ذخایر شکر کشور بیشتر از حد معمول است/تشریح علت گرانی برخی کالاها

کرمان - وزیر صمت با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی مسئول بحث شکر است، گفت: طبق آمار ارائه شده ذخایر شکر کشور بیشتر از حد معمول است و در حال حاضر ۴۰۰ هزار تن ذخیره شکر داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا رحمانی پنجشنبه شب در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمان اظهار کرد: به لحاظ قانونی تا جایی که بتوانیم تفویض های لازم را می دهیم و مانعی در این زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: طبق قانون هیچ وزارتخانه ای حق ندارد به دلیل اشباع بودن بازار مجوز صنفی صادر نکند که مصداق آن در زمینه کاشی سرامیک است و همین الان دو برابر نیاز کشور را داریم لکن قانون باید اصلاح بشود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب که در خصوص افزایش قیمت ها در اصناف، آنالیزهای مربوط به قیمت اجناس صورت می گیرد و تصمیم های لازم گرفته می شود، اظهار داشت: در خصوص بحث ماکارونی آرد گندم صنفی در سال گذشته ۹۰۰ تومان بوده است که امسال یارانه آن را برداشتند، قیمت هزار و ۸۵۰ تومان شد و با افزایش ۱۰۰ درصدی روبرو شدیم.

رحمانی با اشاره به اینکه ۲۰۰ هزار تن مصرفی ماهی تن ما در کشور است، افزود: در این زمینه ۱۰۰ هزار تن آن از خارج از کشور وارد می شود که متأسفانه ارز دولتی آن حذف شد و ۱۰۰ هزار تن تولیدی داخل نیز به ما تحویل نمی دهند.

وی با بیان این مطلب که امسال جریمه ای که وصول کرده ایم نزدیک به دو برابر است و پرونده هایی که تشکیل داده ایم نزدیک به ۱۲ برابر است، ادامه داد: اولین حلقه نظارتی اتحادیه های ما هستند و مرحله دوم نظارت سازمان حمایت است که در این زمینه تعداد نیروی موجود پاسخگوی شرایط موجود نیست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب که اخیراً با بسیج اصناف صحبت کردیم که پای کار بیایند و به ما کمک کنند، اظهار داشت: اعتبار قانونی که باید به اصناف داه شود محقق نمی شود چرا که دولت در زمینه های دیگر مشکل دارد.

وی گفت: در خصوص شکر جهاد کشاورزی مسئول آن است و طبق آماری که ارائه شده است ذخایر بیش از آماری است که باید باشد یعنی ۳۰۰ هزار تن باید باشد که الان ۴۰۰ هزار تن ذخیره شکر دارند.

رحمانی با اشاره به اینکه در سامانه ۱۲۴ قیمت همه کالاها درج شده است، اظهار داشت: الان اپلیکیشنی در حال راه اندازی است که قیمت ۱۰۰ قلم کالاهای پرمصرف در آن ذکر شده است.

وی با بیان این مطلب که هر قطعه ای که تولید داخل داریم از بیرون وارد نمی شود و اجازه وارد کردن نمی دهیم لذا بعد از عید ۱۴۲ کالا ممنوع ورود کرده ایم، ادامه داد: برخی از قطعات خودرو که وارد کشور می شود، قانونی وارد نمی شود و غیرقانونی است و اگر منبع ورود آن را بدانیم آن را خواهیم بست.

رحمانی گفت: برخی اتفاقات خود بنده معتقد به تغییر رویه ها نیستم البته در حال حاضر این امر کمتر شده است اما شرایط جدید ما را مجبور به تغییر قوانین کرده است، اظهار داشت: همه ما می خواهیم این کشتی به مقصد برسد تأمین نیازهای مردم دغدغه ما است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: باید برای استفاده از مازاد تولید در کشور برنامه ریزی کنیم، تولیداتمان بیش از مصرفمان است؛ اینها قابلیت صادرات دارند و روند نشان می دهد که سعی می کنیم خطاها را کم کنیم.

کد خبر 4640131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =