۱۶۵۰هکتار از اراضی آذربایجان غربی زیرکشت کلزا رفت

ارومیه – رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر یک هزار و ۶۵۰ هکتار از اراضی استان زیر کشت دانه روغنی کلزا رفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسول جلیلی در خصوص آخرین وضعیت کشت کلزا در استان افزود: در سال زراعی ۹۸_۹۹ توسعه کشت دانه روغنی کلزا در جهت تحقق و اجرای برنامه های اقتصادی مقاومتی توسط وزارت جهاد کشاورزی به استان ۲۱ هزار هکتار ابلاغ  شده است که برنامه ابلاغی سازمان جهاد کشاورزی در جهت توسعه و افزایش کشت این محصول به شهرستانها در سطح ۳۲ هزار هکتار  اعلام شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر یک هزار و ۶۵۰ هکتار از اراضی استان زیر کشت دانه روغنی کلزا رفته است و در سطح ۵ هزار هکتار عقد قرارداد با کلزا کاران شده است که امیدواریم تا مهلت زمان باقیمانده با مشارکت کشاورزان سطح زیر کشت مطابق با برنامه ابلاغی افزایش یابد.

جلیلی با بیان اینکه توسعه کشت دانه روغنی کلزا در اراضی کشاورزی برای رعایت تناوب و پایداری کشت گندم اجرا می شود ، تصریح کرد: عمده شهرستانهای زیر کشت این محصول در استان شهرستانهای پلدشت، نقده ، بوکان، میاندوآب و پیرانشهر است.

 وی با بیان اینکه کشت پاییزه کلزا در استان از ۱۰ شهریورماه آغاز شده و تا ۱۰ مهرماه ادامه خواهد یافت، افزود:  باید به کشت به موقع واستفاده مناسب از بذر و کود به اندازه کافی توجه شود تا راندمان عملکرد در اراضی زیر کشت افزایش یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: در سال زراعی ۹۸_۹۷ بیش از ۵ هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت کلزا رفته بود که بیش از ۱۰ هزار تن محصول از این مزارع برداشت شد.

وی عدم اعلام به موقع قیمت خرید تضمینی دانه روغنی کلزا را از مهمترین موانع توسعه کشت این محصول در استان اعلام کرد و ادامه داد: طبق مذاکره وزارت جهاد کشاورزی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و شورای عالی اقتصاد، قیمت خرید تضمینی برای سال زراعی اینده در حدود ۵ هزار و ۴۰۰ تومان پیشنهاده شده است که امیدواریم این قیمت مصوب نهایی و ابلاغ شود که این امر نقش مهمی در افزایش سطح زیر کشت و افزایش درآمد کلزاکاران استان خواهد داشت.

جلیلی با اشاره به وابستگی کشور در زمینه تامین روغن، اظهارکرد: یکی از محصولاتی که می‌تواند باعث کاهش وابستگی ما در این زمینه شود، دانه روغنی کلزا و توسعه کشت این محصول است که باید برنامه ریزی موثرتری برای ترویج کشت این محصول در استان اعم ازتامین بذور وماشین الات و سایر امکانات مورد نیازدر بین کشاورزان داشته باشیم .

کد خبر 4725921

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =