هشدار نسبت به افزایش فعالیت غیررسمی تعاونی ها

معاون وزیر تعاون با اشاره به مصوبه غیرقانونی هیئت مقررات زدایی در خصوص ثبت تغییرات تعاونی‌ها بدون مجوز وزارت تعاون گفت: این مصوبه به معنای افزایش فعالیت‌های غیررسمی تعاونی‌ها است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجعفر کبیری امروز دوشنبه (۱۱ شهریور) در نشست خبری به مناسبت هفته تعاون با اشاره به مصوبه غیرقانونی هیئت مقررات زدایی مبنی بر اینکه تعاونی‌ها برای ثبت تغییرات نیاز به مجوز وزارت تعاون ندارند، گفت: این مصوبه بدون مجوز هیئت دولت ابلاغ و باعث شده تعاونی‌ها بدون اطلاع وزارت تعاون، تغییرات خود را ثبت کنند.

کبیری با بیان اینکه متأسفانه تغییرات ثبتی تعاونی‌ها در حال کاهش است و این یعنی خطر، افزود: فعالیت‌های غیررسمی تعاونی‌ها در حال افزایش است و در این زمینه حتی وزارت اطلاعات گزارشی تهیه و خدمت رئیس جمهور نیز ارائه کرده است.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: البته در جلسه دوم هیئت مقررات زدایی، خوشبختانه آقای دهقان دهنوی معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد در این خصوص همکاری لازم را دارند و امیدواریم این مصوبه لغو شود.

کبیری همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش ادامه داد: بخش تعاون در دوره جدید نیازمند دو رویکرد جدید است؛ نخست توسعه شفافیت و دیگری توسعه نوآوری که در این زمینه پروژه‌هایی را تعریف کردیم.

وی با بیان اینکه در حوزه توسعه شفافیت، گام‌های بزرگی برداشته ایم که یکی از آنها راه اندازی سامانه جامع هوشمند بخش تعاون بود، افزود: محوریت این سامانه ایجاد نظام خودکنترلی و نظارت بر فعالیت مدیران و هیئت مدیره تعاونی‌ها است و بنای ما نیز این است که این سامانه به سامانه کدال بخش تعاون تبدیل شود.

کبیری با تأکید بر اینکه شفافیت در بخش تعاون و استفاده از ظرفیت‌های سامانه جامع هوشمند تعاون نیازمند کمک دستگاه‌های مختلف از جمله سازمان ثبت است، ادامه داد: ما نیازمند این هستیم که سازمان ثبت شرکت‌ها در این زمینه با ما همکاری بیشتری داشته باشد و اعلام آمادگی کردیم که سامانه جامع هوشمند تعاون با سامانه ثبت شرکت‌ها لینک شود تا تعاونی‌ها از یک درگاه واحد مکاتبات و درخواست‌های خود از جمله ثبت تشکیل یا درخواست تسهیلات را ارائه دهند.

وی با بیان اینکه سازمان ثبت شرکت‌ها اطلاعات بسیار خوبی از شرکت‌ها و مؤسسات دارد که می‌تواند این اطلاعات را در اختیار معاونت تعاون برای بارگذاری در سامانه جامع هوشمند قرار دهد، گفت: اگر در گذشته تعاونی‌ها در مدت ۳۰ تا ۴۰ روز باید منتظر ثبت تشکیل تعاونی می‌شدند، در صورت ارتباط با سامانه ثبت شرکت‌ها، این زمان از یک روز تا نهایتاً ۵ روز به طول خواهد انجامید که امیدواریم در سال ۹۸ این اتفاق رخ دهد.

کبیری به افزایش ۱۲ برابری بودجه نظارت بر تعاونی‌ها اشاره کرد و افزود: برای بازگشت اعتماد عمومی به بخش تعاون باید نشان دهیم که این بخش ضد فساد است، بنابراین یکی از اقدامات مهم، افزایش کنترل و نظارت بر فعالیت تعاونی‌ها است.

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: اقدام دیگر در راستای توسعه شفافیت، راه اندازی سامانه شفافیت صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون بود که تمام قراردادهای صندوق در این سامانه قابل دسترس است.

وی با بیان اینکه تأمین مالی پروژه‌های تعاونی‌ها یکی از مهمترین اولویت‌های این بخش است، افزود: غیر از تسهیلات بانکی باید در جهت به کارگیری روش‌های نوین تأمین مالی حرکت کنیم که در این زمینه طرح تأمین مالی خُرد تضمین شده برای تأمین مالی تعاونی‌ها به ویژه تعاونی‌های دارای ایده‌های جدید و آی تی بیس در روز جهانی تعاون راه اندازی شد.

کبیری با بیان اینکه در قالب طرح تأمین مالی خرد تضمین شده برای نخستین بار، اصل سرمایه توسط صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون تضمین خواهد شد، تأکید کرد: این روشی مناسب برای تأمین مالی پروژه‌های نوآور و فناور با نرخ بهره پایین است. البته برای اینکه صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون بتواند پروژه‌های بیشتری را پوشش دهد باید اصل سرمایه صندوق افزایش یابد که طی نامه نگاری‌های صورت گرفته از سوی وزیر تعاون با رئیس سازمان برنامه و بودجه، قرار است اصل سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۸ کل کشور افزایش یابد.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهارامیدواری کرد که مجموعه این بسته‌ها بتواند روند سرمایه گذاری و توسعه فعالیت‌های بخش تعاون را در سطح کشور تسریع کند.

وی افزود: بحث دیگری که بر روی آن تأکید کردیم توسعه بازار تعاونی هاست؛ این مشکل را نه فقط تعاونی‌ها، بلکه بنگاه‌های کوچک و متوسط کشور با آن مواجه هستند. هم دولت و هم بخش غیردولتی به رغم تمرکز بر روی تولید اما به بازار بنگاه‌ها توجهی نکرده اند که باید تمرکز جدی برای توسعه بازار تعاونی‌ها داشته باشیم.

کبیری ادامه داد: در همین زمینه سامانه «تعاون مارکت» برای خرید و فروش و معامله بین تعاونی‌ها از هفته جاری راه اندازی شد و در این سامانه ۱۱۰۰ شرکت تعاونی شناسایی و محصولات آنها نیز برندسازی شد.

معاون امور تعاون وزیر تعاون همچنین با اشاره به رویکرد توسعه نوآوری در دوره جدید مدیریت تعاونی‌ها نیز گفت: در این زمینه اولین مرکز نوآوری بخش تعاون در استان فارس در شهریورماه تأسیس شد که مدیریت این مراکز، غیردولتی و با همکاری شتاب دهنده‌های مورد تأیید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

کبیری تأکید کرد: مراکز نوآوری بخش تعاون دو هدف را دنبال می‌کنند. هدف نخست این مراکز افزایش بهره وری و نفوذ تکنولوژی در تعاونی‌های موجود و هدف دوم نیز حمایت از تعاونی‌های دانش بنیان و نوبنیان است. تعاونی‌های نوبنیان تعاونی‌هایی هستند که در سطح تعاونی‌های دانش بنیان نیستند اما طرح و ایده‌های آنها نوآور است.

کد خبر 4709047

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =