آجرهای فضایی که گرما و برق تولید می کنند

محققان طی یک پژوهش جدید با تولید سنگ پوشه مصنوعی ماه، آجری ابداع کردند که قابلیت تولید گرما و برق در این سیاره را خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، مدت‌ها است که مهندسان فضایی سنگ پوشه ماه (یا همان رگولیت) را به عنوان یک ماده اولیه برای احداث سازه در این سیاره در نظر گرفته اند. اکنون محققان سازمان فضایی اروپا در نظر دارند از آن برای ذخیره انرژی نیز استفاده کنند.

در همین راستا سازمان فضایی اروپا با همکاری شرکت «آزیمیت اسپیس» پروژه تحقیقاتی به نام «کشف و آمادگی» انجام دادند تا قابلیت سنگ پوشه ماه برای جذب انرژی خورشیدی طی روز و استفاده از آن برای تولید برق در شب این سیاره را بررسی کند.

طبق اطلاعات سازمان فضایی اروپا نه تنها می‌توان سنگ پوشه ماه را به شکل آجر درآورد، بلکه این آجرها را می‌توان طوری تولید کرد تا قابلیت ذخیره گرما را داشته باشند. برای مطالعه این ایده، محققان نوعی سنگ پوشه مصنوعی ماه ابداع کردند. آنها برای تولید سنگ پوشه مصنوعی، نمونه‌هایی را تحلیل کردند که در مأموریت آپولو به زمین ارسال شده بود.

پس از این مرحله از سنگ پوشه مصنوعی آجرهایی ساخته شد. همچنین پیش از آنکه آجرها برای تولید برق به موتور حرارتی متصل شوند، تحت شرایط اقیمی ماه گرم شدند.

لوکا سلوتی از شرکت آزیمیت اسپیس می‌گوید: هر فناوری که برای ماه توسعه می‌یابد، باید قادر به تحمل شرایط آب وهوایی بسیار سخت مانند شب‌های طولانی، دمایی بین ۱۷۳- تا ۱۲۷ درجه سانتیگراد و البته فشار بسیار کم باشد. ما در تحقیقاتمان این شرایط را شبیه سازی کردیم تا محیطی مشابه فضای ماه برای آزمایش آجرها به وجود بیاوریم.

او در ادامه افزود: با استفاده از خاک ماه می‌توان گرما را در این سیاره ذخیره کرد. استفاده از سنگ‌پوشه ماه برای ذخیره گرما در ماه به ما امکان می‌دهد که از مواد موجود در سطح ماه برای ساخت و ساز استفاده کنیم.

کد خبر 4672040

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =