امر به معروف و نهی از منکر حق عمومی آحاد ملت است

مرتضی نظری با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر حق عمومی آحاد ملت است، گفت: امام خمینی(ره) پیشنهاد دادند تا موضوع امر به معروف و نهی از منکر در قالب نهادی همانند وزارت خانه پیگیری شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی امر به معروف و نهی از منکر از قانون تا اجرا، با حضور مرتضی نظری معاون نظامی و جانشین قضائی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان تهران و در ارتباط تلفنی با آیت الله حسن ممدوحی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و از اعضای سابق مجلس خبرگان از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مرتضی نظری با اشاره به این که امر به معروف و نهی از منکر حق عمومی آحاد ملت است، گفت: این موضوع جزو حقوق اولیه افراد است و می‌توانیم آن را در رده مسائلی مانند آزادی بیان قرار دهیم.

وی افزود: قانون اساسی در اصل هشتم به موضوع امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرده است، در حالی که نحوه اجرای این موضوع مغفول مانده است.

جانشین قضائی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان تهران اضافه کرد: امام خمینی (ره) در اوایل انقلاب پیشنهاد دادند تا موضوع امر به معروف و نهی از منکر در قالب یک نهادی مانند وزارت خانه پیگیری شود.

وی با اشاره به این که امر به معروف و نهی از منکر یک کار دسته جمعی است، اظهار کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید بتواند دستگاه‌ها و نهادهای مختلف را گرد هم جمع کند.

مرتضی نظری با اشاره به تصویب قانون امر به معروف و نهی از منکر در سال ۹۴، توضیح داد: بر اساس قانون تمامی دستگاه‌هایی که می‌توانند در حوزه امر به معروف و نهی از منکر نقش آفرین باشند، در شورای این ستاد حضور به هم می‌رسانند. ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید بتواند بسترهای اجرای این کار را فراهم کرده و دستگاه‌های مختلف را در اجرا و احیای این امر، دغدغه مند کند.

معاون نظامی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان تهران افزود: این ستاد در تلاش است تا مردم و تمامی مسئولان و دستگاه‌ها نسبت به مشکلات کشور بی تفاوت نباشند.

وی با اشاره به این که قانون آمران به معروف و ناهیان از منکر وظایف ستاد را مشخص کرده است، عنوان کرد: این قانون تکالیف آمران و مخاطبان آنها را مشخص کرده است.

مرتضی نظری ادامه داد: در این قانون به صراحت آمده که آمران به معروف اجازه توهین و ارتکاب به فعل حرام و جرم ندارند. توجه به امر به معروف و نهی از منکر باعث می‌شود تا مسئولین دستگاه‌های مختلف به درستی کار و وظیفه خود را انجام دهند.

معاون نظامی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان تهران تأکید داشت: این ستاد به دنبال واکنش احساسی نیست و همیشه ترویج خوبی‌ها در جامعه را پیگیری می‌کند.

در ادامه برنامه آیت الله حسن ممدوحی گفت: با دقت بیشتر به مساله امر به معروف و نهی از منکر متوجه می‌شویم که این امر تعریف دیگری از دموکراسی یا حکومت مردم بر مردم است.

وی افزود: هر شخص می‌تواند نسبت به شخص دیگر نظام تربیتی و مربی گری داشته باشد و از این طریق امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهد. استمرار امر به معروف و نهی از منکر در هر جامعه می‌تواند نشانگر یک دموکراسی مردمی باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید داشت: متأسفانه امر به معروف و نهی از منکر آن طور که باید در کشور مورد توجه قرار نگرفته است. اجرای خوب و درست امر به معروف و نهی از منکر باعث می‌شود تا دادگستری‌ها و دادگاه‌ها در کشور تعطیل شوند.

کد خبر 4710986

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =