هزینه‌های درمان بزه دیده ناشی از اسیدپاشی، پرداخت می‌شود

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای مقرر کردند هزینه‌های درمان بزه دیده ناشی از اسیدپاشی از سوی مرتکب یا صندوق تأمین خسارت‌های بدنی پرداخت شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر امروز ماده ۵ طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را با ۱۳۰ رأی موافق، ۱۵ رأی مخالف، یک رأی ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در صحن، تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه در کلیه موارد مذکور در این قانون، مرتکب علاوه بر جبران خسارت‌های مقرر در ماده ۱۴ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲/۱۲/۴ ملزم به پرداخت هزینه‌های درمان بزه دیده می‌باشد.

در صورتی که مرتکب متمکن از پرداخت هزینه‌های درمان نباشد، با تشخیص قاضی رسیدگی کننده هزینه‌های مربوطه از محل صندوق تأمین خسارت‌های بدنی تأمین می‌شود.

بر اساس تبصره یک این ماده، سازمان بهزیستی کشور مکلف است در صورت تشخیص از سوی قاضی رسیدگی کننده، به بزه دیدگان موضوع این قانون خدمات روان شناختی، مددکاری و توا نبخشی ارائه کند.

همچنین مطابق با تبصره دو ماده مذکور در مواردی که هزینه‌های موضوع این ماده و تبصره یک از صندوق تأمین خسارت‌های بدنی و سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود، صندوق و یا سازمان بهزیستی می‌توانند برای دریافت هزینه‌های پرداخت شده به مرتکب رجوع کنند.

وکلای ملت یک تبصره دیگر را هم به این ماده الحاق کردند که مطابق با آن هزینه‌های موضوع این ماده در بودجه سالانه به درخواست صندوق تأمین خسارت‌های بدنی پیش بینی و اختصاص می‌یابد.

کد خبر 4622872

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =