۲۰ اثر منتخب سومین دوره کتاب سال عاشورا تجلیل می‌شوند

سنگری، دبیرعلمی سومین دوره کتاب سال عاشورا گفت: مجموعا ۲۰ اثر منتخب در سومین دوره کتاب سال عاشورا برگزیده شدند که در روز اختتامیه که ۲۷ شهریورماه است تجلیل و تقدیر می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری اختتامیه سومین دوره کتاب سال عاشورا صبح امروز در بنیاد دعبل برگزار شد. در ابتدای این مراسم، محمدرضا سنگری دبیر علمی سومین دوره کتاب سال عاشورا گفت: عاشورا عظیم ترین تکیه گاه برای امروز، فردا و دوره های حیات ما است. عاشورا بر خلاف همه رویدادهای تاریخی که پس از زمان وقوع، رنگ می بازد و گم می شود جاودانه است و پژوهشگران با گذشت این همه سال به تحلیل آن می پردازند.

وی افزود: هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی، مسئله  عاشورا، محرم و نهضت اباعبدالله دامن گسترده است و هر چه بیشتر پیش می رویم، با جان انسان ارتباط عمیق تری پیدا می کند. کربلا و محرم، پویا است. اولین دوره کتاب سال عاشورا سال ۱۳۹۴ آغاز شد. در دوره اول آثاری که در سال های ۹۰ تا ۹۳ منتشر شده بودند، شناسایی و بررسی و در نهایت ۲۰ اثر انتخاب شدند. حوزه فرهنگ و تاریخ پربارترین بخش در دوره اول بودند. دومین دوره کتاب سال عاشورا سال ۱۳۹۶ برپا شد که در نهایت در این دوره ۱۸ اثر انتخاب شدند و حوزه پژوهش فرهنگی بیشترین اثر را به خود اختصاص داد. سومین دوره آن هم که امسال برگزار شد.

سنگری تصریح کرد: مهرماه سال ۱۳۹۶ دبیرخانه کتاب سالا عاشورا آغاز به کار کرد و فراخوان این دوره بهمن ماه ۱۳۹۷ منتشر شد و ما از اسفند ۹۶ تا پایان اردیبهشت ماه به سراغ شناسایی و تهیه آثار رفتیم.آثار به دو شکل جمع آوری شد؛ ۱- ارسال نامه و تقاضا از مولفان و ناشران، ۲- چون در برخی مواقع پاسخی از مولف و ناشر دریافت نکردیم، شروع به خرید آثار کردیم و با استفاده از این فرصت، آثار را شناسایی و بررسی کردیم. مجموعا در سومین دوره کتاب سال عاشورا نزدیک به ۲۷۰ عنوان کتاب جمع آوری کردیم که محور آنها عاشورا، محرم و امام حسین (ع) بود. بالاترین آمار در این دوره مربوط به حوزه پژوهش های فرهنگی بود. در دو دوره قبلی هم این گونه بود.

دبیر علمی سومین دوره کتاب سال عاشورا ادامه داد: پس از دریافت این آثار، ارزیابی و داوری آنها شروع شد. در این مرحله ۳۵ داور معرفی شدند و آنها از کسانی بودند که در دوره های پیشین تجربه داشتند. این داوری ها خردادماه آغاز شد و در بررسی اولیه ۱۴۰ عنوان کتاب از گردونه خارج شدند و ۱۳۰ اثر به مرحله دوم راه یافتند. در این مرحله هم ۸۶ اثر را حذف کردیم و ۴۴ اثر به عنوان نامزد نهایی به مرحله پایانی راه یافتند. سرانجام داوری ها ما را به ۲۰ اثر منتخب رساند که از این ۲۰ اثر روز چهارشنبه ۲۷ شهریور تجلیل و تقدیر می شود.

وی در ادامه به تشریح آثار ارسال و منتخب شده این دوره از کتاب سال عاشورا پرداخت و گفت: آثار ارسالی سومین دوره کتاب سال عاشورا در ۵ شاخه دسته بندی می شود. فرهنگ و تاریخ که شامل زیرمجموعه های مقتل تألیفی، تصحیح، پژوهش فرهنگی، پژوهش تاریخی و پژوهش اجتماعی می شود. در این شاخه مجموعاً ۴ اثر منتخب داشتیم. شاخه ادبیات که شامل زیرمجموعه های شعر، شعر هیئت، ادبیات داستانی، ادبیات غیرداستانی، ادبیات نمایشی و پژوهش ادبی می شود. در این شاخه ۸ اثر منتخب داشتیم و نکته مهم این که امسال برای اولین بار شعر هیئت را از شعر جدا کردیم. شاخه هنر که شامل زیرمجموعه های خوش نویسی، عکس، تجسمی و پژوهش هنری می شود. در این شاخه هم سه اثر منتخب داشتیم. شاخه کودک و نوجوان که شامل زیرمجموعه های شعر کودک، داستان کودک و تصویرگری کتاب کودک می شود. در این حوزه ۳ اثر منتخب داشتیم و شاخه ترجمه که شامل دو زیرمجموعه از فارسی به زبان های دیگر و از زبان های دیگر به فارسی می شود. در این شاخه دو اثر منتخب داشتیم که هر دو مربوط به زیرمجموعه ترجمه از زبان های دیگر به فارسی بود و ما متأسفانه هیچ اثری در زیر مجموعه ترجمه فارسی به زبان های دیگر نداشتیم.

وی افزود: در جایزه کتاب سال عاشورا ما به چند مسئله توجه داریم. اول اینکه آثار برتر را شناسایی و به جامعه معرفی کنیم. ذاکران، مداحان و منبری ها از ما می پرسند که کتاب خوب و برتر به ما معرفی کنید. شناخت نویسندگان برتر و هنرمند در این حوزه است. ما برای پرداختن به نیازهای احتمالی آینده باید از این آثار استفاده کنیم. سال گذشته با بسیاری از نویسندگان ارتباط برقرار کردیم که حاصل آن را امسال دیدیم. علاوه بر این برگزاری این برنامه فرصتی را برای ما فراهم می کند که آثار مهم و گرانقدری نقد شوند. خوشبختانه در این حوزه ما هیچ مسئله ای نداریم و ملاحظه ای در این خصوص که کتاب فرد خاصی نقد نشود، صورت نمی گیرد. مثلا سال گذشته کتاب آیت الله بهجت، آیت الله جاویدان و ... نقد شدند. کشف حوزه های کمتر مطالعه شده از دیگراهداف ما است. در کتاب سال عاشورا این پرسش را از نویسندگان و پژوهشگران میکنیم که چرا برای نسل های آینده تولیدی صورت نمی گیرد و چرا ناشران و موسساتی مثل انتشارات برهان مدرسه و کانون پرورش فکری به این امر مهم نمی پردازند.

وی یادآور شد: تشویق نویسندگان هدف دیگر ما از برگزاری کتاب سال عاشورا است. امیدواریم بتوانیم به زودی کتابچه پژوهشی شامل موضوعات عاشورا تهیه کنیم تا بدانیم که در این قلمرو چه کارهایی لازم است بکنیم. همه ما باید تلاش کنیم که در این حوزه شبهه زدایی کنیم و اطلاعاتمان به روز باشد. چون نسل امروز یک نسل پرسشگر است که ما باید بتوانیم به پرسش های آنان پاسخ دهیم.

پس از سنگری، علی عظیمی رئیس هیئت مدیره بنیاد دعبل گفت: راهبردی در شیعه مطرح است به نام راهبرد محبت و این راهبرد به نظر من استراتژی شیعه است. اگر ما به منابع اصلی خودمان یعنی کتاب و سنت مراجعه کنیم، ریشه این دو راهبرد را می بینیم. ما تلاش کردیم تا در بنیاد دعبل هم در این محور قرار بگیریم. همانطور که می بینید با پیوند محبت و این استراتژی ما شاهد حرکتی مثل پیاده روی اربعین و همسو شدن با کشور عراق هستیم. جامعه مداحی ما هم به محتوایی احتیاج دارد که زایش آن توسط محبت صورت گرفته باشد. این نشست با پرسش و پاسخ خبرنگاران و سخنرانان به پایان رسید.

تصاویری که در ادامه می بینید عنوان آثار منتخب شده سومین دوره کتاب سال عاشوراست.

اختتامیه سومین دوره کتاب سال عاشورا روز چهارشنبه ۲۷ شهریورماه ساعت ۱۶ در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی واقع در خیابان استاد نجات اللهی، نبش پارک ورشو برگزار می شود.

کد خبر 4718658

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =