برخورد قهری و قضایی با پدیده اعتیاد نتیجه بخش نیست

قزوین- رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: برخورد قهری، فیزیکی و قضایی و مجازات اعدام در مبارزه با اعتیاد نتیجه بخش نبوده و باید مسائل فرهنگی، آموزش و پیشگیری محور کارها باشد.

به گزارش خبرنگار مهر داوود محمدی پیش از ظهر پنجشنبه در همایش مبارزه با اعتیاد که در استانداری قزوین برگزار شد اظهارداشت: اعتیاد از آسیب های اجتماعی و یکی از مشکلات جامعه کنونی است که ریشه در همه آسیب ها و معضلات دارد.

وی بیان کرد: آمارها نشان می دهد حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار معتاد در کشور وجود دارد که با احتساب خانواده های این افراد می توان اذعان کرد بیش از ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور درگیر اعتیاد هستند که باید برای آن تدبیر کرد.

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: ایران به دلیل هم جواری با کانون بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان، آسیب های زیادی را متحمل شده و هزینه های قابل توجهی نیز در مبارزه پرداخت کرده است و به نظر می رسد در برخی مواقع به تنهایی باید مبارزه را ادامه دهد.

محمدی اظهارداشت: مبارزه با اعتیاد چون یک کار فرهنگی است زیاد مورد استقبال قرار نگرفته و در سایر حوزه ها هم با اقبال عمومی مواجه نشده ایم.

وی گفت: به نظر می رسد در موضوع پیشگیری باید از طراحی محیطی که در جهان رایج شده استفاده کنیم و مسائل بازدارنده را در آن مورد توجه قرار دهیم.

محمدی اضافه کرد: طراحی های محیطی بازدارنده از راه های جدید است برای نمونه اگر در پارک ها روشنایی بیشتر شود و در اقدامات کالبدی بازدارندگی رعایت شود می توان به کاهش آسیب ها کمک کرد.

وی یادآورشد: محیط اجتماعی و فیزیکی هم باید بازدارنده باشد و در کنار آن استفاده از ظرفیت سمن ها و تجربه آنها مهم است و حتماً در مبارزه با مواد مخدر باید از این ظرفیت استفاده شود.

محمدی گفت: توجه به آموزش و پرورش باید جدی گرفته شود و کاهش سن اعتیاد ما را نگران کند بویژه رواج اعتیاد در میان جوانان و بانوان نیازمند تشدید برنامه های فرهنگی است.

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: تغییر رویکرد مصرف مواد مخدر از مواد سنتی به صنعتی پیامدهای مخرب زیادی دارد و باید با کارهای اساسی و ریشه ای با آن مقابله کنیم.

وی گفت: آموزش و توانمند سازی جوانان و نوجوانان باید در مدارس جدی گرفته شود و نگاه ما به جای برخورد فیزیکی و قضایی باید به سمت کارهای فرهنگی و پیشگیرانه باشد لذا دیگر برخورد قهری
نتیجه نمی دهد.

محمدی تصریح کرد: شدت مجازات ها به کاهش جرایم منجر نشده و ما باید لغزشگاهها را از بین ببریم زیرا در شرایطی که مدت ها نگهداری و مصرف ۳۰ گرم هروئین مجازات اعدام داشت اما این حکم منجر به کاهش اعتیاد نشد لذا برخورد قهری باید آخرین حلقه مبارزه باشد.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باید به معتاد به عنوان یک بیمار نگاه کنیم و با اقدامات درمانی و فرهنگی کمک شود تا کسانی که به دام مواد افیونی افتاده اند بتدریج از آن رها شوند و به جامعه بازگردند.

در این مراسم از خانواده شهید علی عبداللهی و دستگاههای فعال در فرهنگ سازی و مبارزه با پدیده اعتیاد از جمله بهزیستی، ورزش و جوانان، شورای شهر، سپاه، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان فرهنگی ورزشی و آموزش و پرورش، دادگستری و یک خیر نیکوکار تجلیل شد.

کد خبر 4652415

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =