همایش آشنایی سمن ها با قوانین و مقررات در قزوین برگزار می شود

قزوین- مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: دومین همایش آموزشی آشنایی فعالان سازمان های مردم نهاد با قوانین و مقررات سمن ها مهر امسال در قزوین برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی استانداری قزوین، مریم بیدخام در جلسه هماهنگی برای برگزاری همایش آموزشی قوانین و مقررات سازمانهای مردم نهاد که روز دوشنبه با حضور نمایندگان دستگاههای عضو هیئت نظارت بر سازمانهای مردم نهاد استان در دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری برگزار شد اظهارداشت: در این همایش دستگاه های عضو هیات نظارت بر سازمانهای مردم نهاد استان قوانین و اطلاعات مرتبط با نوع فعالیت سمن ها را تبیین خواهند کرد.

وی با اشاره به این که جهل به قوانین در برخی موارد باعث بروز مشکلاتی برای تشکل های مردم نهاد می شود گفت: به هر میزان که  سطح مشارکت اجتماعی کاهش پیدا کند، موجب بی اعتمادی و کاهش سرمایه اجتماعی می شود و تشکل های مردم نهاد یکی از ارکان اصلی جوامع محسوب می شوند ومشارکت آنها می تواند عامل مهمی برای ارتقاء و توسعه جامعه باشد.  

بیدخام اظهارداشت: سمن ها به عنوان پل ارتباطی بین دولت و مردم می توانند در توسعه و پیشرفت جامعه نقش آفرین باشند و تجربه ثابت کرده است در هر جامعه ای که سازمان های مردم نهاد فعال باشند آن جامعه با مشکلات کمتری مواجه شده و به عبارتی مشارکت اجتماعی می تواند ارتباط معناداری با توسعه پایدار داشته باشد.

وی افزود: مسائل اجتماعی و کنش های شهروندان موضوعی اجتماعی و فرهنگی  است و مشارکت جدی شهروندان در این حوزه بایستی مورد توجه قرار گیرد.  

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به اینکه مردم در حال حاضر به سمن ها اعتماد دارند و این اعتماد نوعی امتیاز و سرمایه محسوب می شود افزود: در راستای حمایت و توانمند سازی سمن ها دومین همایش آموزشی قوانین و مقررات سازمانهای مردم نهاد در مهر ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

دبیر هیئت نظارت بر سازمان های مردم نهاد یادآورشد: در این همایش بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته ادارات دادگستری،  اداره کل ثبت اسناد، امور مالیاتی، پلیس امنیت و اطلاعات، آموزش های مرتبط و مورد نیاز تشکل ها را تبیین خواهند کرد.  

وی گفت: یکی دیگر از برنامه های پیش بینی شده برای سمن ها برپزاری ماهانه کارگاههای آموزشی مطابق  با سر فصل های مورد نیاز از جمله گزارش نویسی، پروپزال نویسی، مستند سازی، تسهیل گری، آشنایی با قوانین و مقررات و سایر موضوعات آموزشی مرتبط با سمن هاست که طبق جدول زمانبندی شده تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

بیدخام با بیان اینکه برخی  از سمن ها برای تمدید پروانه فعالیت خود اهتمامی ندارند اظهار کرد: در این همایش یکی از محورهای بحث تاکید بر فعالیت قانونی و در چارچوب قوانین و مقررات خواهد بود.


   

کد خبر 4726665

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =