کتاب جدید مرادی کرمانی به دست مخاطبان رسید

جدیدترین کتاب هوشنگ مرادی کرمانی با نام «قاشق چای‌خوری» از دیروز پنجشنبه وارد نمایشگاه کتاب تهران شد.

به گزارش خبرنگار مهر، عرضه مجموعه‌داستان «قاشق چای‌خوری» به‌عنوان آخرین کتاب هوشنگ مرادی کرمانی از دیروز پنجشنبه ۵ اردیبهشت همراه مراسم با جشن‌امضای این کتاب آغاز شد.

مرادی کرمانی متولد سال ۱۳۲۳ است و پیش از این، کتاب‌های «هوشنگ دوم»، «ته خیار»، «نخل»، «قصه‌های مجید»، «لبخند انار»، «مثل ماه شب چهارده»، «مربای شیرین»، «مشت بر پوست»، «نه‌تر و نه‌خشک»، «نازبالش»، «پلوخورش»، «آب‌انار»، «بچه‌های قالی‌باف‌خانه»، «تنور»، «خمره» و «شما که غریبه نیستید» از او توسط این ناشر چاپ شده است.

«قاشق چای‌خوری» ۱۲ داستان کوتاه را از مرادی کرمانی با این عناوین در بر می‌گیرد: باغِ کاکا، سه‌چرخه، قاشق چای‌خوری، شکلات، ستاره، نمک، پتوس بهرام پتوس نگار، باباجان، سخت‌گیر، سیسمونی، خانه خودم، عاروسو.

این نویسنده پیش از شروع متن داستان‌های کتاب آورده است: «می‌گویند:

فیل را که می‌خواهند با هواپیما از جایی به جایی ببرند، برای حفظ تعادل، زیر دست و پایش جوجه مرغ‌هایی می‌ریزند، فیل ساعت‌ها تکان نمی‌خورد، نمی‌خوابد، نمی‌آشامد، تا به مقصد برسد. فکر می‌کند اگر پا از پا بردارد، تکان بخورد جوجه‌ای یا مادرش را زیر دست و پای سنگین‌اش لِه کند.

فکر می‌کنم:

این هیکل گنده و قدرتمند، به‌جای قلب، پروانه‌ای زیبا و ظریف دارد که در سینه‌اش می‌تپد.

قصه‌های این کتاب را، دودستی و با احترام و با شرمندگی، به آن فیل زورمند و پروانه قشنگش پیشکش می‌کنم.»

در قسمتی از داستان «پتوس بهرام، پتوس نگار» از این کتاب می‌خوانیم:

پتوس بهرام مدام می‌رود. شب و روز، خواب و خوراک ندارد. همین‌جور می‌رود، از گلدان به تاقچه، از تاقچه به دیوار، به سیخ و میخ و نخ و پیچ چنگ می‌زند، هر برجستگی و لولا و لبه‌ای را می‌چسبد، پیوسته و آهسته، نفس‌نفس می‌زند، از شیشه شکسته دریچه، از بند به بند، از برگ به برگ، از جوانه به جوانه، پی‌گیر قد می‌کشد. آرام می‌خزد و می‌رود. برگ می‌کند، شکل قلب، سبزِ روشن و سبزِ سیر، زنده و شاداب بالا می‌خزد. می‌افتد و برمی‌خیزد، خم می‌شود، از شیشه پنجره سرک می‌کشد به اتاق نگار، دست‌های نگار را نگاه می‌کند که در کار قالی است.

نگار دارد قالی می‌بافد. قالیچه‌ای که قرار است ببرد خانه بهرام.

نگار فرز و چابک رنگ‌ها را کنار هم می‌گذارد. انگشت و ناخن پشت نخ می‌برد. نخ را پیش می‌کشد و نخی ریز و سبز و زرد و قرمز به آن گره می‌زند. رنگ‌ها پهلوی هم می‌نشینند. همدیگر را بغل می‌کنند، کوه و دشت و گل و ریحان، شمع و پروانه و آدم و الاغ و اسب بر قالی نقش می‌بندد؛ هرچه در نگاه به ذهن و خاطره و خیال نگار می‌آید، روی قالی می‌نشیند.

این کتاب با ۲۱۵ صفحه، شمارگان ۲ هزار و ۵۰ نسخه و قیمت ۲۵ هزار تومان عرضه شده است.

کد خبر 4600378

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =