فرمانده نیروی دریایی جمهوری آذربایجان با امیر محمدی دیدار کرد

فرمانده نیروی دریایی آذربایجان با حضور در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش در بندر عباس، با امیر دریادار دوم محمدی، فرمانده این منطقه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ادمیرال زائور همت اف فرمانده نیروی دریایی کشور آذربایجان که به دعوت رسمی امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش به ایران سفر کرده است، ظهر امروز با حضور در منطقه یکم دریایی نداجا با امیر دریادار دوم مجتبی محمدی فرمانده این منطقه دیدار و گفتگو کرد.

فرمانده منطقه یکم دریایی در این دیدار با اشاره به اینکه ایران اسلامی سواحل زیادی در اختیار دارد و برای حفظ امنیت تجاری دریایی ضرورت دارد که نیروی دریایی مقتدر داشته باشد، گفت: تأمین امنیت ناوگان تجاری بزرگ کشور در خلیج فارس؛ دریای خزر و دریای عمان بر عهده نیروی دریایی ایران است و نیروی دریایی ارتش همواره در اقیانوس‌ها و دریاهای آزاد حضور موثر و مستمر دارد.

امیر محمدی در این دیدار با اشاره به اهمیت منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز گفت: ۹۰ درصد انرژی جهان از این منطقه جابجا و همچنین ۸۵ درصد صادرات ایران از طریق دریا  انجام می شود.

وی افزود: حضور یک نیروی مقتدر در این منطقه دریایی الزامی است و منطقه یکم نیروی دریایی ارتش، با دارا بودن تمام تجهیزات سطحی، زیرسطحی و پروازی و نیروی انسانی متخصص در این منطقه حساس، حضوری فعال و اثرگذار دارد.

فرمانده منطقه یکم دریایی نیروی دریایی ارتش خاطر نشان کرد: یکی ازبرکات تحریم های ظالمانه در حوزه نظامی، خودباوری وخودکفایی نیروهای مسلح بویژه نیروی دریایی ارتش است، که ساخت ناوشکن ها، ناوهای موشک انداز و زیر دریایی های کلاس غدیر و فاتح  از نتایچ آن به شمار می رود.

دریادار دوم محمدی تصریح کرد: از دیگر وظایف نیروی دریایی ارتش توسعه مناسبات نظامی بادیگر کشور هاست که در این زمینه از پاکستان، چین، عمان، هندوستان وایتالیا به بندرعباس ناوگروه اعزام شده و از دو سال گذشته نیز ریاست آیونز با ایران است و مسئولیت امنیت دریایی به ایران محول شده است.

 فرمانده نیروی دریایی آذربایجان نیز در این دیدار، ایران را یک کشور دوست توصیف کرد و با اشاره به بازدید های نیروی دریایی ایران از ناوگان دریایی در باکو و کمک به این کشور در برگزاری بازی های سیک آپ، گفت: متاسفانه کشور آدربایجان راه مواصلاتی دریایی به بندر عباس ندارد، چرا که در این صورت ناوگروه های متعددی را برای بازدید به این منطقه اعزام می کردیم.

ادمیرال زائور همت اف با تاکید بر این که ما در دریای خزر تعامل سازنده و بسیار خوبی در تمام سطوح با نیروی دریایی ایران داریم خاطرنشان کرد: انشاالله در آینده بتوانیم در سطح عملیاتی و آموزشی ارتباط بیشتر  و موثرتری با نیروی دریایی ایران داشته باشیم.

کد خبر 4734300

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =