۴۸ درصد خانوارهای فقیر تهرانی هیچ فرد شاغلی در خانواده ندارند

آمار نشان می‌دهد؛ از میان خانوارهایی که زنان سرپرست آنها هستند ۳۰ درصد و خانوارهایی دارای سرپرست مرد ۱۳.۶ درصد دچار فقر هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، یکی از مهمترین اسناد پشتیبان برنامه سوم توسعه شهر تهران، سند مربوط به «سند آینده‌نگاری کلان شهر تهران؛ سناریوهای پیش‌رو در افق ۱۴۱۰» است.

این سند، با هدف ارائه چشم‌اندازی از شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، محیطی و فناوری آینده و به منظور بهبود فرایند تدوین راهبردهای برنامه سوم شهر تهران، در قالب یک سند فرابخشی و راهنمای کلی فرایند برنامه‌ریزی تدوین شده است.

بخشی از این سند به میزان فقر در تهران اشاره دارد. بر اساس این گزارش، ۱۱ درصد مردم تهران فقر درآمدی دارند و ۱۵.۵ درصد هم دچار فقر چند بعدی هستند. آمارهای دیگری هم هستند که می‌گوید؛ ۳۰ درصد فقرای تهران، زنان سرپرست خانوار و ۵۶ درصد مردم تهران دارای سرپرست بی سواد هستند.

اما بررسی ابعاد فقر درآمدی در خانوارهای فقیر هم نتایج قابل پیش‌بینی دارد؛ ۴۳ درصد خانوارهای فقیر مسکن ملکی ندارند، ۵۳ درصد خانوارهای فقیر سرپرست بیکار دارند و ۴۸ درصد خانوارهای فقیر هیچ فرد شاغلی در خانواده ندارند. در بخش دیگری از گزارش آمده است، ۳ دهم درصد پایتخت نشینان به حمام دسترسی ندارند، ۴۶ درصد کارگران تهرانی بیمه تأمین اجتماعی ندارند، ۲۰ درصد مردم مسکن مناسب ندارند و ۱۰ درصد هم سو تغذیه دارند.

ایجاد فضاهای فراغتی، خدمات و فضاهای متنوع شهری که پاسخگوی نیاز طبقات و فرهنگ‌های مختلف شهری باشد، توسعه خدمات مورد نیاز سالمندان در سطح شهر، آمادگی برای رویارویی با بحران‌های بیشتر از جمله بحران آب شهر تهران، برنامه‌ریزی و طراحی توسعه شهر تاب‌آور در مقابل تغییرات اقلیمی، توسعه فضاهای مورد نیاز زنان در سطح شهر و بسترسازی برای توسعه شهر هوشمند از جمله نتایج به‌دست آمده در این تحقیق است.

کد خبر 4639709

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =