گرمایی که قیمت مرغ را افزایش داد/سکوت نهادهای نظارت بر بازار

تبریز- افزایش قیمت، نرخ‌های مختلف در بین مغازه داران و نگرانی مردم از کوچک شدن سفره‌ها زمزمه‌هایی است که به دلیل افزایش قیمت مرغ در بازار به گوش می‌رسد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها _ آناهیتا رحیمی : قیمت‌ها افزایش می‌یابد و به دنبال آن سفره‌های مردم کوچک می‌شود؛ افزایش قیمت مرغ در طی روزهای گذشته، آشفته بازاری را به راه انداخته است. گذشته از تمام این‌ بحث‌ها، از همان روزی که قیمت گوشت قرمز از مرز ۱۰۰ هزار تومان گذشت اکثر شهروندانی که قدرت خرید گوشت قرمز را ندارند، مصرف مرغ را بر گوشت قرمز ترجیح داده‌اند اما اکنون افزایش قیمت مرغ، مصرف کنندگان آن را بیشتر نگران می‌کند.

پر مصرف‌ترین محصولی که جای خالی گوشت قرمز را در سفره‌های مردم پر می‌کند اما آنگونه که پیداست مرغ نیز تصمیم دارد هم‌پای گوشت قرمز، تورم را تجربه کند باید گفت اگر به همین منوال پیش رود شاید زرشک پلو نیز در لیست غذاهای روند بالا ثبت شود.

خبرنگار مهر برای اطلاع از آخرین وضعیت قیمت مرغ در بازار سری به مغازه داران مرغ فروشی زده تا علل افزایش قیمت مرغ را از زبان آنان نیز جویا شود و در این میان، صحبت‌های شهروندان را نیز بشنود.

قیمت‌ها باید از ریشه ارزان شود

محمودی یکی از صاحب مغازه‌های شعبه اصلی مرغ فروشی در یکی از خیابان‌های اصلی تبریز است که در گفت و گو با خبرنگار مهر می‌گوید : در حال حاضر قیمت مرغ در بازار متعادل نیست اما در این مغازه همواره به قیمت روی بسته‌بندی به فروش می‌رسد اما در سایر مغازه‌ها تغییر در قیمت‌ها وجود دارد ؛ اما گاهی شرایطی پیش می‌آید که قیمت مرغ به ۱۷ هزار تومان می‌رسد اما قیمت روی بسته بندی مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان است.

وی ادامه می‌دهد : راهی که برای کاهش قیمت یک کالا وجود دارد این نیست که باید اصرار داشته باشیم که مرغ به قیمت روی بسته بندی به فروش برسد بلکه باید از ریشه ارزان شود.

تأمین نهاده‌ها و ترغیب مرغ داران

برنامه‌ای که توسط سازمان جهاد کشاورزی دنبال می‌شود تأمین نهاده‌ها به میزان کافی برای ترغیب مرغ داران برای جوجه ریزی بیشتر است که جوجه ریزی بیشتر عاملی برای متعادل ساختن قیمت‌ها می‌باشد.معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان در گفت و گو با خبرنگار مهر، با تأکید بر اینکه استان ما نه تنها کاهشی در جوجه ریزی نداشته بلکه نسبت به ۴ ماه مشابه، بیش از یک میلیون قطعه افزایش جوجه ریزی در سطح مرغ داری های استان را شاهد بوده است و بیان می‌کند : برنامه‌ای که توسط سازمان جهاد کشاورزی دنبال می‌شود تأمین نهاده‌ها به میزان کافی برای ترغیب مرغ داران برای جوجه ریزی بیشتر است که جوجه ریزی بیشتر عاملی برای متعادل ساختن قیمت‌ها می‌باشد.

قیمت مرغ کاهش می‌یابد

حبیب شریفیان ادامه می‌دهد : پیش بینی برای روزهای آتی، کاهش قیمت مرغ است که طی چند روز گذشته قیمت مرغ ثابت شده و هیچ گونه افزایش قیمت را شاهد نبودیم به طوری که در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی در مرغ زنده، کاهش قیمت را داشتیم.

واحد مرغ و گوشت در سطح استان فعالیت دارند که به طور همزمان جوجه ریزی انجام نمی‌گیرد و حداکثر ۱۵۰ تا ۲۰۰ واحد دارای جوجه ریزی هستند و گفته می‌شود که ظرفیت جوجه ریزی، ۳ میلیون قطعه در ماه است.

۵۷۰واحد گوشت و مرغ در سطح استان فعال هستند

وی در رابطه با عوامل دخیل در گرانی قیمت مرغ به خبرنگار مهر می‌گوید : به دلیل گرمای بیش از اندازه، رشد مرغ‌ها کاهش یافته است این در حالی است که تمامی واحدها به طور کامل مکانیزه نبوده و مرغ نیز موجودی است که باید میزان خوراک، انرژی و پروتئین خوراک متناسب باشد که در صورت گرمای هوا، ضریب تبدیل، کاهش و دوره رشد افزایش پیدا می‌کند؛ در شرایط عادی که مرغ باید در طول ۴۲ روز آماده عرضه به بازار باشد به دلیل گرمای هوا به وزن ایده‌آل نرسیده و موجب عدم وزن گیری مرغ می‌گردد.

شریفیان اضافه می‌کند : گرانی تمامی کالاها، تأثیرات آن بر بازار مرغ، دلال بازی و هم چنین سرو مرغ در اکثر رستوران‌ها به دلیل قیمت بالای گوشت قرمز از سایر عواملی است که به بحث گرانی مرغ دامن می‌زند.

وی در پایان بیان می‌کند : ۵۷۰ واحد مرغ و گوشت در سطح استان فعالیت دارند که به طور همزمان جوجه ریزی انجام نمی‌گیرد و حداکثر ۱۵۰ تا ۲۰۰ واحد دارای جوجه ریزی هستند و گفته می‌شود که ظرفیت جوجه ریزی، ۳ میلیون قطعه در ماه است.

کاهش جوجه ریزی مرغ به دلیل گرمای هوا

معاون اتحادیه قصابان و مرغ فروشان در گفت و گو با خبرنگار مهر، کاهش جوجه ریزی مرغ را به دلیل گرمای هوا از عمده‌ترین عوامل گرانی قیمت مرغ دانسته و ادامه می‌دهد : قیمت دولتی مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰  تومان می‌باشد که روی بسته‌بندی‌های مرغ وجود دارد؛ طی روزهای گذشته قیمت مرغ ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان بوده که خوشبختانه به ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است .

عبادالله بیرامی با تأکید بر کاهش ۱۵۰۰ تومانی قیمت مرغ اضافه می‌کند : همواره هزار تومان اختلاف قیمت در مرغ وجود دارد به گونه‌ای که سودی که برای خرده فروش در نظر گرفته می‌شود ۱۰ درصد و سودی که برای عمده فروشان در نظر گرفته می‌شود ۳ درصد می‌باشد.

مشکلات در تهیه کردن نهاده‌ها

وی بیان می‌کند : گرانی دانه و مشکلات در تهیه کردن نهاده‌ها از سایر دلایل گرانی قیمت مرغ می‌باشد که البته باید گفت همه ساله چنین شرایطی را تجربه کرده‌ایم.

افزایش قیمت گوشت قرمز و مرغ، تهدیدی برای سلامتی است

امیر یکی از شهروندانی است که در گفت و گو با خبرنگار مهر می‌گوید : افزایش قیمت گوشت قرمز بسیاری از مردم را مجبور به مصرف مرغ کرده است اما در مواقعی هم که مرغ با افزایش قیمت همراه می‌شود هم من و هم سایر شهروندان در تأمین مایحتاج خانواده که همان وعده غذایی است با مشکلات مختلفی از جمله تهدید سلامت همراه می‌شویم.

نبود نظارت و کنترل بر قیمت‌ها

وی ادامه می‌دهد : برخی از مغازه‌هایی وجود دارند که قیمت مرغ را به قیمت دولتی یعنی قیمتی که روی بسته بندی وجود دارد به فروش می‌رسانند اما سایر مغازه‌ها به هر قیمت دلخواهی به فروش می‌رسانند و متأسفانه هیچ نظارتی در مورد این مسائل صورت نمی‌گیرد. نبود قدرت خرید سرپرست خانواده‌ها برای تهیه گوشت قرمز و مرغ، سلامتی فرزندان را با مشکلات جدی تهدید می‌کند.

تورم در کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم و مهم‌تر از آن افزایش قیمت گوشت و مرغ که در زمره مهم‌ترین نیاز تلقی می‌گردد  همواره مردم را با مشکلات ریز و درشتی مواجه می‌کند آنچه بیشتر به این معضل دامن می‌زند نبود کنترل قیمت در بازار و قیمت‌های مختلف مرغ در بازار است که نیازمند توجه و رسیدگی مسئولان ذی ربط را می‌طلبد.

خبرنگار مهر طی تماس‌هایی که با معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی داشته و خواستار پاسخ‌گویی در رابطه با افزایش قیمت مرغ شده متأسفانه هیچگونه همکاری و پاسخ‌گویی را تا کنون دریافت نکرده است. 

کد خبر 4683865

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 3 =

  نظرات

  • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
   0 0
   خداوکیلی هیچ کس دراین مملکت به فکر مردم نیست ودولت نیز کلا همه چیز را رها کرده مردم بدبخت چه گناهی کردن که باید تاوان بی لیاقتی مسئولین را بدهند یک روز شیر یک روز گوشت یک روز پیاز یک روز سیب زمینی
  • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
   0 0
   سلام من به عنوان مرغدار ميگم بايد تا ٢٠ هزار تومن هم بره. چرا غير كارشناسي و دور از واقعيت اخبارو پخش ميكنيد. مرغدارها چه گناهي كردن كه بايد جور همه گروني ها رو بكشن