1801 دانش آموز دیرآموز در برنامه سنجش سلامت شناسایی شده است

سنندج - رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان گفت: تاکنون هزار و 801 دانش آموز دیرآموز پایه اول ابتدای در برنامه سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی شناسایی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، خلیل رنجبر بعد از ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران استان کردستان، با تاکید بر اهمیت تقویت و تربیت حواس بینایی، شنوایی و لامسه در دانش آموزان دیرآموز، اظهار داشت: تقویت مهارت های تحصیلی دانش آموزان دیرآموز پایه های اول تا سوم ابتدایی مدارس عادی از مهمترین برنامه های آموزش و پرورش استثنایی استان در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ است.

وی افزود: از این تعداد هزار و ۶۸ نفر دیرآموز در برنامه سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان و ۷۳۳ نفر دیرآموز نیز در برنامه سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی تشخیص داده شدند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان ادامه داد: سنندج با ۴۷۳، سقز با ۳۷۸، بانه با ۲۶۰، قروه با ۲۰۸، مریوان با ۱۷۵، دهگلان با ۹۷، بیجار با ۹۲، کامیاران با ۵۸، زیویه با ۳۲ و دیواندره با ۲۸ نفر به ترتیب بیشترین آمار دیرآموزان در پایه اول ابتدایی مدارس عادی استان را دارند.

رنجبر یادآور شد: دانش آموزان دیر آموز در مقایسه با همسالان خود در مهارت های شناختی، روانی و حرکتی ضعیف تر عمل می کنند و از این رو برنامه ها و تمهیدات خاصی را جهت سازگاری تحصیلی آنان باید رعایت و اجرا کرد.

وی با اشاره به تهیه بسته تخصصی آموزشی ویژه دانش آموزان دیرآموز پایه اول در آموزش و پرورش استثنایی با مشارکت معاونت آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان، بیان کرد: شناسایی نیازها و ویژگی های دانش آموزان دیرآموز، اجرای آموزش فردی شده و ارائه راهبردهای آموزشی در این بسته آموزشی تشریح و تببین شده است.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان گفت: در تابستان جاری برنامه های توانبخشی و آموزشی تقویت مهارت های تحصیلی دانش آموزان دیرآموز در قالب برگزاری ۳۶ جلسه آموزشی و توانبخشی ۴۵ دقیقه ای برای هر دانش آموز در حال برگزاری است.

رنجبر اظهار داشت: در این جلسات آموزش فردی متناسب با سطح تحول و توانایی ها با تأکید بر تقویت اعتماد به نفس، تقویت مهارت های ارتباطی و گروهی به صورت عینی مورد انتظار خواهد بود.

وی با تأکید بر مشارکت و آموزش والدین همگام با آموزش و برنامه ریزی برای دانش آموزان و تأثیر مهم خانه و خانواده بر میزان یادگیری دیرآموزان، افزود: آگاه سازی اولیا درباره مسائل و مشکلات رفتاری در مدرسه و عواقبی که احتمالاً برای دانش آموزان، مدرسه و جامعه پیش خواهد آمد بسیار حائز اهمیت است.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان ادامه داد: دیر آموزان که ۱۰ تا ۱۳ درصد جامعه دانش آموزی را به خود اختصاص داده اند به عنوان یکی از مشکلات اساسی آموزشی دوره ابتدایی محسوب شده و معمولاً نمی توانند در تحصیل و یادگیری مطالب همگام با سایر همکلاسی های خود پیش بروند.

گفتنی است سال تحصیلی گذشته نیز ۷۳۴ نوآموز پیش دبستانی، هزار و ۷۹۹ دانش آموز در پایه اول ابتدایی و ۹۶۷ دانش آموز در پایه های دوم و سوم ابتدایی مدارس عادی استان دیرآموز تشخیص داده شدند.

کد خبر 4708246

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =