سامانه سجام بستر مناسبی برای افراد دغدغه مند جامعه است

مدیرکل پیشگیری ­های مردمی و مشارکت ­های مدنی قوه قضائیه گفت: بهترین بستر برای افراد دغدغه مند نسبت به تخلفات در جامعه و اصلاح آن سامانه سجام است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اولین کارگاه ملی تربیت مدرس استانی با موضوع جرائم و آسیب ها علیه محیط زیست، منابع طبیعی و صیانت از منابع آب برگزار شد. این کارگاه به منظور آموزش دیده بانان پیشگیری با استفاده از ظرفیت سامانه سجام ، با حضور نمایندگان و سمن های محیط زیستی استان ­ها در مرکز آموزش منابع طبیعی دکتر جوانشیر  برپا شد .

در ابتدای این کارگاه سیدعلی اصغر رفاهی مدیر کل پیشگیری­ های مردمی و مشارکت­ های مدنی قوه قضائیه بر اهمیت استفاده از ظرفیت مردمی در پیشگیری از جرائم و آسیب ها علیه محیط زیست، منابع طبیعی و صیانت از آب تاکید کرد.

رفاهی با تاکید به بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی به اهمیت پیشگیری از وقوع جرم، اصلاح مجرمان و اقدام مناسب در این زمینه اشاره کرد.

این مستشار قضائی ضمن اشاره به سند تحولی قوه قضائیه، یکی از چالش های جدی اجرایی شدن این سند را، حجم زیاد پرونده های ورودی به دستگاه قضا برشمرد.

وی افزود: از این رو، قوه قضائیه مصمم شده با استفاده از ظرفیت سامانه مردمی سجام، پیشگیری و کاهش ورودی پرونده ها را دنبال کند.

وی ضمن اشاره به دفاع مقدس و حوادث اخیر مانند سیل و زلزله، حضور پرشور مردم را در این صحنه ها کارساز و موثر دانست و گفت: اگر مردم پا به عرصه نمی گذاشتند قطعا موفقیتی حاصل نمی شد.  

مدیر کل پیشگیری های مردمی معاونت اجتماعی با تاکید بر لزوم بکارگیری همه ظرفیت ها از جمله ظرفیت مردمی و سامانه سجام در کاهش نرخ پرونده ها، اظهار داشت: مهم ترین دستور کار این کارگاه، تربیت مدرسین جهت آموزش نحوه کار با سامانه سجام به دیده بانان پیشگیری و مسئول هسته های شهرستان در حوزه تخصصی محیط زیست، منابع طبیعی و صیانت از آب است.   

رفاهی خاطر نشان کرد: هدف از برگزاری کارگاه این است که شما به عنوان نیروی مردمی، به عنوان سمن که دغدغه محیط زیست ، منابع طبیعی و آب را دارید، در هر محله ای افراد علاقمند را شناسایی و سامانه سجام را به آنها معرفی نمایید تا از ظرفیت مردمی برای گزارش تخلفات محیط زیستی استفاده شود.

در ادامه محمد الموتی رئیس شبکه تشکیلات سمن های محیط زیستی کشور گفت: آنچه ما را دچار عدم اعتماد و جدایی کرده است، ضعف مفرط نهادهای دولتی و نظام تدبیر در ارائه شفافیت است.

الموتی افزود: این شفافیت، نقطه ای است که می تواند سازمان را به عنوان سازمانی دلچسب در میان مردم جا بیندازد، معاشرت مردم با سازمان را بیشتر کند و نهایتا سرمایه اجتماعی را بالا ببرد.

وی اظهار کرد: آنچه در ستاد و در مرکز اتفاق می افتد فاصله زیادی با استان ها دارد. ما در استان  ها نیازمند متحول کردن دیدگاه مسئولان دادگستری و قضایی در حوزه مشارکت مردمی هستیم.

رئیس شبکه تشکیلات سمن های محیط زیستی کشور اضافه کرد: باید یک مشارکت دوطرفه صورت گیرد نه یک رابطه خشک قضایی و اداری؛ با مردم باید مثل خودشان زندگی کرد.

این فعال محیطی زیستی با تاکید بر اینکه در این مشارکت دوطرفه باید هم آموزی داشته باشیم تشریح کرد:  این مسیر، راه درستی است ، تازه شروع شده، باید صبور بود، آنرا در فرایند ببینیم و آماده باشیم.

بر اساس این گزارش، مباحث ارائه شده در این گارگاه یک روزه شامل: مسائل حقوقی صیانت از منابع آب ، آشنایی با مهمترین جرائم علیه محیط زیست و منابع طبیعی  ، شیوه گزارش نویسی و مستند سازی است که توسط مدرسین مجرب در هر حوزه تدریس شد.  

کد خبر 4684467

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =