مالجو کتاب «تکوین طبقه کارگر در انگلستان» را تحلیل می‌کند

محمد مالجو در سومین نشست از سلسله نشست‌های فلسفه، سیاست و اقتصاد درباره آخرین ترجمه خود یعنی «تکوین طبقه کارگر در انگلستان» سخنرانی می‌کند. این نشست فردا در دانشگاه الزهرا برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سومین نشست مطالعاتی از سلسله نشست‌های فلسفه، سیاست و اقتصاد به تحلیل و گفت‌وگو درباره کتاب «تکوین طبقه کارگر در انگلستان» نوشته ادوارد پالمر تامپسون و ترجمه محمد مالجو اختصاص یافته است. این نشست از ساعت ۱۷ تا ۱۹ فردا دوشنبه دهم تیر در دانشکده علوم اجتماعی و اقتصاد دانشگاه الزهراء برگزار می‌شود.

مالجو در این نشست به تحلیل آخرین ترحجمه منتشر شده خود می‌پردازد. این کتاب را انتشارات آگاه در ۹۵۲ صفحه و بهای ۷۵ هزار تومان منتشر کرده است. بخشی از مقدمه یرواند آبراهامیان در این کتاب چنین است: «ادوارد پالمر تامپسون در تکوین طبقه کارگر در انگلستان، برخلاف سایر نحله‌های تاریخ‌نگاری، از منظر خبرگان و نخبگان و نهادهای قدرت به تاریخ نمی‌نگریست. نگاه او به تاریخ از «پایین» بود، از منظر فرودستان و تهیدستان. عبارت مشهورش را همه خوانده‌ایم: «می‌کوشم قربانیان گذشته را از خفت فراوانی که نسل‌های بعدی بارشان کرده‌اند برهانم.

تاریخ اجتماعی برای او مطالعه سنت‌ها و مبارزه‌های مردم عادی بود و از این‌رو سیاست را نه منازعه میان نخبگان رقیب بلکه غالباً تضاد طبقاتی میان فرادستان و فرودستان می‌دانست… تامپسون اگر به روایت کلان می‌رسید، تکیه‌اش بر گستردگی داده‌های خُرد بود، انبوهی از داده‌های تجربیِ کاویده‌شده. در این روایتِ کلان می‌شد صدای بی صدایان را شنید. صدای تهیدستان و فرودستان… ترجمه فارسی تکوین طبقه کارگر در انگلستان گرچه پس از پنجاه‌واندی سال به دست خوانندگان فارسی‌زبان می‌رسد، اما سال‌هاست که می‌توان ردپای تامپسون را در کار تنی چند از مورخانی یافت که پژوهش‌شان درباره گذشته‌های دور و نزدیک ایران بوده است… در تاریخ‌نگاری ایران که عمدتاً تخته‌بند تاریخ‌نگاری‌های ملی‌گرایانه و آئینی و استالینی بوده است، ترجمه فارسی اثر بزرگ تامپسون ستودنی است.»

کد خبر 4654328

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =