عزم دولت استرالیا برای جلوگیری از بازگشت اعضای داعش

وزارت کشور استرالیا پیش نویس طرحی را به پارلمان ارائه کرده که به موجب آن بازگشت اعضای داعش به این کشور دست کم به مدت دو سال به تعوویق می افتد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدای استرالیا، «پیتر داتون» وزیر کشور استرالیا طرحی را برای جلوگیری از بازگشت اعضای داعش به این کشور آماده کرده که در صورت تصویب شدن بازگشت این افراد را دست کم برای دو سال به تعویق می‌اندازد.

در صورت تصویب شدن این طرح در پارلمان قانون جدید به دولت اجازه می‌دهد تا روند بازگشت این افراد تندرو به استرالیا را به تعویق بیاندازند تا مقامات بتوانند بطور کامل در مورد تهدید امنیتی آنها تحقیق کنند.

داتون امیدوار است که این طرح خیلی زود در پارلمان مطرح و تصویب شود اما با این وجود معتقد است که شاید حزب کارگر نیاز به توضیحات بیشتری در این خصوص داشته باشد.

گفته شده است که از سال ۲۰۱۲ تا کنون ۲۳۰ استرالیایی برای پیوستن به گروه‌های افراط‌گرا برای جنگ در سوریه و عراق رفته‌اند. بر اساس آمارهای منتشر شده توسط وزارت کشور استرالیا، تاکنون ۴۰ افراطی که برای پیوستن به داعش از استرالیا فرار کرده بودند، به این کشور بازگشته‌اند و گفته می‌شود که هنوز ۸۰ استرالیایی در مناطق درگیری در سایر کشورها حضور دارند.

در میان داعشی هایی که به استرالیا بازگشته‌اند می‌توان به نام‌هایی همچون «بلال بتکا» ۲۵ ساله از سیدنی و «اسحاق المطاری» ۲۰ ساله اشاره کرد.

بتکا متهم به عضویت در گروه‌های تروریستی خارجی بوده و المطاری نیز به اتهام تلاش برای پیوستنن به داعش ۹ ماه در لبنان زندانی شده است.

المطاری همچنین در اوایل ماه جاری متهم به برنامه‌ریزی برای انجام حملات تروریستی در اطراف سیدنی و مرکز آن شده بود.

اگر طرح مورد نظر وزیر کشور در مورد اعضای استرالیایی داعش تصویب شود، ممکن است شرایط ویژه‌ای در کشور حاکم گردد و این بدان معناست که مقامات از محل حضور، شغل و اقدامات آنها مطلع خواهند بود.

در حالیکه این طرح برای حفظ امنیت مردم استرالیا مطرح شده این نگرانی نیز وجود دارد که افراد بیگناه قربانی آن شوند اما با این وجود داتون می‌گوید که این طرح برای حفظ امنیت جامعه ضروری است زیرا به موجب آن تمام مظنونین افراطی از نزدیک زیر نظر گرفته می‌شوند.

کد خبر 4674482

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =