۹۰۰ سازمان مردم‌نهاد زیست‌محیطی در کشور فعالیت دارند

شاهرود - مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: بالغ‌بر ۹۰۰ سازمان مردم‌نهاد زیست‌محیطی در کشور فعالیت دارند.

ژیلا مهدی آقایی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه هم‌اکنون بیش از ۹۰۰ سازمان مردم‌نهاد (سمن) زیست‌محیطی در کشور فعال هستند، ابراز داشت: این تعداد شامل سمن‌های ثبت‌شده در وزارت کشور و آن‌ها که کد رهگیری از وزارت کشور دارند، می‌شود.

وی افزود: تمام برنامه‌هایی که در سطح ستاد برنامه‌ریزی و به استان‌ها ابلاغ می‌شود به‌ویژه بخش‌هایی که در حوزه آموزش یا توسعه فرهنگ محیط‌زیست است، قطعاً با همکاری سمن‌های زیست‌محیطی انجام می‌پذیرد که البته یک سری از سمن‌های محیط زیستی که فعالیت تخصصی به‌ویژه در حوزه محیط‌زیست طبیعی دارند، با سازمان نیز همکاری می‌کنند.

برگزاری انتخابات شبکه زیست محیطی استان سمنان تا یک ماه آینده

مدیرکل مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان محیط‌زیست در پاسخ به این پرسش که آیا سمن‌های زیست‌محیطی می‌توانند شکایت کنند، ابراز داشت: بر اساس ماده ۶۶ قانون آئین دادرسی کیفری، برخی سازمان‌های مردم‌نهاد ازجمله آن‌هایی که اساسنامه آن‌ها درباره حمایت از محیط‌زیست و منابع طبیعی است، می‌توانند نسبت به جرایم ارتکابی در زمینه‌های مختلف اعلام‌جرم کرده و در تمام مراحل دادرسی شرکت کنند.

آقایی در خصوص تأخیر در انتخابات شبکه زیست‌محیطی استان سمنان، تصریح کرد: انتخابات شبکه سمن‌های زیست‌محیطی استان‌ها اقدامی است که خود ان‌جی‌اوهای محیط‌زیست و منابع طبیعی با همکاری شورای هماهنگی ملی به عهده گرفته و انجام می‌دهند و ما در کنار آن‌ها به تسهیل این کار کمک می‌کنیم، شاید به دلیل وجود مسائلی داخلی این شبکه نتوانسته در موعد مقرر که هردو سال یک‌بار است روند انتخابات خود را طی کند.

وی با اشاره به جلسه هفته گذشته سمن‌های استان سمنان، گفت: ۱۲ سمن زیست‌محیطی از ۱۵ سمنی که دارای مجوز وزارت کشور هستند، یعنی حدود ۸۰ درصد آن‌ها در این نشست که به‌منظور رفع مشکلات برگزاری انتخابات شبکه استان به همت اداره کل حفاظت محیط‌زیست برگزار شد شرکت کردند و به نتایج خوبی نیز رسید که ظرف یک ماه آینده انتخابات آن برگزار و دبیر جدید شبکه معرفی خواهد شد.

پویش‌های زیست محیطی راهی برای جلب مشارکت مردمی

مدیرکل مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان محیط‌زیست در پاسخ به این پرسش که پویش‌های مردمی سمن‌های زیست‌محیطی در جامعه چقدر تا کنون اثرگذار بوده‌اند، ابراز داشت: قطعاً همه پویش‌های زیست‌محیطی می‌توانند بسته به نوع فعالیت در کوتاه‌مدت و درازمدت اگر به‌درستی فرهنگ‌سازی و روی آن کار صورت گیرد و جذب مشارکت‌های مردمی در آن تسهیل شود، در جامعه اثرگذار باشند.

آقایی اضافه کرد: معتقدیم هر نوع فعالیت محیط زیستی که بتواند در جلب مشارکت جامعه و ترغیب حس مسئولیت‌پذیری جامعه در حفاظت محیط‌زیست حتی به میزان کم تاثیر داشته باشد اثر خود را در جامعه گذاشته و تسری خواهد یافت.

کد خبر 4640579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =