درآمدی بر سیره معصومان در کتاب‌های چهارگانه شیعه منتشر شد

درآمدی بر سیره معصومان در کتاب‌های چهارگانه شیعه، مقدمه‌ای است بر استخراج سیره از این کتاب‌های چهار گانه شیعه است.

به گزارش خبرنگار مهر، درآمدی بر سیره معصومان در کتاب‌های چهارگانه شیعه تألیف علی اکبر ذاکری به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در بهار ۱۳۹۸ در ۳۷۲ صفحه منتشر شد.

برای دستیابی به سیره صحیح و سبک زندگی پیامبر (ص)، ائمه(ع) و حضرت فاطمه (س) بهترین منبع، کتب معتبر است تا آنچه نقل و ارائه می شود برای همه مورد پذیرش قرار گیرد.

برترین و گرانسنگ‌ترین و مستندترین آثار معتبر نزد پیروان اهل بیت(ع)؛ کتاب‌های چهارگانه شیعه است.

اولین و مهم ترین آن کتاب شریف الکافی است که مشتمل بر مسائل مختلف است. دو جلد آن در باره مسائل اصول دین، پنج جلد در مسائل فروع دین و یک جلد با عنوان روضه‌، شامل برخی مسائل تاریخی و خطب‌ها و نامه‌های معصومان است.

این کتاب را ثقة الاسلام محمد بن یعقوب کلینی (۳۲۹ق) در عصر غیبت صغری در بغداد نگاشته است. ‌

دومین کتاب من لا یحضره الفقیه است، کتابی در مسائل فروع دین و مسائل فقهی که محمد بن علی بن بابویه معروف به شیخ صدوق(۳۳۸۱ق) آن را نوشته و مشتمل بر حکم و نواهی پیامبر(ص) نیز هست و تلاش کرده از اخبار صحیح آن را گردآوری و در دسترس عموم قرار دهد.

سومین‌ اثر تهذیب الأحکام و چهارمین آن الاستبصار فیما اختلف فیه الاخبار است که هر دو توسط محمد بن حسن معروف به شیخ طوسی(۴۶۰ق) نگاشته شده است. هر دو در مسائل فقهی است.

هدف اصلی نویسنده در عین شرح کتاب استادش مقنعۀ شیخ مفید، بر طرف کردن تعارضات اخبار است. الاستبصار آن بخش از کتاب تهذیب است که شیخ طوسی در حل تعارضات اخبار، اظهار نظر کرده و با اندک ویرایش به صورت کتابی مستقل عرضه کرده است. این چهار اثر که در ۲۴ مجلد منتشر شده از مهم‌ترین و ارزشمندترین آثار مکتوب شیعه است که از زمان تدوین تا کنون به عنوان منابع اولیه مسائل عقیدتی و فقهی مورد توجه بوده و از منابع اصلی فقه شیعه است. سیره پژوهشی مستقل در این آثار، برای اولین بار است که انجام می‌گیرد.

این جلد مقدمه‌ای است بر استخراج سیره از این کتاب‌های چهارگانه شیعه. ابتدا به بیان مفهوم سیره و سنت در لغت و اصطلاح و دلایل پیروی از سیره معصومان پرداخته است. سپس ساختار و ویژگی‌های هر یک از این چهار کتاب‌، تبیین و نسخه‌ها، شروح و مؤلفان آنها معرفی شده‌اند. علت اعتماد به آنها و منابعشان که برگرفته از اصول چهارصدگانه شیعه است. همراه با سیر تدوین حدیث و نگارش اصول و جوامع حدیثی اولیه در بخش اول کتاب بیان شده است.

بخش دوم در باره زندگانی معصومان(ع) در فصول متعددی ارائه و اخباری که در کتاب‌های چهارگانه شیعه در باره معصومان آمده نقل و به وضعیت سیاسی ـ اجتماعی زمان آنان نیز پرداخته شده است. از ویژگی‌های دیگر این اثر آن که، برخی اخبار که با حقایق تاریخی مخالف بوده، مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

کد خبر 4722432

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =