گسترش فعالیت‌های ایران در بازار و نمایشگاه‌های جهانی نشر

هفته‌ای که گذشت از حیث تعدد خبرهای مربوط به حضور ایران در رویدادهای جهانی نشر و نمایشگاه‌های کتاب، قابل توجه است.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش این‌هفته «یک‌هفته با کتاب» که دربرگیرنده اخبار آخرین هفته مهرماه است، با ۱۶ خبر داخلی و خارجی، نسبتا پرخبر ارزیابی می‌شود. ویژگی بارز گزارش این‌هفته تعدد خبرهای حضور ایران در بازار جهانی نشر است که می‌توان آن را در خبرهایی از نمایشگاه کتاب فرانکفورت، بلگراد، لایپزیک و بلونیا مشاهده کرد.

گزارش با خبری از جایزه جلال آل احمد آغاز می‌شود و سپس وارد خبرهای مربوط به حضور ایران در بازار جهانی کتاب می‌شود. به‌این‌ترتیب ۴ خبر از نمایشگاه فرانکفورت مرور می‌شود که در آن، کارنامه ایران در فرانکفورت امسال، خبری از نمایشگاه لایپزیک و همچنین خبر دیگری از نمایشگاه بولونیا آمده است. ۳ خبر بعدی مربوط به حضور ایران در نمایشگاه کتاب بلگراد و همچنین حضور فرهنگی ایران در بلغارستان است.

در ادامه گزارش و پیش از رسیدن به بخش اخبار بین‌المللی که ۳ خبر را شامل می‌شود، ۵ خبر دیگر از رویدادهای داخلی حوزه کتاب مرور می‌شود.

مشروح گزارش «یک‌هفته با کتاب» را می‌خوانیم:

معرفی اعضای هیات علمی جایزه جلال

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز دوشنبه این‌هفته اعضای هیات علمی دوازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد را منصوب کرد. به‌این‌ترتیب، صالحی در احکام جداگانه، محمد سرور مولایی، منیژه آرمین، حجت‌الاسلام محمدعلی مهدوی‌راد، شهریار عباسی، حمیدرضا شاه‌آبادی، مریم برادران، مجید قیصری و مهدی قزلی را به عنوان هیات علمی دوره دوازدهم این رویداد ادبی منصوب کرد.

پایان نمایشگاه فرانکفورت

هفتاد و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت روز یکشنبه این‌هفته ۲۸ مهر به کار خود پایان داد. ایران نیز طبق روال سال‌های گذشته با غرفه ملی و چند غرفه مستقل، در این رویداد حضور داشت.

انجام مذاکره برای ترجمه ۱۰۰ اثر ایرانی در فرانکفورت

قادر آشنا، قائم‌مقام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و مدیر غرفه ملی ایران در فرانکفورت از مذاکره برای ترجمه بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب ایرانی در قالب طرح گرنت در این‌نمایشگاه خبر داد.

دعوت رئیس نمایشگاه لایپزیک از ایران

اولیور تیله رئیس نمایشگاه کتاب لایپزیک با حضور در غرفه ملی ایران در فرانکفورت و دیدار با قادر آشنا به‌صورت رسمی از ایران برای حضور در نمایشگاه کتاب لایپزیک دعوت کرد. در این دیدار پیشنهاد تبادل غرفه و همکاری مشترک بین دو نمایشگاه مطرح و قرار شد در سال اول حضور فعالیت‌هایی به‌صورت آزمایشی انجام شود و در صورت موفقیت‌آمیز بودن و رضایت داشتن منجر به توافق نهایی شود.

اختصاص کافه هنر نمایشگاه بولونیا به هنرمندان ایرانی

النا پازولی رئیس نمایشگاه کتاب بولونیا هم با حضور در غرفه ملی ایران در فرانکفورت و دیدار با آشنا، خبر داد که کافه هنر این نمایشگاه به هنرمندان ایرانی اختصاص پیدا خواهد کرد. وی همچنین ضمن تاکید بر همکاری های بین نمایشگاهی، قول داد که در نمایشگاه کتاب تهران حضور پیدا کند.

آغاز نمایشگاه بلگراد

شصت و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد از روز یکشنبه ۲۸ مهر آغاز شد و تا ۵ آبان برپاست. موسسه‌ نمایشگاه‌های فرهنگی ایران هم پس از نمایشگاه فرانکفورت، با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلگراد در این دوره از نمایشگاه مذکور در غرفه‌ای به مساحت ۲۴ مترمربع حضور دارد.

براساس اعلام مسئولان نمایشگاه کتاب بلگراد ۶۶۷ نشست و رونمایی در این دوره از نمایشگاه پیش‌بینی‌شده است که نسبت سال گذشته ۱۵ درصد رشد دارد. مصر مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه است.

رونمایی از ترجمه صربی «قصه‌های مجید» در بلگراد

کتاب «قصه‌های مجید» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی با ترجمه الکساندر دراگویچ در قالب مراسمی در شصت و چهارمین نمایشگاه کتاب صربستان در شهر بلگراد رونمایی شد. در حاشیه حضور ایران در این‌دوره نمایشگاه بلگراد همچنین، نشست صمیمانه دانشجویان زبان فارسی دانشگاه بلگراد با مرادی کرمانی عصر سه‌شنبه ۳۰ مهر در دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه بلگراد برگزار شد.

انتخاب «تاریخ هنر ایران» به‌عنوان منبع درسی دانشگاه صوفیه

حمیدرضا آزادی رایزن فرهنگی ایران در بلغارستان این‌هفته از انتخاب کتاب «تاریخ هنر ایران» که به‌تازگی توسط رایزنی فرهنگی کشورمان در صوفیه پایتخت بلغارستان منتشر شده، به‌عنوان منبع اصلی درسی در بخش ایرانشناسی دانشگاه صوفیه خبر داد.

وخامت حال علامه عاملی

طبق یکی از خبرهای این‌هفته، حال جسمی آیت‌الله سیدجعفر مرتضی عاملی، پس از گذشت ۲۰ روز انجام عمل تومور مغزی در بیروت همچنان وخیم است. علامه مرتضی عاملی از برجسته‌ترین مورخان و سیره‌نگاران جهان اسلام است.

امضای تفاهمنامه بین وزارت ارشاد و انتشارات الهدی

حجت الاسلام محمد اسدی موحد مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی این‌هفته با محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کرد و این‌دو تفاهمنامه همکاری امضا کردند. نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب، چاپ کتاب و نشریات بین‌المللی درآینده از جمله موضوعات مهم این تفاهمنامه بودند.

برگزاری بزرگداشت حجت‌الاسلام حسین واثقی

مراسم بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین حسین واثقی سه‌شنبه ۳۰ مهر در قالب بیستمین برنامه «عصر کتاب» در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد. این‌چهره فرهنگی به احیاگر آثار امامیه در سرزمین وحی معروف است.

انتشار فراخوان جشنواره «یک داستان یک‌نمایشنامه»

فراخوان نخستین دوره جشنواره «یک‌داستان یک‌نمایشنامه» این‌هفته توسط فرهنگسرای ابن‌سینا منتشر شد. این‌جشنواره بناست  با هدف تولید محتوای ارزشمند در جهت سیاست‌های گسترش فرهنگی جامعه در دهه فجر برگزار شود.

تمدید مهلت مسابقه داستانی «می‌خواهم بمانم»

نشر جام‌جم که مرداد ماه امسال با اعلام فراخوان از صاحبان قلم و تفکر برای شرکت در مسابقه داستان کوتاه «می‌خواهم بمانم» دعوت کرده بود، این‌هفته در خبری مهلت ارسال اثر به دبیرخانه این‌جایزه ادبی را تمدید و اعلام کرد این‌مهلت تا ۲۴ آبان تمدید شده است.

معرفی فینالیست‌های جایزه کاندیل

طبق خبری که یکشنبه این‌هفته منتشر شد، جایزه تاریخی کاندیل با انتخاب ۳ فینالیست رقابت ۲۰۱۹، بهترین کتاب‌های تاریخی سال را معرفی کرد. ماری فولبروک پروفسور تاریخ آلمان در دانشگاه تورنتو، جیل لپور استاد هاروارد و از نویسندگان نیویورکر و جولیا لاول پروفسور رشته چین مدرن در کالج برکبک دانشگاه لندن، سه فینالیست این دوره جایزه تاریخی کاندیل هستند.

معرفی شاعران راه‌یافته به مرحله نهایی جایزه الیوت

طبق یکی از خبرهای روز شنبه این‌هفته، فهرست ۱۰ شاعر راه یافته به مرحله نهایی جایزه ادبی «تی. اس. الیوت» اعلام شدند. جایزه مذکور از سال ۱۹۹۳ برای بزرگداشت نام «توماس استرنز الیوت» شاعر، نمایش‌نامه‌نویس و منتقد ادبی برنده‌ نوبل ادبیات نام‌گذاری شده است.

معرفی برندگان جایزه شعر فوروارد ۲۰۱۹

جایزه شعر فوروارد ۲۰۱۹ برندگان خود را در سه بخش معرفی کرد.

فیونا بنسون ‌شاعری از ‌ویلتشایر به عنوان شاعر برنده بخش بهترین مجموعه شعر جوایز فوروارد ۲۰۱۹ انتخاب شد تا جایزه ۱۰ هزار پوندی این بخش را از آن خود کند. در بخش جایزه شعر فیلیکس دنیس که به بهترین مجموعه شعر نخست یک شاعر اهدا می‌شود نیز استیون سکستون برای مجموعه‌ای با عنوان «اگر همه جهان و عشق جوان بودند» به عنوان برنده ۵ هزار پوندی این بخش انتخاب شد. در بخش بهترین تک شعر نیز پروانه فیاض جایزه هزار پوندی این بخش را برای سرودن شعری با عنوان «چهل نام» از آن خود کرد.

جایزه فوروارد با حمایت «بوک‌مارک» از سال ۱۹۹۱ شروع به کار کرد. این جایزه شامل شعرهایی که به زبان انگلیسی در بریتانیا و ایرلند منتشر شده باشند، می‌شود.

کد خبر 4754505

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =