بازدید وزیر جهاد کشاورزی از دو طرح کشاورزی در قوچان ‌

قوچان - وزیر جهاد کشاورزی با هیئت همراه در سفربه قوچان در دوفاز مجتمع دامپروری بهار خبوشان بازدید کرد و در مراسم افتتاح یکی از باغ های نمونه شهرستان حضور یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، بعداز ظهر پنج شنبه وزیر جهاد کشاورزی با هیئت همراه در سفربه قوچان در دوفاز مجتمع دامپروری بهار خبوشان بازدید کرد و در مراسم افتتاح یکی از باغ های نمونه شهرستان واقع در روستای قیطاقی از اراضی پایاب سد تبارک حضور یافت.

وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از مجتمع دامپروری گفت : یکی از موارد مهم در کار دامپروری ، تامین علوفه دامی است بطوری‌که دامدار باید برنامه ریزی دقیق بتواند به گونه ای علوفه را تهیه کند که برای او مقرون به صرفه اقتصادی باشد .

وی افزود : بطوریکه اگر قرار باشد دامدار همواره علوفه را از بازار خریداری کند با توجه به نوسانات قیمت دچار مشکل می شود و اگرچه ممکن است در کوتاه مدت بتواند این گونه علوفه را تامین کند ولی دراز مدت قادر نخواهد بود.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد : ممکن است روزی دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای خرید تهیه علوفه اختصاص ندهد که در این شرایط قیمت علوفه در بازار افزایش پیدا کرده و دامداران دچار مشکل و آسیب خواهند شد. 

حجتی اظهار کرد: یکی از کارهای مناسب و خوب در این است که دامدار چه زمینی در اختیار دارد علوفه خود را از آن بدست آورد و هم چنین کسانی که مرتعی در اختیار دارند آن را حفظ کرده و توسعه دهند .

وزیر جهاد کشاورزی  با حضور در مراسم افتتاح شبکه آبرسانی باغ نمونه با تاکید بر ضرورت صرفه جویی در مصرف آب روستای قیطاقی گفت : آب یک گوهر گرانبها است و نعمتی که خداوند به ما داده است بنابراین باید از این نعمت هر چه بیشتر بهره برداری کنیم.

 وی افزود : در بخش کشاورزی طی چند سال اخیر با حمایت های دولت و تشویق کشاورزان و باغداران طرح های مختلف آبیاری نوین اجرا شده است .

وزیر جهادکشاورزی خاطر نشان کرد : این در حالی است که مقام معظم رهبری نیز بر این امر تاکید داشتند و اجازه داده اند در این زمینه از منابع صندوق توسعه استفاده شود و دولت موافقت خود را در این مورد اعلام کرده و مجلس و نمایندگان نیزافزایش بهره وری و صرفه جویی در مصرف آب در این مورد حمایت کرده اند.

گفتنی است؛ مجتمع دامپروری باغ خبوشان شامل دوفاز است که فاز اول آن با مساحت ۳۴ هکتار و ظرفیت ۴۱۲۰۰ راس بهره پروار است در این فاز ۴۲۸ اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شده

است و میزان تولید گوشت آن سالانه ۱۳۸۰ تن است کمبودها و نیاز این فاز شامل حصارکشی ، جدول گذاری، آسفالت و کانال عبور از سیلاب است. فاز دوم با مساحت ۵۷ هکتار شامل ۱۳۱ واحد با

پروانه ۲۰ راسی گاو شیری است که در این فاز نیز روسازی خیابان ها ، آسفالت حصار کشی، برق رسانی و انتقال آب های سطحی از جمله نیازهای آن است . هم چنین اراضی پایاب سد تبارک

قوچان نیز شامل ۸ روستا که دارای ۱۰۰۰بهره بردار است که قبلا شبکه یک و دوی آبیاری آن در سطح ۱۸۰۰ هکتار طراحی و اجرا شده است و شبکه سوم و چهارم آن نیز شامل ۵۵۰ هکتار بهره برداری

و ۱۶۰ هکتار آماده بهره برداری است که اعتبار کل هزینه شده در طرح پایاب ۷۵ میلیارد ریال اعلام و عمده محصولات باغات این منطقه سیب و انگور است .

کد خبر 4688276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =