همایش «آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت و امنیت جهانی» برگزار می شود

مجمع جهانی صلح اسلامی همایش «آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت و امنیت جهانی» را ۱۹ آبان ماه در تهران برگزار می نماید.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجمع جهانی صلح اسلامی همایش «آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت و امنیت جهانی» را ۱۹ آبان ماه در تهران برگزار می نماید.

داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در جلسه شورای هماهنگی  همایش آپارتاید علمی، صلح، عدالت و امنیت جهانی گفت: علم و فناوری ضمن این‌که می‌تواند به حفظ و توسعه صلح، عدالت و امنیت بین‌المللی منجر گردد، استفاده منفی و نامطلوب از آن نیز می‌تواند صلح و امنیت بین‌المللی را با چالش و خطر اساسی مواجه سازد.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی اظهار داشت: یکی از مهمترین ابعاد عدالت و شاید پیش نیاز آن برای توسعه در جهان امروز، «عدالت علمی» است که نه تنها با محدودیت و آسیب ساختاری روبروست، بلکه جهانیان شاهد بروز مظاهر نوینی از «آپارتاید علمی و فناوری» هستند.

وی افزود: دنیای امروز، آکنـده از مشـکلات و چـالش هـای گونـاگونی اسـت کـه در پرتـو کاستی ها، تبعیضها ونابرابریهای نهفته در ساختار و بافت زندگی بین المللی و نابسامانی در فرهنگ جهانی، گستره ای «جهانی» یافته اند. یکـی از جدی ترین عرصه این چالشها، آپارتاید علمی و تبعات آن در تحقق صلح عادلانه و امنیت جهانی است.

داود عامری در پایان گفت: محدودیت و تحریم علمی و فناوری، از جمله اقدامات نظام سلطه علیه صلح و عدالت در جهان است و این محدودیت‏ها علیه کشورها و ملتهائی اعمال می شود که غرب قادر نبوده آنها را تحت سلطه خود قرار داده و مدیریت جهانی خود را بر آنها اعمال نماید.

مجمع جهانی صلح اسلامی درصدد است با برگزاری اینگونه همایش های علمی و نخبگی، ضمن تببین علمی چالش ها پیش روی صلح عادلانه در جهان، زمینه های تولید ادبیات مفهومی و گفتمان سازی در مقوله صلح و عدالت و ارایه آن به سازمان های جهانی و دستگاه های مسئول را فراهم آورد.  

کد خبر 4756311

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =