صرف ۷ میلیاردریال برای اجرای طرح های آبخیزداری در نهاوند

همدان - رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نهاوند گفت: امسال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در شهرستان نهاوند ۷۱۶ میلیون تومان هزینه می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی همدان، علی ده پهلوان از اجرای طرح‌های آبخیزداری درحوزه‌های آبریز دره میرزا، سهران، تازناب و فارسبان خبر داد و گفت: امسال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در شهرستان نهاوند ۷۱۶ میلیون تومان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و اعتبارات استانی هزینه می‌شود.

وی طرح‌های آبخیزداری را شامل پروژه های بیولوژیکی از قبیل کپه کاری، علوفه کاری و سازه های آبخیزداری و بندهای ملاتی و گابیونی و خشکه چین عنوان کرد و گفت: این طرح ها باعث نفوذ بیشتر آب در خاک، کاهش فرسایش خاک و جلوگیری از  بروز سیلاب‌ها می شود.

علی ده پهلوان گفت: امسال طرح بند ملاتی با ۹۵۴ متر مکعب، عملیات سنگ گابیونی با ۴۷۴ متر مکعب و خشکه چین با ۸۰۰ متر مکعب در حوزه آبخیز دره میرزا در دست اجراست.

وی افزود: عملیات سنگ و ملاتی امسال در حوزه‌های فارسبان و تازناب و سهران هم اجرا می‌شود.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نهاوند افزود: با اجرای طرح‌های آبخیزداری از وقوع سیلاب در مواقع بارش‌های رگباری و همچنین فرسایش خاک پیشگیری می شود.

وی با بیان اینکه امسال با نظارت بیشتر بر ورود دام در مراتع شهرستان نهاوند، تولید علوفه در این شهرستان ۷۰۰ تن افزایش یافت، گفت: هر سال بین ۶۸۰۰ تا ۶۸۵۰ تن علوفه در مراتع شهرستان نهاوند تولید می‌شد که با کنترل زمان ورود دام به مراتع امسال تولید علوفه در مراتع شهرستان به ۷۵۰۰ تن رسید.

ده پهلوان با بیان اینکه امسال اکیپ‌های نظارتی منابع طبیعی مانع ورود دام عشایر قبل از ۱۵ اردیبهشت به مراتع شدند، افزود: پوشش گیاهی در مراتع باعث نفوذ پذیری آب در زمین و حفظ خاک شده و مانع روان شدن سیلاب و خسارت به مردم و کشاورزان می‌شود.

کد خبر 4719710

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =