ویراست دوم «تاریخ مختصر تئوری حقوقی در غرب» منتشر شد

ویراست دوم «تاریخ مختصر تئوری حقوقی در غرب» نوشته جان کلی با ترجمۀ محمد راسخ به همت نشر نی به تازگی منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بی‌گمان قانون به‌منزله سلسله‌اعصاب حیات جدید آدمیان عمل می‌کند که فقدان یا ناکارکردی آن به معنای بیماری و اختلال شدید در این حیات است. افزون بر این، نظام حقوقی صرفاً مطلوبیت شکلی ندارد، بلکه برای «بقا» و «توسعه» جامعه در کار است.

نظام حقوقی جدید، در واقع، برای ماندگاریِ بالنده حیات فردی و جمعی آدمیان در عصر فلسفه، علم، صنعت، جامعه، عدالت، سیاست، اخلاق، دین‌ورزی و اقتصاد (همگی) «جدید» سر بر آورد و در این راستا قابل‌فهم و به‌کارگیری است. این امر اما در گرو حضور قانون جدید در هماهنگی با آن عناصر، به‌منزله یک کل، است. نبود قانون یا ناکارکردی‌اش به‌سبب فقدان حضور همه این عناصر و یا نبود سازگاری میان آن‌ها است.

برای ایجاد چنین وضعیتی ناگزیر ابتدا باید سراغ شناخت آن عناصر رفت. شناخت یادشده با شناخت دقیق «مسائل زیست‌بوم» و نیز کاربست اندیشه‌های «فرابومی» معاصر ممکن است. از این رو، باید گفت که مسئله‌شناسی و اندیشه‌شناسی، هر دو، ناگزیر «جدید» ند و پیوندزدن میان آن‌هاست که امکان نوسازی اصیل درون‌زا و ترقی «کل» حیات‌مان، از جمله نظام حقوقی را فراهم می‌آورد.

در غیر این صورت کوشش‌ها مصروف جدیدسازی کاذب یا قدیم‌سازی پرهزینه‌ی اجزای نامتناجنس زندگی می‌شود. زندگی معاصر در این مرز و بوم اما تا کنون هیچ‌یک را برنتابیده است. کتاب حاضر در این بافت و زمینه برای فهم حقوق جدید و کمک نظری به نوسازی حقوق کشور به فارسی برگردانده شده است.

جان کلی استاد حقوق اساسی، حقوق روم و فلسفه‌ی حقوق در دانشگاه‌های آکسفورد (انگلستان) و دوبلین (ایرلند) بود. محمد راسخ استاد حقوق و فلسفه در دانشگاه شهید بهشتی است.

ویراست دوم «تاریخ مختصر تئوری حقوقی در غرب» نوشته جان کلی با ترجمۀ محمد راسخ به همت نشر نی در ۶۲۰ صفحه به بهای ۷۸,۰۰۰ تومان در سال جاری منتشر شد.

کد خبر 4668850

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =