امام عصر(عج) بر شیعیان دلسوزی پدرانه دارند

یک استاد دانشگاه درباره شئونات و مقامات امام عصر (عج) عنوان کرد: امام عصر (عج) بر رشد و تکامل معنوی و دنیایی شیعیان شان نظارت دارند و ما باید حقوقی را که نسبت به امام مطرح است رعایت کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهنام قدیانی استاد دانشگاه در بررسی یکی از شئونات امام زمان (عج) در برنامه «فردای بهاری» رادیو گفت و گو با اشاره به آیه وَقَضَی رَبُّکَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا بیان کرد: خداوند در قرآن کریم حکم فرموده که غیر از او را نپرستید و به پدر و مادرتان نیکی کنید. در ظاهر این آیه منظور از والدین پدر و مادر ما یعنی کسانی هستند که از آنها متولد شدیم.

وی افزود: در باطن این آیه منظور از والدین حضرت رسول(ص) و امیرالمؤمنین(ع) هستند چون روایت داریم که پیامبر فرمودند «من و علی دو پدر امت هستیم»، لذا والدین یا دو والد به پیامبر(ص) و امام معصوم (ع) بر می‌گردد. این شأنی که برای امام علی (ع) است، برای همه ائمه نیز هست. امام رضا (ع) در روایتی فرمودند که امام والد با شفقت و شفیق است.

قدیانی تصریح کرد: باید بدانیم پدر یک جایگاهی دارد که فرزندان نسبت به او دارند و یک جایگاهی دارد که او نسبت به فرزندان دارد. قصه فرزندان نسبت به پدر به ما بر می‌گردد. ما باید حقوقی را که نسبت به امام مطرح است رعایت کنیم.

وی افزود: امام صادق (ع) فرمودند «احسان به والدین این است که قبل از اینکه آنها حاجت خودشان را مطرح کنند فرزند آن حاجت را بفهمد و در بر طرف کردنش کوشش کند»، این حالت برای امام نیز مطرح است، لذا از جمله وظایف فرزندی ما برای امام معصوم این است که پیش از اینکه آن حضرت زبان به عرض حاجت باز کند باید بفهمیم که از ما چه توقع و انتظاری دارد و آن را برآورده کنیم.

این استاد دانشگاه به ارتباط پدر و فرزندی و بحث سرپرستی، مراقبت و نظارت اشاره کرد و گفت: همه این موارد از جانب امام بر ما ساری و جاری است. امام عصر (عج) بر رشد و تکامل معنوی و دنیایی شیعیان شان نظارت دارند و شیعیان تحت عنایت آن حضرت هستند، آن حضرت بر شیعیان دلسوزی پدرانه دارند.

قدیانی ادامه داد: ما باید نسبت به آن حضرت تقرب بجوییم و اعمالی انجام دهیم که یک فرزند برای پدرش انجام می‌دهد. مثلا اگر پدری در زندان باشد فرزند همه کار می‌کند تا آن پدر را از زندان آزاد کند، آیا ما نسبت به امام عصر که در زندان غیبت هستند چنین حالتی داشتیم و یا اقدامی کردیم و یا در ذهنمان این دغدغه بوده که چه کار می‌توانیم انجام دهیم تا دل امام عصر (عج) شاد شود.

وی در پایان سخنانش بیان کرد: تفکر یکی از بهترین ابزارهایی است که خداوند در اختیار انسان قرار داده است. باید در خصوص رابطه پدری و فرزندی خودمان با امام بنشینیم و فکر کنیم.

کد خبر 4716421

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =