آموزه های قرآنی بهترین الگوی تربیتی کودکان است

قزوین- استاد علوم قرآنی گفت: آموزه های قرانی بهترین الگو برای تربیت فرزندان و هدایت آنها در مسیر زندگی سعادت بخش است.

به گزارش خبرنگار مهر، کارگاه یک روزه آشنایی با سبک زندگی قرآنی ویژه معلمان قرآن استان قزوین روز چهارشنبه با حضور حجت الاسلام علی نعمت اللهی مدیرکل تبلیغات اسلامی، فضلی سرپرست معاونت فرهنگی، قلی پورمسئول دارالقرآن استان در محل تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد.

محمد فضلعلی در این کارگاه آموزشی گفت:در قرآن کریم تمام آموزه های تربیتی فرزندان ما وجود دارد و اگر با این کتاب آسمانی بیشتر آشنا شویم راه تربیت کودکان ونوجوانان هموار می شود.

وی بیان کرد: برای تاثیرگذاری در تربیت فرزندان باید ابتدا خود را آراسته به برخی رفتارهای قرآنی کنیم تا فرزندانمان الگو بگیرند.

فضلعلی تصریح کرد: یکی از ویزگی های والدین در تربیت اصولی فرزندانشان این است که باید صبور باشند و با آرامش و بتدریج تلاش کنند رفتار کودکان و نوجوانان خود را تغییر دهند و آنها را با آموزه های دینی آشنا کنند.

این استاد قرآنی تصریح کرد: نباید برای تربیت عجله کنید و انتظار داشته باشید در کوتاه مدت بتوانیم دیدگاه و عقاید ویا رفتار فرزندان خود را به موضوعی متوجه کرده و آنها را مجاب به تحول کنید بلکه این کار باید بتدریج و با رعایت اصول منطقی و علمی و نگاه قرآنی صورت گیرد.

وی یادآورشد: باید بستر ی را فراهم کنید تا فرزندان شما تربیت دینی را بپذیرند و اگر تعاملات ایجابی به شکل مناسب صورت گیرد می توانیم موثر باشیم.

فضلعلی تصریح کرد: برای چادر سر کردن و رعایت حجاب باید روشهای مناسب و علمی را بدانیم و هرگز در این راستا فرزند خود را با دیگران مقایسه نکنید زیرا پیامدهای منفی دارد.

وی اضافه کرد: در احادیث و روایات می توان روش هایی را یافت که می توانند حلال مشکلات باشد و از آنجا که انسان ها تنوع سلیقه دارند باید شیب سوق دادن ما به تغییر رفتار خیلی کند و ملایم باشد و اگر سناریویی برای فرزندان خود می نویسید حتما با صبوری عمل کنید.

این استاد علوم قرآنی تصریح کرد: معلمان باید با سوال و جواب و توضیح مناسب بتوانند رگه هایی از تربیت پدیری را در کودکان پیدا کرده سپس روش تربیتی را پیاده کنند تا نتیجه بخش باشد.

فضلعلی گفت: قرآن کریم اسوه احسن را معرفی می کند و باید در تربیت فرزندان به چالش های جوانان و نوجونانان در خصوص ربوبیت و الوهیت پاسخ دهیم.

وی اظهارداشت: باید کاری کنیم خود کودکان از بدی و آسیب ها دوری کنند و سراغ خطا و مسیر اشتباه نروند و در این راه استفاده از آموزه های دینی بسیار تاثیرگذار است.

فضلعلی یادآورشد: تربیت سلبی به درون صاف نیاز دارد تا بتوانید فرزندان را تربیت کنید و به همین دلیل معلمانی که متخلق به اخلاق دینی و اسلامی هستند بیشتر تاثیر گدار بوده اند لذا تلاش و ایمان لارم است تا تربیت درست انجام شود.

در استان قزوین بیش از ۲ هزار معلم قرآنی وجود دارد.
 

کد خبر 4722372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =