توزیع ۴ هزار دام سنگین در سیستان و بلوچستان به همت بنیاد برکت

زاهدان - بنیاد برکت با به‌کارگیری الگوی جدید کسب‌ و کار در مناطق روستایی اجرای یک‌ هزار طرح اشتغال‌زایی را در استان سیستان و بلوچستان کلید زد و در این راستا ۴ هزار دام سنگین توزیع کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بنیاد برکت، در مراسمی با حضور محمود عسکری‌آزاد رئیس هیئت مدیره‌ بنیاد برکت، معاونان و مدیران اشتغال‌زایی این بنیاد و احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان، فرآیند ایجاد یک‌ هزار طرح اشتغال‌زایی مبتنی بر الگوی مردم‌محور و برنامه‌های محرومیت‌زدایی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و مطابق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در ۵ شهرستان و ۲۰۰ روستای این استان آغاز شد.

در یک‌ هزار طرح اشتغال‌زایی مذکور که در قالب مدل‌های اجتماع‌محور «سحاب» (سرمایه‌گذاری حمایتی اشتغال‌زایی) و «آسمان» (آئین‌نامه‌ سرمایه‌گذاری مردمی و اشتغال نیروی انسانی) و در روستاهای ۵ شهرستان زاهدان، زابل، نیمروز، هیرمند و هامون استان سیستان و بلوچستان به اجرا درمی‌آید، به هر خانوار چهار رأس گوساله واگذار و پس از پایان دوره‌ ۶ ماهه‌ پرواربندی، از آن‌ها خریداری می‌شود.

در ادامه مجدداً به هر متقاضی چهار رأس گوساله‌ دیگر تحویل داده می‌شود تا این فرآیند برای دومین‌ مرتبه در سال تکرار شود. به این ترتیب، ضمن تأمین دوباره‌ سرمایه‌ اولیه برای اشتغال، سود حاصل از فروش دام‌های پرورش‌یافته به عنوان درآمد متقاضیان منظور می‌شود و هر متقاضی اشتغال مشمول این طرح به‌طور متوسط در ماه ۱۵ میلیون ریال درآمد دارد.

لازم به توضیح است در تمام این مراحل بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) فقط نقش تسهیل‌گر را دارد و همه‌ امور از جمله واردات دام از کشور پاکستان، قرنطینه، حمل و نقل به شمال استان سیستان و بلوچستان و به‌طور مشخص منطقه‌ زابلستان، پشتیبانی، تأمین علوفه و خوراک، خرید به نرخ روز، کشتار دام‌ها و توزیع در بازار داخلی توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. به عبارت دیگر بنیاد برکت در نقش یک تسهیل‌گر، بخش خصوصی را به مردم مرتبط می‌کند.

اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی جدید بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در سیستان و بلوچستان علاوه بر فراهم آوردن بیش از ۲ هزار شغل در مناطق محروم این استان باعث رونق تولید، ایجاد معیشت پایدار، توانمندسازی اقتصادی، تحقق اقتصاد مردمی، کمک به تأمین گوشت در داخل کشور، افزایش امنیت مواد غذایی و تبدیل سرمایه‌های مردم با ارزش افزوده‌ بیش‌تر می‌شود.

پرورش این ۴ هزار رأس گوساله به شکل صنعتی، اعتباری معادل قیمت خود آن‌ها را برای تأمین زیرساخت‌های نگه‌داری می‌طلبید که با الگوی جدید کسب‌ و کار طراحی شده توسط بنیاد برکت عملاً بخش سرمایه‌گذاری ثابت حذف می‌شود و صرفه‌جویی اقتصادی و ارزی چشم‌گیری را در پی دارد.

بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای اجرای این یک‌هزار طرح اشتغال‌زایی مطابق با اقتصاد مقاومتی در سیستان و بلوچستان، بیش از ۹۰۰ میلیاد ریال اعتبار در نظر گرفته است. این طرح‌ها قابلیت تعمیم و اجرا در سایر مناطق این استان را نیز دارند.

رئیس هیئت بنیاد برکت و هیئت همراه هم‌چنین در جلسه‌ی شورای استان سیستان و بلوچستان حضور یافتند. عسکری‌آزاد در این جلسه ضمن تشریح مدل‌ها و طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به تبیین اقدامات انجام شده و در دست اقدام این بنیاد در استان سیستان و بلوچستان پرداخت.

گفتنی است بنیاد برکت تا به امروز ۲۳۵۰ طرح اشتغال‌زایی را در استان سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری کامل رسانده و ۱۶۶۸ طرح دیگر را نیز در دست اقدام دارد. ۱۴ شهرستان و ۴۰۴ روستای سیستان و بلوچستان تحت پوشش فعالیت‌های اشتغال‌زایی قرار دارند و در همین راستا، ۶۸ مجری و تسهیل‌گر در این استان مشغول به فعالیت و خدمت‌رسانی هستند.

کد خبر 4703267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =