استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای توسعه شهرها

بوشهر- معاون عمرانی وزیر کشور گفت: برای توسعه پایدار شهرها و شهرستان‌ها از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاران بخش خصوصی استفاده شود این صورت رشد شهرها و شهرستان‌ها بعید بوده و جهشی ایجاد نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی جمالی‌نژاد بعدازظهر پنج‌شنبه در آیین افتتاح شهرداری بیدخون عسلویه اظهار داشت: کار شهرداری‌ها سکان‌داری شهراست و خیلی از کارها در شهرداری‌ها بخش خصوصی می‌تواند به بهترین وجه انجام دهد که لازم است در این راستا بسترهای موردنیاز و ظرفیت موردنظر فراهم شود.

ظرفیت گردشگری عسلویه به‌صورت خاص تعریف شود

وی تصریح کرد: عسلویه و منطقه پارس جنوبی علاوه بر اینکه پایگاه صنعتی محسوب می‌شود دارای ظرفیت‌های مهم گردشگری است باید گونه خاص ظرفیت گردشگری آن تعریف شود.

جمالی‌نژاد بیان کرد: خیلی از مشکلات شهرها و روستاها با ظرفیت‌های مناطق حل می‌شود و بسیاری از پروژه‌های کلان‌شهرها در زمینه‌های فرهنگی، هنری، زیرساخت‌های ورزشی، پلاتوهای تئاتر، سالن‌های هنری، باغ گل‌ها، باغ پرندگان و دیگر پروژه‌ها با فراهم شدن بستر از سوی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی اجرا می‌شود.

آمادگی وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به استناد ماده ۶۲ قانون شهرداری‌ها، هدایت، حمایت و نظارت در هر زمینه‌ای از جمله جذب سرمایه‌گذار، مشارکت، ایجاد زیرساخت، تسهیلات و مساعدت‌ها انجام می‌دهیم.

جمالی‌نژاد افزود: جمعیت کشور به سمت پیری سوق داده‌شده و باید حتماً افزایش جمعیت داشته باشیم در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در کنار افزایش جمعیت توسعه متوازن مطرح‌شده است.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، بابیان اینکه باید افزایش جمعیت در تمام شهرها موردتوجه قرار بگیرد گفت: اگر جمعیت افزایش یابد و در تهران و کلان‌شهرها سکونت داشته باشند اهداف موردنظر محقق نشده که در این زمینه توزیع متوازن بسیار مهم است.

معاون وزیر کشور خاطرنشان کرد: سیاست ملی شهری بر اساس توجه به جمعیت، مرکز بخش بودن و دیگر شاخص‌ها تدوین و تشکیل می‌شود که کمک می‌کند تمام نقاط کشور، روستاهایی که ملزومات شهر شدن را دارند موردتوجه قرار می‌گیرد.

جمالی‌نژاد تأکید کرد: با افزوده شدن شهرهای اخیر اکنون ۱۳۰۰ شهر و ۳۷ هزار دهیاری در کشور تأسیس‌شده که هرکدام دارای ظرفیت‌ها و جاذبه‌های خاصی هستند.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، با اشاره به ویژگی روستاهای استان بوشهر و اهمیت تبدیل آن‌ها به شهر بیان کرد: تبدیل روستاهایی که دارای جذابیت و شاخص‌های لازم دارند بسیار می‌تواند اثربخش در توسعه پایدار باشد.

وی بابیان اینکه وقتی روستایی تبدیل به شهر می‌شود باید اداره آن متفاوت باشد، مدیریت و نگاه مدیران آن‌هم باید تغییر کند افزود: پارس جنوبی به‌عنوان پایتخت انرژی ایران معرفی‌شده که مناطق شهری و روستایی آن اگر بخواهد رشد، جهش و توسعه یابد نیاز به همدلی و هم‌افزایی است.

معاون عمرانی وزیر کشور گفت: توسعه پایدار، بدون وفاق، همدلی و همبستگی غیرممکن است، در توسعه پایدار شهری همه شهروندان و مسئولان باید در آن مشارکت کنند که عدم وفاق در همدلی یکی از آسیب‌ها محسوب می‌شود.

جمالی‌نژاد تصریح کرد: همدلی بین شورای شهر و شهرداری یک ضرورت است و اگر این تفاهم نباشد تمام برنامه‌ها و طرح‌ها بی‌نتیجه می‌ماند.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بابیان اینکه تمام شهرها و روستاها مملو از ظرفیت و قابلیت است که باید به این توانمندی‌ها توجه ویژه شود خاطرنشان کرد: مطرح‌شدن پارس جنوبی به‌عنوان پایتخت انرژی، ظرفیت بسیاری ایجاد می‌کند.

معاون عمرانی وزیر کشور اظهار داشت: در کنار مشکلات پارس جنوبی که برای شهرها و روستاهای پیرامونی ایجاد کرده مانند آلودگی هوا، یکسری ظرفیت هم ایجاد می‌کند که زمینه توسعه پایدار مناطق را فراهم می‌کند.

کد خبر 4723199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =