بارزانی‌ها شروط اتحادیه میهنی را عملی نکنند ازکابینه خارج می شویم

نمایندە پارلمان کردستان عراق از اتحادیە میهنی گفت: در صورتیکە حزب دمکرات بە توافقات پیشین خود با رهبران اتحادیە در مورد استاندار کرکوک پایبند نباشد، اتحادیە از کابینە بارزانی خارج می شود.

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل- حلیمە ملایی: با علنی شدن اختلافات میان اتحادیە میهنی (یکیتی) و حزب دمکرات کردستان عراق (پارتی) برسر موضوع انتصاب استاندار کرکوک و تحریم نشست رأی اعتماد بە نچیروان بارزانی توسط فراکسیون اتحادیە میهنی در پارلمان کردستان عراق، دوبارە جدال‌های لفظی بین این دو حزب قدیمی آغاز شد.

با گذشت یک هفتە از جلسە رأی اعتماد، هئیت عالی رتبە از اتحادیە میهنی در مراسم تحلیف نچیروان بارزانی بە عنوان رئیس اقلیم کردستان شرکت کرد و حضور این هیئت و سخنان آشتی خواهانه برهم صالح، رئیس جمهور کُرد عراق کە از اعضای شورای رهبری اتحادیە میهنی است، شعلە مناقشات میان این دو حزب را تا کنون سرد نگه داشتە است.

«سرکو آزاد گلالی»، نمایندە پارلمان اقلیم کردستان از فراکسیون اتحادیە میهنی در گفتگو با خبرنگار مهر، بە بررسی چند موضوع مهم از جملە شرط حضور اتحادیە میهنی در کابینە دولت اقلیم، آیندە ریاست بارزانی های جوان بر کردستان عراق و همچنین شایعات حملە بە ساختمان جنبش تغییر (گوران) در منطقە زرگه تە سلیمانیە، پرداخت.

*اتحادیە میهنی در مراسم تحلیف نچیروان بارزانی بر خلاف مراسم رأی اعتماد کە سیاست تحریم را پیش گرفتەبود، حضور پررنگی داشت و با هیئت عالی رتبە و پیام تبریک حضور یافت. آیا این تغییر سیاست، نشانە های کاهش تنش و چهار سال بدون نزاع است؟

اتحادیە میهنی در مراسم تحلیف رئیس اقلیم کردستان و در نشست انتصاب مسرور بارزانی بە عنوان نخست وزیر و مسئول تشکیل کابینە در سطح عالی و با پیام تبریک و دیالوگ آشتی شرکت کرد با این امید کە پارتی در چند روز آیندە با حسن نیت و در جهت اجرای توافقات پیشین، در راستای تقویت ارتباطات و تعامل بهتر با اتحادیە میهنی بە عنوان شریک استراتژیک خود برای انتصاب استاندار کرکوک از میان کاندیدهای ما اقدام عملی انجام دهد. در غیر این صورت، با نقض توافقات پیشین از سوی پارتی، بدون تعلل اتحادیە میهنی از کابینە دولت اقلیم کردستان خارج می‌شود.

*نامزدهای اتحادیە میهنی برای تصدی پست‌های وزارتی در کابینە مسرور بارزانی مشخص شدە است؟

تا کنون در داخل حزب بە توافق نرسیدەایم. تعداد قابل توجەای از اعضای اصلی و کادرهای عالی اتحادیە میهنی با تخصص، تجربە و دانش بسیار ارزشمند از رشتەهای متفاوت اعلام آمادگی کردەاند، هیئتی برای پایش اولیە، نامزدها را بررسی می‌کند.

در مرحلە بعدی شورای رهبری اتحادیە در نشست‌های متعدد و با در نظر گرفتن معیارهای دقیق، اسامی را غربال و از میان آنها لیستی بە نخست وزیر اقلیم ارائە خواهد شد. اما تا کنون بە اسامی مشخص و قطعی نرسیدەایم.

*آیندە اقلیم کردستان و ریاست و صدارت بارزانی های جوان را چگونە می‌بینید؟

اگر با نیت متعهد بودن بە توافقات و پیمان نامە های پیشین حزب دمکرات با دیگر احزاب از جملە اتحادیە کە شریک استراتژیک و راستین آنها در حکمرانی بودە است، آمدە باشند، می‌توانند حکومت و دولت مقتدر و متحدی تشکیل دهند و در بغداد نیز جایگاە واقعی خود را بدست بیاورند. اما اگر توافقات خود را نقض کنند، با خروج اتحادیە میهنی از کابینە دولت اقلیم بدون شک حکومت و دولت ضعیف آنها دچار مشکلات عدیدە خواهد شد.

امیدواریم دولت مسرور بارزانی مورد اعتماد همە احزاب و گروهای سیاسی اقلیم کردستان باشد، زیرا بە هر اندازە کردها در داخل اقلیم کردستان متحد و یک صدا باشند در بغداد و منطقە هم نفوذ و قدرتمند خواهند بود.

مردم اقلیم کردستان هم غیر از این را انتظار ندارند و بدون شک مردم بعد از سال‌ها تجربە حکمرانی چیزی بەجز اتحاد، خدمت، رفاه، توسعە اقتصادی و امنیت را برنمی تابد.

*با توجە بە سیاست نرم نچیروان بارزانی و نزدیکی مواضع او با مقامات و سران احزاب و گروهای سیاسی عراقی و حاکمان دولت مرکزی عراق، آیا احتمال حل اختلافات میان اربیل و بغداد در دوران ریاست وی بر اقلیم، وجود دارد؟

این پیش بینی وجود دارد کە سیاست نفتی و سیاست امنیتی اقلیم کردستان در این دوران تغیرات گستردەای را تجربە کند. دولت مرکزی عراق بە این نتیجە رسیدە است کە باید معضل نفت و اختلافات نفتی با اقلیم کردستان را حل کند. امیدواریم معضل مناطق مورد مناقشە و معضل نفت حل شود.

اما انتظار حل همە مشکلات در یک دورە چهار سال شاید زیادەخواهی باشد. اما حل معضل نفت و کرکوک، در صورتی کە استانداری کرکوک بە اتحادیە برسد، دور از انتظار نخواهد بود.

*در چند روز گذشتە اخباری در مورد حملە بە یکی از ساختمانهای جنبش تغییر در زرگەتە سلیمانیە و کستە شدن یکی از نیروهای این حزب منتشر شد، ساعتی بعد از انتشار خبر، جنبش تغییر (گوران) اتحادیە میهنی را بە انجام دادن این حملە متهم کرد. در این رابطە شفاف سازی حزب شما چە بود؟

اتحادیە میهنی با رد صریح این ادعای گوران، از دادگاه سلیمانیە و نهادهای امنیتی اقلیم درخواست کردە است نتیجە تمام تحقیقات خود را برای افکار عمومی آشکار کنند. این حادثە کە در رسانەها بە عنوان حملە بیان شد، در حالی کە فقط حادثە ای بودە است، هیچ ارتباطی بە اتحادیە میهنی و هیچیک از اعضا رسمی و غیر رسمی ما ندارد.

بە هیچ عنوان عبارت حملە صحیح نیست. تنش میان نگهبان ساختمان تجاری «انور شیخە» در سلیمانیە با چند نفر از اعضای داوطلب و غیر رسمی جنبش تغیر کە قصد داشتند با اسلحە بە داخل ساختمان ورود کنند، سبب بروز درگیری شدە و یکی از این افراد متاسفانە کشتە شدە است. اتحادیە میهنی هیچ ارتباطی با این حادثە ندارد.

کد خبر 4641164

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =