۶ میلادی تشکیل و مطرح شد. مفاهیم کپی رایت در این کنوانسیون در بیست ماده اول مطرح و بعدها قوانین آن وضع شد. در کشور ما قانون حمایت از حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان بر اساس پایه‌های کنوانسیون برن تصویب شد. در سال ۱۳۵۲ نیز قانون ترجمه به تصویب رسید که تا به الان هم این قوانین پابرجاست اگرچه ما عضو این کنوانسیون نیستیم اما همه مبانی کپی رایت ما ذکر شده و طبق شروط حمایت‌ها صورت می‌گیرد.

وی افزود: موضوع حقوق مالکیت فکری جوان است البته اخیراً لایحه مالکیت ادبی و هنری در مجلس مطرح شده که دارای اشکالات حقوقی و البته نوآوری‌هایی است که باید مورد بررسی قرار گیرد. برای قرار گرفتن کشور در مسیر پیشرفت و توسعه باید تولیدات جدید علمی و اندیشه‌ای داشته باشیم. سرقت ادبی بیشتر از سر ناآگاهی و به‌ویژه در فضای مجازی انجام می‌شود. جالب اینجاست که این افراد تصور می‌کنند برای ترویج و گسترش ادبیات فارسی و فرهنگ کتابخوانی این کار را انجام می‌دهند غافل از این‌که مؤلفان از طریق همین آثار ارتزاق می‌کنند.

مدیر مسئول انجمن ناشران دانشگاهی گفت: متأسفانه عده‌ای کتاب‌ها را به‌صورت غیرقانونی تکثیر می‌کنند و با تخفیف در محل‌های عمومی به فروش می‌رسانند. رسانه ملی باید در این زمینه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی کند. مولفانی که حقوق‌شان نقض می‌شود، برای پیگیری حقوق خود می‌توانند به دادسرای فرهنگ مراجعه کنند تا به شکایات آنها رسیدگی شود.

کد خبر 4599463

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =