۸۰۰ برگ سند درباره تقسیم بندی آب در مرکز اسناد اصفهان وجود دارد

اصفهان - رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: ۸۰۰ برگ سند درباره تقسیم بندی آب در کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور (اصفهان)نگهداری می‌شود که استفاده از آنها برای رفع مشکلات آبی کشور ضروری است.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور (اصفهان) در سال ۱۳۷۵ به منظور جمع‌آوری، شناسایی، ساماندهی و نگهداری اسناد تاریخی مناطق مرکزی کشور تأسیس شد که این مدیریت وظیفه نگهداری از اسناد استان‌های اصفهان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد را بر عهده دارد.

اما سال‌ها بود که دوستداران فرهنگ این شهر نگران بودند که اگر در ساختمان فرسوده عمارت سعدی آتشی به پا شود این اسناد چه عاقبتی خواهند داشت، در یک سال اخیر اتفاق‌های خوبی برای مرکز اسناد مرکزی افتاد؛ بالاخره این اسناد به ساختمان جدید و نسبتاً مجهزی در سه طبقه منتقل شد تا هم خیال فرهنگ دوستان شهر آسوده شود و هم درهای مرکز اسناد بیش از گذشته به روی پژوهشگران باز شود و اصفهانی‌ها اسنادشان را برای نگهداری به این مرکز بسپارند.

بدین ترتیب پیش از ظهر امروز (شنبه) ساختمان جدید مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه‌ای مرکزی کشور (اصفهان) با حضور ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی و استاندار اصفهان و مسئولان استانی افتتاح شد.

میراث مکتوب پشتوانه مهمی برای هویت بخشی ملت‌هاست

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این مراسم با اشاره به هویت بسیاری از ملت‌ها بر میراث مکتوب اظهار داشت: میراث مکتوب به عنوان حافظه ماندگار در دل تاریخ می‌تواند پشتوانه مهمی برای هویت بخشی ملت‌ها شود.

اشرف بروجردی افزود: ایرانیان با هویت غنی تاریخی خود صاحب اسناد دیرینه‌ای هستند و در این میان اصفهان که در چهار دوره پایتخت ایران بوده از سهم ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه مدیران ایرانی در ادوار تاریخی بیان داشت: استان اصفهان با داشتن ظرفیت‌های مهم مدیریتی همواره در پیشبرد اهداف انقلاب همواره مؤثر واقع شده است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با تاکید بر اهمیت اسناد به عنوان حافظه تاریخی هر قومی بیان داشت: ساختمان مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور (اصفهان) در شأن منطقه مرکزی نبود و با تلاش‌های مدیریت مرکز و شهرداری اصفهان انتقال اسناد به ساختمان جدید صورت گرفت.

بالغ بر ۸۰۰ برگ سند درباره تقسیم بندی آب در مرکز اسناد اصفهان وجود دارد

وی با اعلام اینکه بر اساس مصوبه هیئت دولت دوازدهم تمامی دستگاه‌ها موظفند تا تولیدات روزانه را در قالب الکترونیکی رده بندی و طبقه بندی کنند تا در اختیار پژوهشگران قرار گیرد، ابراز داشت: بالغ بر ۸۰۰ برگ سند درباره تقسیم بندی آب در مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور (اصفهان) نگهداری می‌شد که سال‌هاست در مخازن خاک می‌خورد که امیدوارم با مساعدت استاندار و نمایندگان مردم استفاده از اسناد آب در دستورکار قرار گیرد.

بروجردی با اشاره به اسناد شورای انقلاب که چهار دهه پنهان بود، اظهار داشت: خوشبختانه تمام صورت جلسات شورای انقلاب و اسناد خانواده‌های شهید دکتر بهشتی، شهید دکتر مطهری و آیت الله هاشمی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتقل شد.

منابع خطی آیت الله خادمی در اختیار مرکز اسناد قرار نگرفت

وی با اشاره به اهمیت اسناد و نسخ خطی برای نسل امروز و آینده ادامه داد: در دوره استاندار اسبق درخواست کردم که منابع خطی آیت الله خادمی در اختیار مرکز اسناد و کتابخانه ملی قرار داده شود که با اینکه قول مساعدت استاندار را به همراه داشت اما هیچ گاه این اسناد خریداری نشد و در اختیار سازمان اسناد قرار گرفته نشد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به اینکه بسیاری از اسناد به علت سهل انگاری از مرز خارج می‌شود، بیان داشت: در سازمان اسناد و کتابخانه ملی بالغ بر ۴۰ هزار نسخه خطی نگهداری می‌شود که بخش عمده آن به ارزش ۱۹ میلیارد تومان در دو سال گذشته تهیه شده است تا ضمن صیانت و نگهداری از این اسناد شرایط تحقیق جامع پژوهشگران هم فراهم شود.

استاندار اصفهان در ادامه این مراسم اظهار داشت: مرکز اسناد علاوه بر صیانت و نگهداری از اسناد می‌تواند زمینه آگاهی رسانی در بخش مدیریت کلان به ویژه در موضوع آب را فراهم کند.

اسناد موجود درباره آب در مرکز اسناد اصفهان می‌تواند سهم و حق آبه اصفهان را مشخص کند

عباس رضایی ادامه داد: اسناد موجود درباره آب که در مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور اصفهان نگهداری می‌شود می‌تواند سهم و حق آبه اصفهان را مشخص کند.

وی با اشاره به بارش‌های بهاری و طغیان رودخانه شور اظهار داشت: در فاصله یک ساعت و نیم که این آب به اصفهان می‌رسید با همکاری شهرداری و نیروی انتظامی سهمی از سیلاب به سمت مادی‌ها و بخشی به کانال‌های شهرهای اطراف هدایت شد.

وجود مادی‌های طراحی شده توسط شیخ بهایی خطر سیل را از اصفهان رفع کرد

وی اضافه کرد: وجود مادی‌ها که بر اساس طومار شیخ بهایی در اصفهان ایجاد شده به مدیریت بارش‌های بهاری یاری رساند وگرنه فاجعه سیل شیراز در کمین اصفهان بود.

استاندار اصفهان بیان داشت: با اطلاع و همکاری نهاد ریاست جمهوری و وزارت نیرو از اسناد آب می‌توان این مسئله ملی را با مدارا حل و فصل کرد.

وی با اشاره به تأمین بودجه مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور (اصفهان) توسط نهاد ریاست جمهوری اعلام کرد: بودجه بسیاری از واحدها ملی است؛ متأسفانه در تخصیص این بودجه‌ها گاهی عدالت و انصاف رعایت نمی‌شود.

رضایی اضافه کرد: علی رغم اینکه مایل هستیم به مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور (اصفهان) از نظر مادی کمک کنیم اما با محدودیت‌های قانونی و مالی مواجه خواهیم شد.

کد خبر 4620001

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =