مرجعیت علمی قرآن نباید در استنتاج گزاره‌های علمی مصادره شود

حجت الاسلام مجتبی الهی خراسانی گفت: مرجعیت علمی قرآن نباید در استنتاج گزاره‌های علمی از قرآن، مصادره شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مجتبی الهی خراسانی استاد خارج فقه حوزه در خصوص مرجعیت علمی قرآن کریم بیان کرد: مرجعیت علمی قرآن کریم یعنی علوم مختلف ضمن حرکت علمی شأن و در چارچوب مناسبات علمی چگونه می‌توانند از قرآن الهام بگیرند و قرآن زمینه‌های تازه ای را برای بالندگی علمی در ابعاد مختلف فراهم بیاورد.

وی افزود: البته به این معنا نیست که لزوماً و همواره از قرآن گزاره علمی استنتاج کنیم بلکه با کمک قرآن می‌توان به فرهنگ علمی، اخلاق علمی، مدیریت دانش، اهداف غایات علم و حوزه نظام‌های پشتیبان علم رسید.

استادیار مرکز تخصصی آخوند خراسانی افزود: لزوماً معنای مرجعیت قرآن این نیست که یک گزاره علمی را از دل قرآن دربیاورد.

وی با بیان اینکه مرجعیت علمی قرآن در همه علوم قابل طرح است؛ اظهار داشت: علوم انسانی، علوم اسلامی، حتی علوم زیستی؛ اگر چه ما نمی‌خواهیم از قرآن گزاره زیستی استخراج کنیم، اما جهان بینی حاکم بر قرآن می‌تواند الهام بخش علوم تجربی ما باشد و بنیادها و پارادایم‌های علمی را تحت الشعاع قرار دهد.

حجت الاسلام الهی خراسانی بیان کرد: نیازهای جدید وقتی در علوم خلق می‌شود که پرسش‌ها و مسئله‌های تازه متولد شود و گزاره‌هایی که در پاسخ به آن مسئله‌ها تولید می‌شود به صورت نقطه‌ای علم را در مرزهای تازه ای توسعه خواهد داد.

وی در پاسخ به این سوال که منظور از قلمرو مرجعیت چیست؟؛ گفت: قلمرو مرجعیت یعنی ابعاد این مرجعیت کجاست؟ فقط در درون علم، بیرون علم و یا نظام‌های پشتیبان علم است؟ که ما قلمرو مرجعیت قرآن را در چهار حوزه اثرگذاری در درون علم، مطالعات برون علمی یا مطالعات درجه دوم علم، نظام‌های پشتیبان و منابع انسانی علم و فرهنگ علم معرفی کرده ایم.

کد خبر 4603925

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =