قیمت مناسب محصولات دامی فرصتی مناسب برای توسعه دامداری است

سنندج - رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: قیمت مناسب محصولات دامی و صرفه اقتصادی این فعالیت جبران هزینه‌ها را کرده و فرصتی مناسب برای توسعه دامداری است.

به گزارش خبرنگار مهر، خالد جعفری شامگاه دوشنبه در جلسه برنامه‌ریزی مهاجرت معکوس که با حضور معاونین فنی و رؤسای ادارات امور دام جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان کردستان برگزار شد، بخش امور دام در شهرستان‌ها را یکی از بخش‌های مهم و حیاتی سازمان جهاد کشاورزی استان دانست و اظهار داشت: شرایط اقتصادی امروز و قیمت مناسب تولیدات بخش کشاورزی در بازار بهترین شرایط را برای توسعه کشاورزی بخصوص دامداری در استان فراهم کرده است.

وی افزایش سطح انتظارات بهره برداران و بالا رفتن سطح رفاه جامعه را مانعی برای گسترش فعالیت دامداری در روستاها دانست و افزود: ما باید عوامل محدود کننده را با حمایت‌های قانونی مرتفع کنیم و مشوق‌های لازم برای گسترش دامداری در روستاها و شهرهای کم جمعیت را فراهم کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ادامه داد: اقتصادی بودن دامداری در شرایط کنونی اشتیاق سرمایه گذاران برای ایجاد دامداری‌های صنعتی و مدرن و نیز نیمه صنعتی را افزایش داده و صرفه اقتصادی این فعالیت بهترین شرایط ممکن برای توسعه دامداری است.

جعفری یادآور شد: اعطای تسهیلات کم بهره برای ایجاد واحدهای دامداری و نیز حمایت‌های فنی و کارشناسی از بهره برداران شرایط ویژه‌ای را برای توسعه این حرفه در استان فراهم کرده است.

وی بیان کرد: سرمایه پذیرترین بخش کشاورزی حوزه دام است که می‌تواند عاملی برای توسعه کشت‌های علوفه‌ای و تضمینی برای ایجاد درآمد در استان باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در شرایط اقتصادی امروز بخش کشاورزی می‌تواند روی پای خود ایستاده و یک منبع در آمد واقعی و اقتصادی برای بهره برداران و تلاشگران در این عرصه باشد.

جعفری با بیان اینکه سطح رفاه زندگی مردم در شهر و روستا بالا رفته و افزایش درآمد بهره برداران می‌تواند ضمانتی برای تأمین رفاه و آسایش آنها باشد، اظهار داشت: سیاست و برنامه کاری مدیران جهاد کشاورزی اولویت دادن به برنامه و اموراتی است که باعث ایجاد درآمد و ماندگاری در روستا شود.

وی افزود: مراتع مستعد و فراوان، وجود یک میلیون ۱۰۰ هزار هکتار دیم زار و یک میلیون ۲۳۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت زراعت و باغات شرایط مناسب و مستعد دامپروری در استان را فراهم کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه در سال گذشته حدود یک میلیون تن کاه در استان تولید شده، ادامه داد: توسعه کشت‌های علوفه‌ای در دیمزارها مثل ماشک می‌تواند منبعی برای تأمین علوفه مورد نیاز دامداری‌ها باشد.

جعفری یادآور شد: در برنامه تدوین شده ۴۰۰ هزار هکتار از زمین‌های آیش استان در سال زیر کشت حبوبات، دانه‌های روغنی و گیاهان علوفه در راستای توسعه دامداری در استان خواهد رفت.

وی بیان کرد: اعطای تسهیلات ارزان قیمت در استان شرایط مناسبی برای توسعه دامداری را فراهم کرده و باید به تاسی از گذشته برای تأمین علوفه دام‌های استان در جهت افزایش کشت محصولات علوفه‌ای به شیوه نوین اقدام کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان به سه طرح پیشران بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: طرح توسعه باغات، طرح افزایش تولدی گوشت قرمز و تبدیل یک صد هزار هکتار از اراضی دیم استان به آبی سه طرح پیشران بخش کشاورزی بوده که در مجامع مختلف ملی مطرح و تصویب شده است.

کد خبر 4622317

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =