ورود ارتش ترکیه و شبه نظامیانش به عمق ۲۰ کیلومتری اراضی سوریه

منابع خبری از پیشروی های ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن در عمق ۲۰ کیلومتری اراضی سوریه در پنجمین روز از حمله به شمال شرق سوریه خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر،  «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه نهم اکتبر ۲۰۱۹ برابر با ۱۷ مهر ماه ۹۸ از آغاز رسمی عملیات نظامی در شمال سوریه خبر داد.  رئیس جمهور ترکیه با اعلام این که عملیات نظامی در شمال سوریه با نام «چشمه صلح» است، همچنین گفته است که عملیات «چشمه صلح» علیه داعش و پ.ک.ک/ی.پ.گ است. رئیس جمهور ترکیه همچنین هدف از این عملیات را جلوگیری از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی کشورش و  بازگرداندن صلح به مناطق شرقی فرات و شمال سوریه عنوان کرده است.به گفته اردوغان، عملیات چشمه صلح تهدیدات تروریستی علیه ترکیه را خنثی خواهد کرد و منجر به ایجاد یک منطقه امن می‌شود.

خروج نظامیان آمریکایی از پایگاهی در شمال الرقه

تلویزیون دولتی سوریه امروز یکشنبه از خروج نظامیان آمریکایی از پایگاه الجبلیه در شمال استان الرقه سوریه خبر داد.

ورود ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن به ۲۰ کیلومتری اراضی سوریه

خبرنگار اسپوتنیک در حسکه اعلام کرد که نیروهای ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن به عمق ۲۰ کیلومتری اراضی سوریه پس از تسلط بر برخی روستاها در حومه شمال غربی استان الرقه رسیده اند.

ارتش ترکیه و شبه نظامیانش به ۶ کیلومتری عین عیسی رسیدند

بر اساس این گزارش؛ شبه نظامیان وابسته به ترکیه به ۶ کیلومتری شهر عین عیسی از سمت شهرک سلوک رسیده اند. این پس از تسلط بر شهرک سلوک است.

خبرنگار اسپوتنیک از تسلط ارتش ترکیه بر روستاهای السعدون، اتویجیل، الصالحه و ضحه واقع در جنوب شهرک مبروکه در جنوب غربی راس العین در حدود سی کیلومتری شمال غربی حسکه هم پس از درگیری با نیروهای قسد خبر داد.

شهر عین عیسی در جنوب تل ابیض واقع شده است و پایگاه ائتلاف آمریکایی و زندان داعشی در آن قرار دارد.

اردوغان از تسلط ارتش ترکیه بر راس العین خبر داد

رئیس جمهور ترکیه بر ادامه پیشروی ارتش این کشور تا عمق ۳۰ کیلومتری در خاک سوریه تاکید کرد.

رئیس جمهور ترکیه در جلسه خبری با خبرنگاران اعلام کرده است که ارتش ترکیه در نظر دارد تا عمق ۳۰ تا ۳۵ کیلومتری سوریه پیشروی کند.

اردوغان در ارتباط با حملات صورت گرفته اخیر به شمال سوریه گفته است: ترکیه نمی‌توانست بی تفاوت باشد، در حالی که ۳۰ هزار کامیون سلاح به نیروهای شمال سوریه کمک شد.

اردوغان در سخنان خود همچنین از تصرف شهر «رأس‌العین» و چهار روستای اطراف آن خبر داد و افزود که در تل‌أبیض نیز ۱۷ روستا به کنترل نیروهای مسلح ترکیه در آمده است.

اردوغان همچنین از شلیک بیش از ۶۰۰ خمپاره به مرزهای جنوبی ترکیه پیش از این عملیات خبر داد و گفت در جریان این حملات ۱۸ غیرنظامی و همچنین ۲ سرباز کشته شدند.

آماری از کشته و زخمی شدگان قسد

مرکز رسانه نیروهای قسد با اشاره به درگیری با ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آنکارا در محورهای راس العین، عامودا، قامشلو، دیریک، حسکه، کوبانی و تل ابیض اعلام کرد: در جریان این درگیری ها ۳۱ از نیروهای ما کشته و ۴۶ نفر از آنها زخمی شده اند. تروریستها ۶ غیرنظامی را با خونسردی تمام کشته اند که در میان آنها هفرین خلف به چشم می خورد.

قسد: ۷۵ نفر از نظامیان ترکیه را کشته ایم و ۷ تانک آنها را منهدم کرده ایم

این در حالی است که خبرگزاری فرات وابسته به نیروهای قسد اعلام کرد که نیروهای قسد ۷۵ نفر از نظامیان ترکیه را کشته و ۱۹ نظامی ترکیه را زخمی کرده اند و ۷ تانک آنها را در راس العین منهدم کرده اند.

تسلط شبه نظامیان وابسته به ترکیه بر شهرک سلوک

خبرنگار الجزیره گزارش داد که شبه نظامیان وابسته به آنکارا صبح امروز بر شهرک سلوک در شمال استان الرقه مسلط شده اند.

چنگ انداختن شبه نظامیان وابسته به آنکارا بر ۴ روستا در غرب راس العین

الجزیره همچنین از چنگ انداختن این شبه نظامیان بر چهار روستا در غرب شهر راس العین در شمال استان حسکه در پنجمین روز از عملیات موسوم به چشمه صلح خبر داد.

اخبار ضد و نقیض درباره تسلط ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن بر راس العین

همزمان در حالی که اخباری درباره تسلط شبه نظامیان وابسته به ترکیه بر شهر راس العین مخابره شده بود اما عمرو حلبی خبرنگار الجزیره از درگیری هایی که در اطراف آن جریان دارد خبر داد و گزارش داد که علت اخبار ضد و نقیض به ماهیت درگیری ها که جنگ و گریز است مربوط می شود.

بر اساس گزارش الجزیره؛ وزارت دفاع ترکیه از تسلط بر شهر راس العین خبر داد؛ اما قسد آنرا تکذیب کرد.

دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که نیروهای دموکراتیک کُرد سوری بر شهر رأس العین در استان حسکه به صورت شبه کامل مسلط شده اند.

بر اساس این گزارش، این نهاد وابسته به مخالفان همچنین اعلام کرد: نیروهای دموکراتیک کرد سوری بر بسیاری از مناطق واقع در رأس العین مسلط شده اند. 

دیده بان حقوق بشر سوریه همچنین آورده است: جنگنده های ترکیه درحال حاضر به شدت درحال بمباران رأس العین هستند. 

تسلط ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به ترکیه بر گذرگاه راس العین و ۱۸ روستا 

خبرنگار الجزیره در مرز ترکیه با سوریه اعلام کرد که ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن بر گذرگاه راس العین با ترکیه و ۱۸ روستا میان شهرهای تل ابیض و راس العین مسلط شده اند و جاده اصلی میان حسکه و حلب را قطع کرده اند.

در مقابل نیروهای قسد اعلام کردند که حمله به مواضع خود را دفع کرده اند.

آماری که طرفهای درگیر از کشته شدگان قسد خبر می دهند

ترکیه از کشته شدن ۴۸۰ نفر از نیروهای قسد خبر داده است در حالی که قسد از کشته شدن ۴۵ نفر از نیروهای خود خبر داده است.

تسلط کامل ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن بر تل ابیض در شمال الرقه

خبرنگار الجزیره از تسلط ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن به طور کامل بر شهر تل ابیض ساعاتی پس از ورود آنها به محله های غربی آن و شهرک مبروکه خبر داد. دیدبان حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان) از تسلط ارتش ترکیه بر شهر تل أبیض در حومه الرقه خبر داد.

ورود شبه نظامیان وابسته به ترکیه به عمق ۱۲ کیلومتری اراضی سوریه

خبرنگار الجزیره از ورود شبه نظامیان وابسته به ترکیه به عمق ۱۲ کیلومتری اراضی سوریه و تسلط بر راههای مهم و جاده مواصلاتی میان تل ابیض و راس العین خبر داد.

امکان تقابل نظامیان آمریکایی با شبه نظامیان وابسته به آنکارا

یک مسئول آمریکایی اعلام کرد که نظامیان آمریکایی که در شمال سوریه هستند در معرض خطر انزوا قرار دارد.

این مسئول آمریکایی از احتمال رویارویی این نظامیان با شبه نظامیان وابسته به ترکیه خبر داد.

مسئول مذکور به خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که اوضاع در شمال شرق سوریه با پیشروی نیروهای مورد حمایت ترکیه به سرعت به سوی بحرانی شدن پیش می رود و ممکن است که نیروهای آمریکایی در میدان منزوی شوند.

این مسئول تاکید کرد که تحولات به گونه ای با سرعت پیش می رود که احتمال خطر رویارویی میان نیروهای مورد حمایت ترکیه و نیروهای آمریکایی در  منطقه را افزایش می دهد.

مسئول آمریکایی اعلام کرد که نیروهای آمریکایی اجازه محاصره خبرنگاران را نخواهند داد.

قسد: متحدان ما از پشت به ما خنجر زدند

ریدور خلیل از مسئولان قسد گفت: ما طی سالیان گذشته تهدیدی برای ترکیه نبوده ایم و یک تیر هم به سوی آن شلیک نکرده ایم.

وی افزود: متحدان ما با خارج کردن نیروهایشان از مرز با ترکیه از حمایت ما دست برداشتند و این ناامید کننده و به مثابه خنجری از پشت است.

خلیل تاکید کرد: بمباران گسترده ترکیه از روز نهم اکتبر یعنی شروع حمله به کشته و زخمی شدن شمار زیادی منجر شده است و همچنین سبب آواره شدن صدها نفر از ساکنان منطقه مرزی منجر شده است.

واکنش جهاد اسلامی فلسطین به حمله ترکیه به شمال شرق سوریه

جنبش جهاد اسلامی فلسطین با صدور بیانیه ای خواهان توقف درگیری ها در شمال سوریه شد.

این جنبش تاکید کرد که گفتگو، مسالمت آمیزترین راه برای پایان دادن به درگیری ها است.

در این بیانیه بر ضرورت توقف درگیری ها و خون ریزی ها در خاک سوریه و اتحاد همه گروه ها برای آزاد سازی فلسطین و پس گرفتن آن از چنگال اشغالگران تاکید شده است.

جنبش جهاد اسلامی تاکید کرد که اقدامات نظامی ترکیه در خاک سوریه باید متوقف شده و دو طرف به توافقنامه های امضا شده میان دو کشور پایبند باشند.

این جنبش تاکید کرد که باید از خاک سوریه در برابر نقشه های آمریکا برای تجزیه آن حمایت کرد.

کد خبر 4745586

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =