فتحی: صیادمنش و چندبازیکن دیگر استقلال ترانسفر می‎شوند

مدیرعامل باشگاه استقلال با تاکید بر اینکه یک مربی خارجی هدایت این تیم را برای فصل آینده بر عهده می‎گیرد، گفت: رایزنی در این زمینه آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر حسین فتحی در مورد وینفرد شفر و آنچه در مجموع منجر به تصمیم باشگاه استقلال برای کنار گذاشتن این مربی شد، گفت: شفر از مربیانی خوبی بود که وارد ایران شد. از میان مربیانی که در باشگاه استقلال بودند، شفر رزومه بهتری داشت. انصافاً زحمت زیادی کشید اما بضاعتش در همین حدی بود که دیدید.

وی با بیان اینکه به خاطر نوساناتی که باشگاه استقلال در عملکرد و نتیجه گیری داشت و در کل تغییرات مکرری که در تیم با آن مواجه می‌شدیم، تصمیم به قطع همکاری گرفتیم ادامه داد: می‌خواهیم به نحو مطلوب از نیروهای خود استفاده کنیم و به جایگاه بهتری برسیم.

مدیرعامل باشگاه استقلال در مورد بسیاری اتفاقات که در رابطه با قطع همکاری با شفر افتاد و اینکه موضوع چندبار تکذیب و تأیید شد، گفت: آخرین دیدار استقلال با مربیگری شفر ساعت ۱۰:۳۰ شب در مشهد تمام شد. قبل از این بازی می‌دانستیم که اگر نتیجه نگیریم باید تصمیم جدیدی بگیریم. در بازگشت به تهران با اعضای هیأت مدیره صحبت کردیم و به جمع بندی رسیدیم که با شفر قطع همکاری کنیم. بعد از این جمع بندی بود که موضوع را به صورت رسمی توسط باشگاه اطلاع رسانی کردیم. حتی تاکید شد که شفر نمی‌تواند به محل تمرین بیاید.

وی در مورد موضوع ممانعت از ورود شفر به محل تمرینات استقلال بعد از قطع همکاری با او نیز توضیح داد و یادآور شد: به شفر گفته شود به محل تمرینات نیاید اما ظاهراً وی بی اطلاع بود. اینگونه گفته بود که موضوع به او ابلاغ نشده به همین دلیل بلافاصله نامه‌ای در این زمینه تهیه شد. از طریق واتساب برای پسر او هم ارسال شد. این پیام ارسالی رؤیت شده بود اما بازهم شفر اصرار داشت که به تمرینات باید. کاری که غیرحرفه ای بود.

فتحی تاکید کرد: به راننده شفر گفته بودیم که او را به محل تمرینات نبرد اما ظاهراً این مربی تهدید کرده بود که اگر وی (راننده تاکسی) این کار را نکند، با تاکسی می‌رود. خلاصه اینکه شفر با عملکرد غیرمنطقی و غیرحرفه ای برای باشگاه جو و حاشیه ایجاد کرد. شفر ۵۰ سال مربیگری کرده است. قطعاً طی این مدت مراسم معارفه و تودیع زیادی داشته و دیده است. نمی دانم این برخورد او چه معنایی داشت.

مدیرعامل باشگاه استقلال با بیان اینکه بعد از دربی تهران هم جلسه‌ای در مورد تعیین تکلیف شفر داشتیم، تصریح کرد: آن زمان به این جمع بندی رسیدیم که به شفر فرصت بیشتری بدهیم. به هر حال دو بازی مهم و حساس در لیگ برتر و لیگ قهرمانان در پیش داشتیم و نمی‌خواستیم که مشکلی پیش بیاید. در لیگ قهرمانان شانس صعود داشتیم. به هر حال همه جوانب را در نظر گرفتیم و سپس تصمیم گرفتیم.

«آیا بعد از دربی شرایط برای برکناری شفر مهیاتر نبود؟ شاید اگر آن زمان این تصمیم را می‌گرفتید حاشیه‌های کمتری ایجاد می‌شد؟»، وی در پاسخ به این پرسش گفت: در تصمیم گیری خود مصالح باشگاه را در نظر گرفتیم. اگر بعد از دربی شفر را کنار می‌گذاشتیم شاید افکار عمومی با ما بود اما نمی‌توانستیم حساسیت‌های بازی‌های پیش رو نادیده بگیریم. بر اساس منطق، تدبیر و منفعت باشگاه و رضایت هواداران این کار را کردیم.

مدیرعامل باشگاه استقلال همچنین در مورد مبلغ قرارداد شفر هم گفت: یکی از مواردی که مجموعه باشگاه استقلال را دچار مشکل کرد و در نهایت مجبور به این تصمیم شدیم، همین موضوع قرارداد بود. قرارداد منعقد شده با شفر صد در صد غیرحرفه ای بود. در دنیای فوتبال مرسوم نیست قراردادی بسته شود و در آن مربی حق فسخ داشته باشد اما باشگاه اصلاً چنین حقی را نداشته باشد. جای تعجب است. هیچ تبصره برای باشگاه و برای فسخ قرارداد تعیین نشده بود. امسال بالای یک میلیون دلار قرارداد وینفرد شفر بود. در جام جهانی هفت هشت مربی قراردادی با این مبلغ داشتند.

فتحی همچنین در مورد وضعیت وضعیت ساشا پسر وینفرد شفر و وضعیت قرارداد او نیز گفت: ساشا به عنوان آنالیزور و با رقم بالا به استقلال اضافه شد در حالیکه رزومه ای در این زمینه نداشت. در این مورد و دلیل آن باید از باید از مدیران گذشته سوال کرد. شخصاً ورودی نداشتم چون فقط وارث بودیم. فقط اینکه اگر قراردادی شفاف باشد مشکلی پیش نمی‌آید. وقتی آمدیم با قراردادهایی مواجه شدم که طبق آنها هیچ کاری نمی‌توانستم انجام دهیم درحالیکه شفر هر کاری می‌توانست انجام دهد. البته حتماً دوستان مان نیت خیر داشتند. شاید هم تحت تأثیر شرایط مجبور بودند چنین قراردادهایی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه قول داده ام با کمترین هزینه ممکن پرونده شفر را به سرانجام برسانیم، گفت: باید از طریق راه‌های دیپلماسی موجود این موضوع را پیگیری کنیم. به زودی جلسه با شفر خواهیم داشت. به نظر می‌رسد شفر هم چاره‌ای جز این ندارد که با ما همراهی داشته باشد و موضوع را تمام کند. به هر حال باید پرونده وضعیتش مشخص شود تا بتواند جایی برود.

فتحی هرگونه اقدام برای جابه جایی بازیکن و در کل تخلفات اخلاقی از سوی شفر در این زمینه را تکذیب کرد و گفت: شفر مشکل حاشیه‌ای و اخلاقی نداشت. قطعاً توافق می‌کنیم که به بهترین ممکن این پرونده همکاری با او را ببندیم. متأسفانه قرارداد شفر، دستیار وی و ساشا برای سال بعد هم است. ساشا قرار بود با تیم به قائم شهر هم برود اما گفت بیمارم. گواهی پزشک هم آورد و من موافقت کردم که نرود.

مدیرعامل باشگاه استقلال همچنین در مورد وضعیت الله‌یار صیاد منش که شفر روی او تاکید زیادی داشت، گفت: بحث تبلیغاتی او زیاد بود و آنها را شفر به راه انداحت. این بازیکن مانند خیلی از بازیکنان دیگر بود. بازیکن خیلی خوبی است اما مسائل حاشیه‌ای داشت که نمی‌خواهم ورود کنم. مگر یک باشگاه چه منابع درآمدی دارد؟ یکی بخش از تلویزیون است که در ایران معنا ندارد. دیگری تبلیغات محیطی است که در این مورد هم از سازمان لیگ بپرسید چقدر به ما داده است. راه دیگر درآمدزایی ترانسفر بازیکن است که باشگاه استقلال در این زمینه فعالیت‌هایی خواهد داشت. صیادمنش و چند بازیکن در آستانه ترانسفر شدن هستند. با مصلحت باشگاه این اتفاق می‌افتد و هزینه انتقال آنها برای بازیکنی مانند پاتوسی می‌شود. پاتوسی بازیکن ما است و یک فصل دیگر قرارداد دارد. پاتوسی های دیگر هم به جمع ما اضافه می‌شوند.

وی ادامه داد: البته استقلال از نیم فصل قصد خرید چند بازیکن داشت. طی این مدت اما صیادمنش به دلایلی که جای بحث ندارد، خیلی زیاد بولد شد. شما اما سرچ کنید ببینید چند بازی انجام داد؟ البته قرارداد استقلال با گرو و نویمایر هم بلندمدت بود اما مذاکراتی شد و بدون یک ریال اضافه، قرارداد فسخ شد. در کل نسبت به قراردادهایی که در زمان خودمان منقعد شد، پاسخگو هستیم.

وی از چند بازیکن دیگر مانند رضا کریمی، تیموری، تقی پور، مرادی، خادم پور و… یاد کرد و گفت: ببینید این بازیکنان کجا هستند در حالیکه مانند صیادمنش بودند. اصلاً انتقال بازیکن به سرمربی تیم هیچ ارتباطی ندارد، در حوزه اختیارات باشگاه است. حوزه اختیارات مربی فقط در مستطیل سبز است. باید در قراردادها این موضوع به مربیان تفهمیم شود که شما سلطان مستطیل هستید و لا غیر. هیچ بازیکنی را نمی‌توان به زور نگه داشت حتی اگر قرارداد ۱۰ ساله داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، امیرحسین فتحی که در برنامه ورزش و مردم حضور داشت، در ادامه صحبت‌های خود پیرامون وضعیت سرمربی استقلال برای فصل آینده گفت: باشگاه به دنبال جذب یک سرمربی خارجی بزرگ برای فصل آینده است. مربی که انگیزه داشته باشد و سبک کارش شبیه به ما باشد. در این زمینه چهارشنبه نشستی داشتیم. سرمربی استقلال باید روی آکادمی و فعالیت‌های آن هم نظارت لازم را داشته باشد.

وی با بیان اینکه فرهاد مجیدی تمایل زیادی به سرمربیگری استقلال ندارد، ادامه داد: رایزنی برای جذب مربی خارجی را آغاز کرده ایم. شب گذشته هم این موضوع را پیگیری کردیم. تا ۴ صبح در حال مشاوره و بررسی رزومه مربیان بودم. در این زمینه خیلی از پیشکسوتان هم بدون چشمداشت به ما گزینه معرفی می‌کنند. البته هنوز گزینه مشخص نداریم اما در کل تلاش می‌کنیم با مربی بعد قرارداد خوبی منعقد کنیم.

فتحی با بیان اینکه وظایف خود را به خوبی می دانم، خاطرنشان کرد: کار فنی جدا است و کار باشگاه داری هم جدا از آن است. امیدواریم یک مربی خوب و توانمند جذب کنیم و اینکه باشگاه استقلال را به آنچه استحقاقش را دارد، برسانیم.

وی در ادامه با بیان اینکه استقلال هنوز در لیگ قهرمانان آسیا شانس دارد، یادآور شد: هیچ کسی تصور نمی‌کرد که تیم‌های سپاهان و تراکتور سازی در لیگ برتر نتایج خود را واگذار کنند و استقلال در جدول صعود داشته باشد. اگر استقلال از دیدار با پدیده نتیجه کامل گرفته بود، امروز یکی از مدعیان بودیم.

مدیرعامل باشگاه استقلال در مورد موضوعات مطرح شده در رابطه با کمپ که بعد از دیدار با پرسپولیس و شکست در این بازی مطرح شد، گفت: مشکل ما را پرسپولیس هم داشت. زمانِ دربی نیمی از کشور درگیر سیل بود. در تهران هم خیلی از زمین‌ها دچار آب گرفتگی بود. هر دو تیم در زمین‌هایی با شرایط مشابه تمرین داشتند؛ در زمین‌هایی با چمن مصنوعی و باتلاق.

وی همچنین در مورد صحبت‌های مطرح شده در مورد پنالتی تیم استقلال در دیدار برابر پرسپولیس و نقش رحمتی در انتخاب زننده آن گفت: رحمتی در این موضوع هیچ نقشی نداشت. طبق آنچه در عکس هم مشخص بود، منشأ قصد داشت پنالتی را بزند که رحمتی گفته بود مربی اعلام کرده پاتوسی یا ایسما این توپ را بزنند. این شایعه‌ها از طرف کسانی که استقلال و رحمتی را دوست ندارند، مطرح می‌شود. البته شفر هم بعد از بازی موضع خوبی نداشت.

فتحی همچنین با بیان اینکه کمپ حجازی زیر کشت رفته اما هنوز برای تیم بزرگسالان قابل استفاده نیست، خاطرنشان کرد: البته امسال بازسازی‌های لازم را در کمپ انجام می‌دهیم. این کار هفت هشت میلیارد هزینه دارد. طی این مدت هم کسانی زمین و کمپ و هتل و … را بهانه کردند که استقلال را دوست نداشتند.

مدیرعامل باشگاه استقلال همچنین با بیان اینکه زمان انقعاد قرارداد با شفر دلار به قیمت ۴ هزار و ۵۰۰ تومان بود در مورد مطالبات این باشگاه از اسپانسرها گفت: دوستان مبالغی را از قبل گرفته بودند و پیش خور کرده بودند. این پول‌ها برای باشگاه خرج شد.

فتحی همچنین با بیان اینکه ۸۰۰ - ۷۰۰ هزار دلار استقلال در فیفا بلوکه شده است، تصریح کرد: سهم استقلال از حضور بازیکنانش که در جام جهانی که برای تیم ملی بازی کردند، حدود ۸۰۰ - ۷۰۰ هزار تومان می‌شود. این مبلغ در فیفا بلوکه شده است. البته نیمی از آن به پروپیچ می‌رسد. جای تأسف دارد؛ قرارداد بازیکنی که می‌توانستیم با ۳۰ هزار دلار فسخ کنیم به خاطر شکایت او باید ۴۰۰ - ۳۰۰ هزار دلار پرداخت کنیم.

کد خبر 4606902

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =