تحریم عامل عقب افتادن صنعت نفت ایران است/مقاومت می‌کنیم

وزیر نفت گفت: هرچند سال یک بار صدمه کُشنده به صنعت نفت ایران وارد می شود که تحریم یکی از آن موارد است، هرچند که ما مقاومت می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، بیژن زنگنه وزیر نفت در پنجمین کنگره نفت و نیرو با اشاره به اینکه ایران را می توان همچنان جز کشورهایی دانست که ظرفیت فوق العاده ای برای توسعه در حوزه نفت و گاز دارد، گفت: صنعت نفت می تواند موتور محرک اقتصاد و پیشران توسعه باشد. چرا که فعال بودن این صنعت می تواند سایر بخش های اقتصادی از جمله بخش برق، ریخته گری، دریایی و غیره را نیز فعال کرده و توسعه دهد.

وی افزود: در سال ۸۳ چشم اندازی ۲۰ ساله برای صنعت نفت تهیه شد که اهداف مطرح شده در آن عملیاتی و قابل دسترس است و اکنون با روزآمد کردن آن می توان از این اهداف استفاده و آنها را در بخش های مختلف صنعت به کار گرفت.

زنگنه، آینده فضای کسب و کار کشور با استفاده از توانمندی ها و پتانسیل بخش خصوصی را از اهداف مهم کنگره نفت  و نیرو عنوان کرد و اظهار داشت: شرایط ایران به نحوی است که هر چند سال یک بار ضربه کشنده ای به صنعت نفت وارد می شود که تحریم های اقتصادی را می توان یکی از آنها دانست که اعمال آن موجب عقب ماندن صنعت نفت ایران از فضا و جایگاه بین المللی می شود هرچند که ما در این زمینه مقاومت می کنیم.

به گفته وزیر نفت از جمله شناخته شده ترین فعالیت های بخش خصوصی که ثمره آن را در صنعت نفت دیده ایم می توان به فعالیت پیمانکاری، سرمایه گذاری مستقیم بخش خصوصی در صنعت نفت، ساخت تجهیزات بومی، بهینه سازی مصرف انرژی، پا گرفتن شرکت های e&p و فعال شدن بخش بازرگانی در صنعت نفت دانست.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد توانمندی در ساختار مدیریتی مناسب و همچنین توانایی فناوری و تولید سرمایه کافی، لازمه حضور بخش خصوصی در صنعت نفت هستند که نیاز آنها نیز محسوب می شود.

اتمام عملیات همه بخش‌های دریایی ۲۷ فاز پارس جنوبی تا اوایل سال آینده

زنگنه با اعلام اینکه اواخر امسال یا اوایل سال آینده همه بخش های دریایی ۲۷ فاز پارس جنوبی پایان می یابد، گفت: پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی نیز تا سال ۱۴۰۰ تکمیل می‌شود. این در حالی است که عملیات توسعه ای فاز ۱۱ پارس جنوبی امسال آغاز خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، ایران قصد داشت با هدف استفاده از فناوری فشارافزایی در دریا طرح توسعه ای فاز ۱۱ پارس جنوبی را با همکاری شرکت توتال فرانسه انجام دهد اما به دلیل اعمال تحریم ها، هم توتال و هم شرکت (سی‌ان‌پی‌سی‌آی) چین کنار رفتند؛ البته قطع همکاری آنها در شرایط دوستانه بود و ما هیچ بحث و دعوایی با هم نداشتیم. شرایط تحریم طوری شکل گرفت تا آنها هم نتوانند و هم نخواهند که در ایران فعالیت کنند. فکر می کردند نمی توانند کار کنند و به هر حال کنار رفتند.

وزیر نفت، اوضاع پارس جنوبی را مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: تا آخر سال جاری روزانه حدود ۷۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین را از این فازها وارد شبکه سراسری گاز می کنیم.

وی با بیان اینکه در جغرافیای نفت تغییرات بسیار مهمی اتفاق افتاده که در ۱۰ سال گذشته قابل پیش‌بینی نبوده است، ادامه داد: کسی نمی‌توانست پیش‌بینی کند آمریکا به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شود. کشوری که بزرگ‌ترین واردکننده بود، اکنون نه‌ تنها بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان شده، بلکه صادرات نفت، گاز و میعانات گازی را آغاز کرده است.

به گفته وزیر نفت، با وجود اینها، همچنان ظرفیت‌های بسیار مهم و فوق‌العاده‌ای در حوزه کشورهای خلیج فارس و تولیدکنندگان سنتی برای توسعه و تحرک وجود دارد و نفت کماکان با آن معنای واقعی‌اش می‌تواند محرک و پیشران اقتصاد ایران باشد.

زنگنه با تأکید بر توسعه جهشی صنایع بالادستی نفت و گاز و در ادامه تأمین خوراک و توسعه صنایع بالادست و پایین‌دست پتروشیمی و در کل تکمیل زنجیره ارزش در صنعت نفت اظهار کرد: فعال بودن صنعت نفت بخش بسیار مهمی از دیگر صنایع کشور و خدمات فنی و مهندسی را تحریک و فعال می‌کند.

وی افزود: حجم سرمایه‌گذاری‌های نفت طوری است که می‌تواند بخش عظیمی از خدمات مهندسی و حتی غیرمهندسی را فعال کند و حتی در اشتغال کشور نقش مهمی داشته باشد.

این مقام مسوول درباره سرمایه‌گذاری مستقیم در صنعت نفت در بخش‌های پتروشیمی، پالایش و مایع‌سازی گاز و زنجیره پایین‌دستی نفت، گاز و پتروشیمی توضیح داد: زمینه‌هایی بسیار خوب و خوراک‌های باارزشی وجود دارد که می‌توانیم با سرمایه‌گذاری در آنها زنجیره ارزش را تکمیل و تا جایی که ممکن است از خام‌فروشی پرهیز کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در مورد ساخت تجهیزات و به‌ویژه سیستم‌های صنعتی مورد نیاز صنعت نفت، با اشاره به پیشرفت‌ها و چالش‌های ۱۰ قلم از کالاهای اولویت‌دار صنعت نفت گفت: باید با برنامه‌ریزی‌های لازم این کار را تقویت و تسریع کنیم. این کار آثار مهمی به ویژه در این شرایط برای ایجاد اشتغال و امید دارد.

زنگنه گفت: سیستم‌های مورد نیاز صنعت را باید در داخل به صورت سیار (Skid Mounted) بسازیم. مانند واحدهای بهره‌برداری و نمک‌زدایی یا واحدهای فشارافزایی. اینها کار مهمی است که به آنها احتیاج داریم و باید به آن توجه شود.

وی درباره بهینه‌سازی مصرف انرژی ادامه داد: این موردی است که می‌توانست با توجه به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید حجم عظیمی از کار و فعالیت را برای سازندگان و شرکت‌های خدمات مهندسی ایجاد کند. با توجه به مشکلاتی که در هدفمندی یارانه‌ها بود و اولویت‌دهی به هدفمندی یارانه‌ها و اختصاص منابع برای آن، این کار تقریبا جز در بخش قراردادهای بالادستی نفت  آی.پی.سی و بیع متقابل و مقداری هم در بخش گاز، متوقف شد که باید به این موضوع توجه ویژه شود.

وزیر نفت درباره شرکت‌های E&P ایرانی گفت: وزارت نفت اسامی ۱۵ تا ۱۶ شرکت را برای مشارکت در فعالیت‌های اکتشاف و تولید اعلام کرده است. این شرکت‌های می‌توانند نقش بسزایی در آینده کسب‌وکار صنعت نفت داشته باشند. حتی در شرایط کنونی تحریم نیز این شرکت‌ها می‌توانند فعالیت خوبی داشته باشند.

به گفته زنگنه، هم اکنون فضایی باز برای صادرات فرآورده‌های نفتی مانند نفت گاز، بنزین، نفت و کوره و ... حتی نفت خام و میعانات گازی وجود دارد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه تأمین منابع و سرمایه در مقیاس‌های بزرگ یکی از نیازهای بخش خصوصی ما برای حضور جدی در بخش بالادستی نفت و بازرگانی نفت است، اظهار کرد: تاکنون همه برای تأمین مالی دنبال صندوق توسعه بودند که این دیگر جواب نمی‌دهد. ما باید فکر کنیم چطور می‌توانیم منابع را تأمین کنیم و کمتر به این موضوع فکر شده است. ما مقداری در نحوه پرداخت به پیمانکاران در طرح‌های EPC/EPD تغییر ایجاد کردیم، حتی بعضی از پیمانکاران بزرگ ما قادر نیستند خود را با این رویه هماهنگ کنند.

من بابک زنجانی‌سنج ندارم

وی با اشاره به رقم‌های بالا در قراردادهای فروش نفت ادامه داد: قیمت فروش کوچک‌ترین محموله نفتی حداقل ۵۰ میلیون دلار است و وزارت نفت نمی‌تواند به‌راحتی به کسی اعتماد کند. من بابک زنجانی‌سنج ندارم، در نتیجه باید در فروش محموله‌های نفتی احتیاط کنیم. باید درباره ایجاد راهکارهای ابتکاری برای بزرگ کردن اندازه شرکت‌ها یا متشکل کردن آنها یا همکاری آنها با یکدیگر و تجهیز منابع آنها و استفاده از پول‌هایی که در جامعه است بیشتر تفکر شود.

زنگنه با اشاره اینکه ما باید از ابتکارات خودمان در این شرایط دشوار استفاده کنیم، گفت: همه ما یاد گرفتیم که در شرایط سخت، کار و زندگی کنیم و به همین دلیل هم زنده مانده‌ایم و مقاومت در شرایط سخت را یاد گرفته‌ایم. ما باید مقاومت کنیم و نگذاریم عده‌ای به حقوق ملت ایران تجاوز کنند و ما را تحت فشار قرار دهند.

جهش ۵۰ درصدی تولید در صنعت پتروشیمی تا ۱۴۰۰

وزیر نفت با بیان اینکه وزارت نفت گام‌های بزرگی در صنعت پتروشیمی برداشته است، افزود: جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد و به تولید این صنعت حدود ۵۰ درصد از نظر ارزشی افزوده می‌شود. یعنی ما از ۱۷ میلیارد دلار کنونی به بیش از ۲۵ میلیارد دلار خواهیم رسیم و بیش از ۱۰۰ میلیون تن تولید خواهیم داشت.

زنگنه با اشاره به اینکه در جهش سوم صنعت پتروشیمی ارزش تولیدات این صنعت از ۲۵ میلیارد دلار به ۳۷ میلیارد دلار می رسد، ادامه داد: به بیش از ۱۳۰ میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی در این جهش خواهیم رسید که محصولات بسیار باارزش‌تر خواهند بود و بیشتر تولیدات به جای متانول و اوره، الفینی خواهند بود. این حرکت مهمی است که عمده آن از سوی بخش غیردولتی انجام شده و بخشی هم در اختیار بخش خصوصی است.

عقد قرارداد فرزاد A در ماه های آینده

زنگنه با اشاره به انعقاد قرارداد توسعه میدان مشترک بلال ادامه داد: قرارداد میدان مشترک فرزاد A نیز در ماه‌های آتی بسته خواهد شد. تقریباً برنامه و تعهد وزارت نفت درباره میدان‌های مشترک به انجام می‌رسد.

وی با بیان اینکه کارهای بزرگی در میدان‌های مشترک غرب کارون انجام شده است، گرچه نمی‌توانیم اصل طرح‌های عمده‌ای را که برای افزایش بازیافت داشته باشیم اجرا کنیم، افزود: در این میدان از ۷۰ هزار بشکه تولید در سال ۹۲ هم اکنون به ظرفیت تولید بیش از ۳۵۰ هزار بشکه رسیده‌ایم و همچنان این روند با حفاری چاه‌ها و احداث واحدهای تولید و فرآورش در میدان‌های غرب کارون ادامه خواهد داشت.

پوشش۹۵ درصدی گاز در سطح کشور

وزیر نفت با بیان اینکه هم‌اکنون نزدیک ۹۵ درصد کل کشور تحت پوشش گاز قرار دارند، تصریح کرد: کار عظیمی در بخش گازرسانی شهری و روستایی انجام شده است که همه هزینه آن از محل صرفه‌جویی در مصرف فرآورده‌هایی که با گاز جایگزین شدند، تأمین شد. این کار اشتغال بالایی را ایجاد کرد و از نظر محیط زیستی نیز بسیار مهم بود.

زنگنه با اشاره به دستاوردهای کیفی و کمی در صنعت پالایش اظهار کرد: برای نخستین بار امسال با افزایش تولید بنزین صادرکننده بنزین شدیم. هم‌اکنون بنزین یورو ۴ و گازوئیل بدون گوگرد در کلانشهرها توزیع می‌شود. همه فرآورده‌های پالایشی هم اکنون مازاد از نیاز داخل تولید و مابقی صادر می‌شوند.

وی با بیان اینکه تکمیل پالایشگاه‌های سیراف با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در اولویت وزارت نفت قرار دارد، گفت: این طرح زنجیره‌ای از پالایشگاه و پتروپالایش است که باید ذیل سیراف واحدهای پتروشیمیایی ایجاد شود، زیرا تولید اصلی پالایشگاه‌های سیراف نفتا است و ما برای نخستین بار پالایشگاه را برای سوخت احداث نکرده‌ایم و این گام اول آن است و بعد وارد واحدهای الفینی برای تولید پلاستیک و... می‌شود.

وزیر با بیان اینکه یکی از جوان‌ترین تیم‌های تاریخ صنعت نفت بر مبنای شایسته‌سالاری در مدیریت صنعت نفت مستقر شده است، تصریح کرد: این موضوع در حال گسترش است و امیدوارم این مدیریت به‌ طور کامل به نسل جدیدی از مدیران جوان شایسته منتقل شود.

کد خبر 4740391

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 7 =

  نظرات

  • سالار IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   0 0
   "تحریم های اقتصادی را می توان یکی از آنها دانست که اعمال آن موجب عقب ماندن صنعت نفت ایران از فضا و جایگاه بین المللی می شود" جمله بالایی با صحبتهای قبلی آقای زنگنه در تعارض می باشد.
  • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   0 0
   هیچ وقت سیاست های کلی نظام در وزارت نفت پیاده سازی نشده. البته در مقام حرف بسیار اما در عمل هیچ گاه دلیلش هم صحبتهای امروز آقای زنگنه