ریسک جابجایی هنجارها در«محرمانه»/ رغبت مردم به ماهواره کم شده است

عوامل مجموعه تلویزیونی «محرمانه» در نشستی رسانه‌ای به سوالات درباره دو فصل تولیدشده از این سریال پاسخ گفتند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست رسانه‌ای عوامل مجموعه تلویزیونی «محرمانه» که از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود، امروز دوشنبه ۱۴ مرداد با حضور عوامل این مجموعه در سازمان رسانه‌ای اوج برگزار شد.

ساناز سماواتی، فاطمه هاشمی، جواد خواجوی بازیگران سریال، عطا پناهی تهیه‌کننده و مسلم تهرانی کارگردان «محرمانه» از جمله حاضران این نشست بودند.

پناهی در ابتدای نشست بیان کرد: سریال محرمانه در دو فصل تهیه شد در هر فصل به مشکلات نوجوانان با رویکرد روانشناسی پرداختیم. مثل دختری که احساس زشتی می‌کند یا پسری که زود پرخاشگر می‌شود. بعد از اتمام فصل اول یک نظرسنجی برگزار شد و ما از محتوای آن و اکران‌های خصوصی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که رویکردمان را در چه زمینه‌هایی باید تغییر دهیم.

وی ادامه داد: در فصل دوم، ۳۴ قسمت تهیه کردیم و به موضوعاتی مثل کار گروهی، انتخاب و... پرداختیم.

این تهیه‌کننده همچنین درباره کار با سازمان رسانه‌ای اوج اظهار کرد: من چند سال پیش چند طرح مستند به اوج ارائه کردم و اوج پای کار آمد و تعداد زیادی مستند برای گروه سنی نوجوان تولید شد. کارهای رسانه‌ای ما برای نوجوانان فقط یک جشنواره فیلم کودک و نوجوان است که آن هم با اکران‌های محدود برگزار می‌شود و نکته مهمی است که به آن باید اشاره شود این است که این گروه سنی فراموش شده‌اند.

تهرانی کارگردان این مجموعه هم به نتایج نظرسنجی‌ها اشاره و عنوان کرد: ما در چند مرحله نظرسنجی‌هایی داشتیم در حین پخش آمار جالبی از استقبال مخاطب داشتیم. سعی کردیم تا حدی هنجارهای معمول را جا به جا کنیم که کمی هم ریسک داشت و ممکن بود مخاطب پس بزند ولی نتایج خوبی بود. این نوجوانان همه دوره‌های بازیگری دیده بودند و ما آن‌ها را از آموزشگاه‌های بازیگری انتخاب کردیم.

مظلوم‌ترین گروه سنی نوجوانان هستند

عطا پناهی نیز درباره دلیل پخش این مجموعه از شبکه سه گفت: من ۱۳ سال است که معلم هستم و می‌دانم که مظلوم ترین گروه سنی گروه نوجوان است. نوجوان نه موسیقی مخصوص خود را دارد نه فیلم سینمایی و نه دیگر حوزه ها برای او فعالیتی دارند بنابراین ما برای این سن به ایده محرمانه رسیدیم و دنیای مینی مال را طراحی کردیم. به نظرم با حضور علی فروغی در شبکه سه اتفاقات خوبی شکل گرفته و شبکه مهمی است و به همین دلیل تصمیم گرفتیم که برنامه از این شبکه پخش شود.

ساناز سماواتی بازیگر مجموعه نیز در سخنانی بیان کرد: از وقتی که برنامه پخش می‌شود مردم جلوی من را می‌گیرند و از من سوالاتی می‌پرسند درباره اینکه چطور با فرزندشان رفتار کنند و مرا با یک روانشناس اشتباه می‌گیرند.

فاطمه هاشمی نیز درباره تجربه خود از این مجموعه عنوان کرد: این سریال به قشری تعلق دارد که اگر دیده شوند و درکشان کنیم، مشکلات جامعه ما حل خواهد شد. من مدیران دهه ۶۰ را لمس کرده بودم و می‌دانستم که مدیران چه بلایی سر ما آوردند. دوست داشتم در فضای طنز و با کاری که بلدم این مدیر را به نقد بکشم.  

همچنین حسین رفیعی دیگر بازیگر این سریال طی یک تماس تلفنی گفت: بعد از زمانی که من نیمرخ را کار کردم شاید محرمانه تنها کاری بود که صادقانه دوستش داشتم شاید به لحاظ زمان پخش خوب است بیشتر حمایت شویم.

نوجوانان برای اسپانسرها اولویت ندارند

وی درباره اینکه چرا در این سال‌ها کار شاخصی برای نوجوانان ساخته نشده است، گفت: متاسفانه حدود هشت سال است که ما به حمایت اسپانسرهای مالی تکیه می‌کنیم و شاید برای آن‌ها گروه نوجوان اهمیتی ندارد.

رفیعی در بخش دیگری گفت: یکی از خوش‌فکری‌های این مجموعه این بود که در آن  از نوجوانان استفاده شد چون بسیاری از کلاس‌های کنکوری و بازیگری برگزار می‌شود اما این نوجوانان کمتر می‌توانند از نتایج انها بهره ببرند.

حسین رفیعی: متاسفانه حدود هشت سال است که ما به حمایت اسپانسرهای مالی تکیه می‌کنیم و شاید برای آن‌ها گروه نوجوان اهمیتی ندارد.مهدی ابراهیمی دیگر بازیگر سریال نیز درباره اهمیت این مجموعه گفت: وضع تربیتی و پروسه تربیتی امروز با ضعف همراه است و بهتر است وزارت آموزش و پرورش و یا وزارت ورزش تعطیل شوند مشکل وضع امروز به دلیل بودجه نیست بلکه مسایل دیگری دخیل است.

وی درباره تمرین با نوجوانان این سریال گفت: روز اول حدود ۴۰ نفر نوجوان به معرفی شد که برخی جلسه اول و برخی حتی یک روز مانده به کلید خوردن سریال تغییر کردند.  اولین نکته ای که لازم بود به بچه ها آموزش دهیم این است که صدای خودشان خوب است و نیازی به صداسازی نیست یا استایل‌شان طبیعی است و نمی‌خواهد مثلا ابروی خود را بالا و پایین ببرند.

جواد خواجوی نیز که در این مجموعه نقش «شهرام دده بالا» را بازی می‌کرد درباره کاراکتر خود گفت: شهرام دده بالا فوق لیسانس دارد اما به دلیل شرایط زندگیش در رستوران کار می‌کند شهرام روی کاغذ چیز دیگری بود و در اجرا به کاراکتر دیگری تبدیل شد.

وی درباره تیکه‌کلام های خود در این مجموعه نیز گفت: من اگر تیکه کلامی استفاده کردم با کارگردان هماهنگ می‌شد و بازخوردهایی گرفتم که خوب بود.

خواجوی که تیتراژ این مجموعه را نیز خوانده است در این زمینه گفت: من دو تتیراژ خواندم که اولی مجوز پخش نگرفت اما دوباره شعری خوانده شد و در سه روز تیتراژ فعلی را خواندیم و نهایی شد.  

سعی کردیم نگاه انتقادی به آموزش و پرورش داشته باشیم

کارگردان در ادامه اظهار کرد: سعی کردیم نگاهی انتقادی به سیستم آموزش و پرورش داشته باشیم و به دلیل اینکه خودم از یک خانواده فرهنگی هستم این حق را به خود می‌دادیم که این انتقادات را مطرح کنیم. ما یک تیم روانشناسی هم داشتیم و برنامه با کمک این روانشاسان ساخته شد.

پناهی در بخشی از این نشست درباره اصلاحات مجموعه عنوان کرد: اصلاحات پخش شاید بخشی به این دلیل بود که به نگاه مشترکی با دوستان بازبین نرسیده بودیم برخی از ایرادات در پخش مربوط به کلمات انگلیسی است که ما اکنون جای آن‌ها سوت بلبلی گذاشته‌ایم. اصلاحاتی هم هست که انرژی عوامل را می‌گیرد چون تدوینگر، کارگردان و نویسنده زحمت کشیده‌اند اما در فرایندی شتابزده از ما می‌خواهند فلان پلان را حذف کنیم.

وی اضافه کرد: ما قرار نیست از بیننده خنده بگیریم اما چند شوخی خوب داریم و اگر قرار باشد همان ها هم حذف شود، سریال آسیب می‌بیند. با این حال شکرخدا اکنون تعامل خوبی با بازبین‌ها داریم البته کار از شبکه‌های دیگر هم پخش می‌شود و ظاهرا شبکه امید این مجموعه را با نگاه خودش روی آنتن می‌برد و تدوین مجددی روی آن انجام می‌دهد. (با خنده)

رغبت مردم به شبکه‌های ماهواره‌ای کم شده است

تهیه‌کننده همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ساخت برنامه کودک و نوجوان در شبکه بی‌بی‌سی هم اظهار کرد: رغبت مردم نسبت به چند سال پیش به شبکه های ماهواره ای کم شده است و مردم از اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی برنامه را رصد می‌کنند. فکر می‌کنم اگر بی‌بی‌سی شبکه تخصصی کودک و نوجوان هم بزند اتفاق خاصی نمی‌افتد تلویزیون همچنان آمار بالاتری دارد و بی‌بی‌سی به نطرم بهتر است در این زمینه هزینه نکند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره کیفیت محتوایی برنامه گفت: فصل دوم با فصل اول تفاوت دارد و کیفیت ان بهتر شده است داستان های دنباله تری را بررسی می‌کنیم. طیف عمده‌ای با این غالب ارتباط برقرار کردند. ما هرگز ادعایی نداریم که در نقطه بهترین هستیم همین جا خواهش می‌کنم ما را نقد کنند و به جان می‌خریم. نمی‌دانم که می‌توانم آمار را بگویم یا نه ولی می‌توانم بگویم آمار خوبی بوده است و اتفاقا بعد از نطرسنجی‌ها برنامه بازپخش هم پیدا کرد.

تهرانی در ادامه درباره ساخت استودیویی برنامه عنوان کرد: در بستری که برای خود تعریف کرده بودیم این بود که دنیا باید شفاف باشد دیوارها را باید حذف کرد و نتیجه‌اش این می‌شود که برای فضای بدون دیوار به این فرم از طراحی برسیم که کار را در استودیو بسازیم. ما در واقع قصه‌هایی محرمانه را در شهر بدون دیوار تعریف می‌کنیم و اتفاقات زیادی در این شهر رخ می‌دهد.

پناهی در پایان درباره ساخت سری جدید برنامه گفت: اگر شبکه سه به ما پخش در پنجشنبه و جمعه را هم بدهد پخش این برنامه تا اول محرم تمام می‌شود و فعلا صحبتی درباره ساخت فصل سوم نشده است.

اجرای این برنامه بر عهده محمد حسین سروقدی بود.

کد خبر 4685060

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =