بررسی راهکارهای تک نرخی شدن ارز در کمیسیون سرمایه گذاری اتاق فارس

شیراز _ عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس گفت: فعالین بخش خصوصی راهکارهای کارشناسی و پیشنهادهای عملیاتی شدن تک نرخی شدن ارز را به کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی فارس ارائه کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، عباس ابوقداره در جلسه کمیسیون سرمایه گذاری و بازار پول و سرمایه افزود: اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور ملزم به جمع آوری و تدوین پیشنهادهای بخش خصوصی کشور در خصوص تک نرخی شدن ارز و ارائه به اتاق ایران برای جمع بندی و ارائه به دولت هستند.

وی بر مشارکت فعالان اقتصادی استان در خصوص ارائه این راهکارها به دبیرخانه کمیسیون در اتاق بازرگانی فارس، تاکید کرد.

ابوقداره افزود: یکی از عوامل مهم فساد در بخش‌های اقتصاد، تصمیم‌های اولیه نادرست و بی اساس است که موجب می‌شود مسیر نادرستی ایجاد و بستر فساد فراهم شود.

وی با اشاره به نرخ‌های متفاوت ارز و ایجاد زمینه‌های فساد اظهار داشت: از ابتدای نرخ گذاری دلار با رقم‌های متفاوت، اتاق بازرگانی موضع گیری کرد اما این تصمیم اشتباهی بود که در آن زمان اتخاذ شد.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: بخش خصوصی بر این باور است که تک نرخی شدن ارز می‌تواند بسیاری از موانع بخش اقتصاد ما را حل کند که بزرگترین دستاورد حذف نرخ‌های متعدد و تک نرخی شدن ارز، ممانعت از بروز فساد است هر چند اجرای این سیاست تبعات متعدد اجتماعی و اقتصادی دارد.

ابوقداره با بیان اینکه دولت نیاز به پیشنهادات لازم و کاربردی بخش خصوصی برای تک نرخی شدن ارز دارد ادامه داد: ما در این کمیسیون به دنبال ارائه راهکارهای قابل اجرا برای تک نرخی شدن ارز به دولت هستیم که در این زمینه باید به ابعاد مختلف از جمله جلوگیری از قاچاق و فساد، تبعات اجتماعی به ویژه توجه به قشر متوسط و پایین جامعه داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در صورت رفع مشکلات بین ایران و آمریکا و احیای برجام عنوان داشت: در صورت تحقق این مهم مسیر ورود سرمایه گذاری در کشور تسهیل خواهد شد که بحث مدیریت ورود سرمایه‌های خارجی به کشور بسیار حائز اهمیت است.

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی فارس تصریح کرد: باید مدیریت سرمایه گذاران از بدو ورود و هموار کردن مسیر سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران مد نظر قرار گیرد تا سرمایه گذاری در بخش‌هایی انجام شود که بتواند صنایع داخلی را رشد و برای کشور منفعت داشته باشد.

وی با بیان اینکه اگر این موضوع مهم مدیریت نشود ممکن است ین سرمایه گذاری ها موجب ایجاد واحدهای جدید تولیدی و یا تعطیلی واحدهای قدیمی در کشور شود افزود: چنانچه به موضوع مهم مدیریت سرمایه گذاران خارجی توجه نشود شاهد تخریب‌هایی در بخش اقتصاد کشور خواهیم بود.

ابوقداره بیان کرد: پیشنهاد مشخص ما در این زمینه این است که کمیته جذب و مدیریت سرمایه گذاری خارجی در ذیل این کمیسیون ایجاد شود و همچنین طرح‌ها و بسته‌های سرمایه گذاری آماده‌ای را برای سرمایه گذاران داشته باشیم که توجه به سرمایه گذاری‌های مشارکتی را دنبال کند.

وی اظهارداشت: جایگاه مهم بررسی مباحث پیرامون موضوع مهم سرمایه گذاری، کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی فارس است که این کمیسیون محل تعامل بخش خصوصی و دولتی است.

احمدعلی افکاری معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس نیز گفت: واحدهای تولیدی موجود ما امکان به روز کردن تکنولوژی خود را ندارند و در این شرایط اگر ورود سرمایه اتفاق بیفتد نخستین ضربه‌ها را واحدهای تولیدی موجود متحمل می‌شوند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات ما در بخش سرمایه گذاری، طولانی بودن فرآیند اخذ مجوزهای سرمایه گذاری در نظام ادارای ماست و این درحالی است که در برخی از استان‌های همجوار مجوزهای بی نام صادر می‌شود که این کار بدین معناست که تمامی مجوزها برای سرمایه گذاران اخذ شده و اگر سرمایه گذاری ورود کند و امکانات داشته باشد همه مجوزها برای او آماده برای سرمایه گذاری است.

افکاری عنوان داشت: ما نیز در استان فارس باید شروع کننده این روند و فراهم کردن شرایط برای سرمایه گذاران باشیم و این درحالی است که در حال حاضر مجوزهای بی نام صادر می‌شوند اما بدون مطالعات و ارائه طرح توجیحی می‌باشند.

وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود که طرف اتاق بازرگانی تأمین برای این طرح‌ها تأمین اعتبار و یک طرح توجیحی تهیه کند و دستگاه‌های مربوطه مجوزهای بی نام صادر کند.

کد خبر 4707958

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =