۱۰.۲ درصد جمعیت لرستان را سالمندان تشکیل می‌دهند

بروجرد- مدیرکل بهزیستی لرستان گفت: ۱۰.۲ درصد جمعیت این استان را سالمندان تشکیل می‌دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، فاطمه زهرا توکلی ظهر سه شنبه در مراسم تکریم از پیشکسوتان، فرهیختگان و سالمندان بروجرد که به مناسبت ۹ مهر روز سالمند در سالن شهرداری مرکزی بروجرد برگزار شد، اظهار داشت: اینگونه مناسبت های جهانی فقط فرصتی برای تکریم سالمندان نیست بلکه فرصتی برای تدوین برنامه ها و توجه به نقاط قوت و ضعف است.

وی تصریح کرد: جهان در حال پیر شدن است و ضرب آهنگ رشد جمعیت سالمندی در ایران نیز تندتر شده است به طوری که پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک جمعیت سالمندی ایران به ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر معادل ۹.۲۸ درصد برسد.

مدیرکل بهزیستی لرستان ادامه داد: همچنین پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۵ میلادی جمعیت سالمند ایران به ۱۰ درصد و در سال ۲۰۵۰ میلادی به بیش از ۳۰ درصد برسد.

به گفته توکلی، طبق آخرین سرشماری که در سال ۱۳۹۵ شمسی انجام شده است جمعیت سالمند لرستان ۱۰.۲ درصد بوده و مشاهده می کنیم پدیده سالمندی نیز امروز در شهرستان بروجرد مستقر شده است.

وی با بیان اینکه ۴۸ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی استان لرستان قرار دارد، افزود: در حال حاضر ۱۰ هزار زن سرپرست خانوار که با خانواده ۱۴ هزار نفر شامل می شود، ۷ هزار سالمند و یک هزار کودک بی سرپرست تحت پوشش اداره کل بهزیستی لرستان قرار دارند.

مدیرکل بهزیستی لرستان تاکید کرد: رفاه و به زیستن فقط از یک سازمان برنمی آید و می طلبد همه ارگان ها در این راستا همکاری کنند چرا که همه نقاط ضعف و قوت باید دیده شود و نمیتوانیم نسبت به آسیب های اجتماعی بی تفاوت باشیم.

توکلی اظهار داشت: باید به این باور برسیم که یک جامعه متوازن باید برای اقشار سالمند نیز برنامه داشته باشد و اگر مسئولان مشکلات دوران سالمندی را درنیابند فرصت ها را به تهدید تبدیل کرده اند.

وی با بیان اینکه سالمندی دوران پختگی و گنجینه ای از تجارب و دانش است، خاطرنشان کرد: مسئولان نباید سالمندان را فراموش کنند بلکه باید زمینه را فراهم کنند تا هر فرد سالمند در جامعه فعال و پویا باقی بماند.

به گفته مدیرکل بهزیستی لرستان، بروجرد به عنوان شهر دوستدار سالمند معرفی شده است و دغدغه مردم مسائل سالمندان هستند به طوری که مسئولان نیز باید تلاش کنند دسترسی به امکانات و خدمات بیشتر برای سالمندان مد نظر باشد.

توکلی یادآور شد: سازمان بهزیستی متولی کاهش آسیب های اجتماعی و ارتقای سطح زندگی سالم در جامعه است و زمانی میتوانیم به عملکرد خود نمره خوب بدهیم که حال مردم خوب باشد.

کد خبر 4734110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =