به دنبال گرفتن سهم تربیت بدنی از منابع مدرسه هستیم

سنندج - معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان گفت: در سال تحصیلی جدید به دنبال گرفتن سهم تربیت بدنی از منابع موجود در مدرسه هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، افشین خوش گوار ظهر امروز در نشست کارشناسان تربیت بدنی شهرستان ها و مناطق که در سالن جلسات باشگاه فرهنگیان سنندج برگزار شد، هدف از برگزاری این نشست را تبیین و تشریح برنامه های حوزه تربیت بدنی در سال تحصیلی جدید عنوان کرد و اظهار داشت: انتظار می رود کارشناسان تربیت بدنی ضمن دسته بندی مطالب ارائه شده در این نشست، نسبت به اجرایی شدن توصیه ها اقدام کنند.

وی با بیان اینکه در سال جدید به دنبال گرفتن سهم تربیت بدنی از منابع مدرسه هستیم، افزود: باید با بهره گیری از تجهیزات و امکانات موجود در مدرسه، منابع انسانی و مالی و با همراهی مدیر مدرسه، اولیا و دانش آموزان، برنامه های تربیت بدنی را در مدارس به خوبی عملیاتی کنیم.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان برنامه محوری و هدفمند بودن برنامه ها را از ویژگی های بارز حوزه تربیت بدنی و سلامت دانست و ادامه داد: وفادارترین حوزه در اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش معاونت تربیت بدنی و سلامت بوده است.

خوش گوار با بیان اینکه تربیت بدنی یکی از حوزه های ۱۱ گانه برنامه درسی کشور است، یادآور شد: امیدواریم تربیت بدنی به جایگاه واقعی خود برسد.

وی با تاکید بر اینکه برنامه های تربیت بدنی باید به کف مدارس نفوذ پیدا کند، بیان کرد: وقتی می توانیم ادعای موفقیت کنیم که همه دانش آموزان از برنامه های حوزه تربیت بدنی منتفع شوند.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان در ادامه به بیان راهکارهایی برای گرفتن سهم تربیت بدنی از منابع مدرسه پرداخت و با بیان اینکه مدیر مدرسه، تاثیرگذارترین نیروی انسانی در مدرسه است، بر جذب و همراهی مدیران مدارس با برنامه های تربیت بدنی تاکید کرد.

خوش گوار گفت: طرح همراه یک طرح تشویقی، تبلیغی و انگیزشی بود که سال گذشته به صورت آزمایشی اجرا شد و امسال نیز تداوم خواهد یافت و در این طرح مدیر مدرسه باید خود را با برنامه های حوزه تربیت بدنی همراه کند.

وی همچنین از کارشناسان تربیت بدنی شهرستان ها و مناطق خواست دوره آموزشی ۱۶ ساعته را تا پایان آبان ماه برای مدیران مدارس برگزار و اهم برنامه ها و سیاست های این حوزه را برای آنان تفهیم کنند.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان تشکیل انجمن ورزشی دانش آموزانرا یکی دیگر از برنامه های اولویت دار حوزه تربیت بدنی عنوان کرد و اظهار داشت: این طرح مهمترین طرح درون مدرسه ای است که در کنار برنامه های مکمل، تمام مدارس متوسطه اول و دوم دختران و پسران را پوشش می دهد.

خوش گوار با بیان اینکه در طرح انجمن ورزشی دانش آموزان، دانش آموز بازوی اجرایی معلم تربیت بدنی و مدافع نیازهای دانش آموزان در مدارس خواهد بود، افزود: همه مدارس متوسطه باید انجمن ورزشی دانش آموزان را تا ۱۵ آبان ماه معرفی کنند.

وی اجرای طرح مدرسه میزبان را از دیگر برنامه های اجرای حوزه تربیت بدنی دانست و با بیان اینکه این طرح مکمل طرح مدرسه قهرمان است، هدف از اجرای این طرح را ایجاد نشاط و شادابی در مدارس، همراه کردن عوامل مدرسه با برنامه های حوزه و استفاده از ظرفیت داوطلبی دانش آموزان عنوان کرد.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان همچنین اجرای برنامه ویژه مدرسه (بوم) را از دیگر برنامه های مهم قابل اجرا در حوزه تربیت بدنی نام برد و ادامه داد: قرار است در این طرح در طول ۶۰ ساعت از برنامه آموزش مدارس کاهش پیدا کند و به جای آن فعالیت ها و برنامه هایی مورد علاقه دانش آموز جایگزین شود.

خوشگوار یادآور شد: طرح برنامه ویژه مدرسه (بوم) مختص مدارس دوره دوم ابتدایی و متوسطه اول است که تا پایان مهر ماه دستورالعمل مختص برنامه های حوزه را ابلاغ خواهیم کرد.

وی اجرای طرح درس تربیت بدنی در سازه مدرسه را یکی دیگر از برنامه های همه حوزه تربیت بدنی عنوان کرد و با بیان اینکه این طرح مختص مدارس دوره اول ابتدایی است، بیان کرد: در این طرح فضاهای بلا استفاده و متروک مدارس شناسایی می شود و هر شهرستان و منطقه باید یک فضا را شناسایی و به تربیت بدنی معرفی کنند.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان با بیان اینکه خروجی برنامه های حوزه تربیت و سلامت تربیت دانش آموز سالم است، گفت: باید از همه فضاهای مدرسه به نفع ورزش استفاده کنیم.

خوش گوار در بخش دیگری از سخنان خود بر استفاده از ظرفیت های موجود پیرامون حوزه تربیت بدنی و سلامت تاکید کرد و سرگروه های آموزشی، انجمن های علمی معلمان تربیت بدنی، انجمن اولیا و مربیان و رسانه ها را چهار ظرفیت مهم این حوزه برشمرد و اظهار داشت: باید از همه ظرفیت های موجود برای ارتقای تربیت بدنی استفاده کرد.

وی در پایان توصیه های نیز برای کارشناسان تربیت بدنی و سلامت شهرستان ها و مناطق تابعه استان داشت و برگزاری گردهمایی معلمان تربیت بدنی در مهر ماه، برگزاری دوره آموزشی برای مدیران مدارس، توزیع مناسب و عادلانه تجهیزلات ورزشی با اولویت مدارس محروم و کم برخوردار و عدم هزینه تراشی مازاد به ویژه در بخش عمرانی از اهم این توصیه ها بود.

کد خبر 4711776

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =