شیب تند سالمندی در نصف جهان

اصفهان-معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: استان اصفهان به سمت سالمندی شتاب گرفته و نرخ سالمندی در آن بالاتر از نرم کشور است.

سیداصغر فیاض در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه نرم سالمندی در کشور ۹.۸ درصد است، اظهار داشت: نرخ سالمندی در استان اصفهان با ۱۰.۶۳ درصد، بالاتر از نرم کشوری است و با توجه به جایگاه جغرافیایی، مهاجرپذیری و افزایش امید به زندگی، استان اصفهان به سمت سالمند شدن شتاب گرفته است.

وی افزود: افزایش امید به زندگی، سن شهروندان را به میانگین ۷۶ سال رسانده است و تا ۲۵ سال آینده ۲۵درصد هر جمعیتی سالمند خواهند بود.

۵۴۰ هزار سالمند در استان اصفهان زندگی می کنند

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اعلام ۷.۵ میلیون نفر سالمند در کل کشور ابراز داشت: طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ در استان اصفهان بالغ بر ۵۴۰ هزار سالمند زندگی می کنند که این آمار در شهر اصفهان به دویست هزار نفر می رسد.

۳۳ هزار نفر سالمند از خدمات بهزیستی استان اصفهان بهره مند شده اند

وی با اشاره به اینکه ۳۳ هزار نفر سالمند از خدمات بهزیستی استان اصفهان بهره مند شده اند، تصریح کرد: یک هزار و  ۵۰۰ نفر در مراکز شبانه روزی توانبخشی سالمندان در استان اصفهان زندگی می کنند.

فیاض با اشاره به اینکه در مراکز شبانه روزی توانبخشی سالمندان از ۱۰ تا ۴۰۰ سالمند نگهداری می شود، ادامه داد: تا قبل از دهه هفتاد در استان اصفهان سه مرکز نگهداری از سالمندان وجود داشت که امروزه به بیش از ۳۲ مرکز توانبخشی سالمندان افزایش یافته است.

بهره برداری از ۱۰۰۰ تخت سالمندی در سال آینده

وی افزود: ۴۰۰ تخت خالی در مجموع این مراکز وجود دارد و با کمک خیران تعدادی مرکز توانبخشی سالمندان در شهرستان های شهرضا، خمینی شهر، لنجان ساخته شده است و تا سال آینده از هزار تخت برای سالمندان بهره برداری می شود.

تکریم سالمندان در خانه و خانواده اتفاق می افتد

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اینکه بهترین جایگاه سالمندان در خانه و کنار خانواده است، بیان داشت: رشد جمعیت و افزایش امید به زندگی و سبک زندگی باعث شده تا در کلانشهرهایی مانند اصفهان سالمندان برای نگهداری به مراکز توانبخشی سپرده شوند.

وی با اشاره به اهمیت تکریم سالمندان در خانواده و جامعه ادامه داد: رویکرد سازمان بهزیستی کشور برای توسعه مراکز توانبخشی سالمند نگاه جهانی است. به این معنا که سالمندان در خانه هایی با ظرفیت ده نفر و با نظارت کارشناسان به سر ببرند.

طرح خانه‌های سالمندی ۱۰ نفره اجرایی می شود

وی افزود: طرح خانه های ده نفره برای سالمندان طرح جدیدی است و برنامه ریزی های آن در استان اصفهان انجام شده است.

فیاض با تاکید بر آنکه همانطور که موقع جذب نیروی استخدامی از طب کار برای پایش سلامتی نیروی کار استفاده می شود باید در موقع بازنشستگی هم این چکاپ سلامتی انجام شود، تصریح کرد: در کل کشور بالغ بر دو هزار و پانصد مرکز خدمات توانبخشی برای سالمندان و معلولان مشغول فعالیت هستند که در استان اصفهان این مراکز به ۳۲ مرکز توانبخشی سالمندان افزایش یافته است.

کد خبر 4744788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =